D800 krátký test - trefa nebo omyl?

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

VIDEO

Přiznám se, že nejsem velkým zastáncem natáčení videa přes fotoaparát - možná proto, že mám kvalitní HD videokameru. Možná je to i tím, že jsem z fotoaparátu viděl buď video zcela k nekoukání nebo profesionální film. Jaksi nic mezi tím. Nicméně se Nikon rozhodl, patrně v trendu moderní doby, do D800 video doplnit - byla by docela zajímavé zjistit v cílové skupině uživatelů, kolika z nich by video v D800 chybělo. No, je tam, tak ze zběžně podíváme, co umí.

Nejprve k ovládacím prvkům - ve fotoaparátu si můžete nastavit následující kvalitu videa v kvalitě vysoká nebo normální.

Ve vysoké kvalitě je maximální délka jednoho záznamu 20 minut, v normální 30 minut nebo do velikosti souboru 4GB či zaplnění paměťové karty (co nastane dříve). Poté se záznam automaticky ukončí (fotoaparát vás dopředu upozorní). Takže na natáčení divadelních představení to asi nebude. Po výše uvedené době můžete začít opět snímat za předpokladu, že snímač není přehřátý - potom musíte počkat do jeho ochlazení. Před natáčením si můžete ještě zvolit barevný prostor (sRGB, Adobe RGB) a Picture control (standardní, neutrální, živé, monochromatické, portrét, krajina). Některé další parametry již volíte po zapnutí režimu "kamera" a stisknutí tlačítka LV. Můžete zvolit zaostřovací režim - AF-S či AF-F (což odpovídá AF-C v režimu fotografování, tedy nepřetržité zaostřování) nebo ruční ostření. Nepřetržité aneb průběžné ostření je využitelné opravdu pouze ve zvláštních situacích a s externím mikrofonem, jinak budete nahrávat i zvuky ostřícího motorku objektivu, stabilizace a změny clony. Dále můžete zvolit režim činnosti zaostřovacích polí - zaostřování s detekcí tváří, velkoplošná zaostřovací pole, standardní zaostřovací pole a sledování objektu (pozn.: profíci ostří ručně, mají k tomu ale drahé příslušenství). Důležitá je i následující tabulka, která uvádí použitelnost jednotlivých expozičních režimů (P,A,S,M):

Přeloženo do lidské řeči - v režimech P a S můžete nastavovat pouze korekci expozice, v režimu priority clony pouze clonu a korekci expozice a teprve v manuálním režimu můžete nastavovat všechny tři prvky, ovlivňující expozici - clonu, čas, a citlivost ISO. Neznám důvod, proč si nelze v režimu S zvolit čas a clonu a ISO přenechat automatice (umí to i dražší amatérské videokamery). V ručním režimu (M) lze zvolit čas mezi 1/25s až 1/8000 s v závislosti na snímací frekvenci. Expozice je měřena vždy v režimu Matrix (celoplošně) a lze ji uložit tlačítkem AF-L/AE-L do paměti. Ve fotoaparátu je ještě řada dalších nastavení - např. záznam můžete začít stisknutím video-tlačítka vedle spouště nebo i stisknutím spouště. V průběhu natáčení můžete stisknutím spouště pro fotografování pořídit statický snímek ve formátu JPG 16:9 v předem nastaveném rozlišení pro statické snímky JPG - videozáznam se ovšem okamžitě ukončí - čert ví, k čemu tato funkce je.  Do každé videosekvence můžete přidat až 20 indexových značek (tuto funkci lze nastavit na tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti). Nastavit můžete citlivost mikrofonu (fotoaparát má jen jeden na přední straně), úroveň zvuku, hlasitost výstupu do sluchátek a další věci, které zde nemá smysl popisovat, jsou uvedeny v návodu k použití. Možná stojí za zmínku, že přímo ve fotoaparátu si můžete video krokovat po jednom snímku a ze zastaveného videa si můžete uložit libovolný snímek na paměťovou kartu v rozlišení, které používáte pro natáčení videa - na obr. výše je to rozlišení 1280x1024 bodů. Pokud je pro vás toto rozlišení dostatečné, doporučuji přepnout do manuálního režimu a nastavit co nejkratší čas závěrky, aby výsledné fotografie byly ostré.

Praktické zkušenosti

Natáčel jsem video se zrcadlovkou poprvé v životě a tak jsem brzy narazil na následující:

1. Pokud chcete natáčet statické záběry, je nevyhnutelné použít objektiv s optickou stabilizací obrazu nebo ještě lépe, postavit fotoaparát na stativ - bez toho nelze udržet záběr v klidu, možná s výjimkou ultraširokoúhlých objektivů. Videosekvence vlevo (bezstativu60mm) je natočena v nejvyšší kvalitě za použití objektivu Nikkor makro 60/2,8 - skutečně jsem se snažil v sedě na lavičce udržet fotoaparát maximálně v klidu. Můžete posoudit, jak do dopadlo - po kliknutí na snímek si můžete stáhnout video na svůj počítač (55 MB).

2. Použití režimu automatického ostření je dobře si předem promyslet nebo jej používat např. pouze v situacích, kdy je třeba sledovat rychle se pohybující objekt - v případě použití při statickém záběru může vést k nekontrolovatelnému přeostřování, které je v záběru navíc dosti výrazně slyšet - viz druhá ukázka. Toto video jsem zmenšil - pro demonstraci to stačí, nemám na serveru neomezený prostor :) Po kliknutí si můžete tento soubor přehrát nebo uložit ve svém počítači jako odstrašující příklad nevhodného použití automatického ostření.

3. Nasazení objektivu Nikkor 70-200 se zapnutou funkcí stabilizace obrazu VR sice pomohlo, ale zase dochází k jakémusi "utrhávání" pozadí obrazu. Zvolil jsem režim AF-F na středový bod a snažil se udržet motorku na tomto bodu. Motorka je stále v pásmu ostrosti, což svědčí o velmi dobrém automatickém ostření i v režimu LV. Video má 143 MB.

4. Příkladů natočeného videa s fotoaparátem Nikon D800 je mnoho, např. zde.

Pro filmaře, kteří to myslí s tvorbou filmu skutečně vážně, je možné zaznamenávat nekomprimované video přes HDMI výstup. Problém je, že k tomu potřebujete speciální zařízení - převážně externí SSD disky a zvlášť obrazovku, abyste vůbec viděli, co se na displeji fotoaparátu děje - dost se divím, že D800 nemá alespoň nahoru výklopný displej, který by natáčení videa výrazně ulehčil, jinak jste odsouzeni držet fotoaparát ála Japonec - natažené ruce před sebou. A v této poloze se o nějaké stabilitě držení fotoaparátu vážně nedá mluvit. Příklady těchto externích záznamových zařízení najdete třeba zde nebo zde. Tím to ovšem zdaleka nekončí, jak můžete vidět na následujícím snímku, kde cena fotoaparátu je zanedbatelná proti ceně zbytku vybavení. Pro natáčení bez stativu si můžete pořídit některý ze systémů steadicam, které vás mohou hravě přijít s vestou i na 50.000,- Kč.

Závěr: pro vážnou práci nastavit manuální řízení všech parametrů, obstarat si kamerový stativ se spoustou příslušenství a též příslušenství k fotoaparátu a můžete začít točit filmy. Počítejte ovšem s tím, že pro vážnou práci přesáhne cena příslušenství vlastní cenu fotoaparátu. Pro začínající foto-filmaře ovšem hodně chybí nahoru výklopný displej. Asi stále platí pravidlo (i když nesmyslné), že skutečný profi fotoaparát nemá výklopný blesk a skutečný poloprofi nemá výklopný displej. Když se zamyslím nad cenou příslušenství pro vážnou práci s videem, tak mi vychází levněji poloprofi HD kamera. Výhodou natáčení videa s D800 může být velká plocha snímače (klasické kamery s takto velkým snímačem stojí několik set tisíc Kč) a jeho vysoká citlivost, která umožní natáčet kvalitní video i za špatných světelných podmínek s minimálním šumem.

Pokračování - vylepšená funkce ISO auto? >>>

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz