Pixel shift - existuje náhrada?

 

 

 Co je to "Pixel shift"?

Pixel shift = zhotovení fotografie s vyšším rozlišením posunem obrazového snímače
V menu fotoaparátu jako: Fotografování s posunem pixelů

Poprvé jsem se u Nikonu s touto funkcí setkali u fotoaparátu Nikon Zf, poté od určité verze firmware také u Nikonu Z8 a nakonec i u Nikonu Z6III. Je divné, že doposud Nikonu tuto funkci nezačlenil také do aktualizace firmware pro Nikon Z9 - proč, nikdo neví.

 Jak to funguje?

Předpokladem pro použití této funkce je stabilizovaný snímač, který svým posunem dokáže stabilizovat obraz. Důležitý je právě jeho pohyb. Fotoparát pořídí po zapnutí této funkce při stisknutí spouště 4 až 32 snímků a při každém snímku snímač mírně posune - o 1 nebo o 1/2 pixelu. Fotoaparát pořizuje tyto snímky pouze do formátu RAW (NEF) a následně lze takové snímky v programu Nikon NX Studio sloučit do jednoho snímku (v jiném programu to zatím nejde a asi také hned tak nepůjde).

 Jaký je přínos?

- snížení šumu
- zvýšení věrnosti a saturace barev
- snížení aberace
- odstranění moiré
- zvýšení rozlišení snímku (pouze u série 16 a 32 snímků)

Nás bude v tomto test zajímat pouze bod poslední - zvýšení rozlišení, tj. zvýšení počtu obrazových bodů ve snímku. Proč chtít více obrazových bodů? Představme si situaci, kdy máte k dispozici fotoaparát Nikon Z6III, který má rozlišení snímače 6048 x 4032 bodů, tj. cca 24 mil. bodů. Při tisku velkoformátové fotografie s rozlišením 300 DPI (to je taková obvyklá hodnota pro tisk fotoobrazů), vytisknete fotografii o velikosti cca 51 x 34 cm. Ale stačí udělat malý ořez a jste na maximální velikosti fotografie třeba 40 x 30 cm nebo i méně. Pokud chcete tisknout fotografii ve větším formátu, máte několik možností:

a) budete tisknout s menším tiskovým rozlišením - třeba 200 DPI - mezi body budou větší mezery a při bližším pohledu nebude fotografie obsahovat tolik detailů,

b) budete tisknout s větším rozlišením, ale dopočet chybějících obrazových bodů ponecháte na softwaru tiskového stroje - ty mohou být vybaveny tzv. "ripem", což je program, který dokáže poměrně velmi dobře dopočítat chybějící tiskové body - tisk samozřejmě nebude obsahovat více detailů (kde by je také vzal), ale bude na pohled působit příjemněji, mezi obrazovými body nebudou "díry".
(Rip u plotru znamená Raster Image Processor. Jedná se o software nebo hardwarový nástroj, který převádí digitální data -například vektorovou grafiku nebo obrázky - do formátu, který je plotr schopen zpracovat a vytisknout. RIP optimalizuje tiskové procesy, zajišťuje správné barvy, rozlišení a další parametry, aby výsledný tisk odpovídal požadavkům. Je to klíčová součást profesionálního tisku, zejména u velkoformátových tiskáren a plotrů.)

c) použijete nějaký program (Photoshop, Gigapixel Ai, Photo Ai atd.), který počty bodů ve snímku zvýší. Tyto programy či jejich funkce v podstatě postupují podobně, jako "rip" tiskového stroje - více podrobností nezískáte, ale výsledný tisk může vypadat lépe,

d) ve fotoaparátu nastavíte funkci "Pixel shift" = Fotografování s posunem pixelů. Tímto způsobem mimo jiné získáte skutečně jak více obrazových bodů, tak také více detailů ve snímku. V případě Nikonu ovšem pouze při nastavení této funkce na 16 nebo 32 snímků. V obou případech se počet obrazových bodů výsledné fotografie zvýší 4x, protože např. u výše zmíněného fotoaparátu Z6III získáte snímek s rozlišením 12096 x 8064 bodů = cca 96 mil. bodů. Pokud použijete stejnou funkci např. u fotoaparátu Z8, bude výsledkem 16512 x 11008 bodů = cca 180 mil. bodů.

V tomto testu se podíváme na rozdíly v kvalitě obrazu mezi c) a d) - tj. rozdíl mezi dopočtem chybějících bodů (zvýšení rozlišení snímku) programem a mezi fotografií pořízenou pomocí funkce "Pixel shift" přímo ve fotoaparátu, protože i tato fukce má omezení.

Pro zvýšení počtu obrazových bodů existuje celá řada programů - pro náš případ sáhneme k "profesionálnímu" = placenému řešení a použijeme pro srovnání poslední verzi programů Photoshop, PhotoAi a Gigapixel Ai. Pro test je použit fotoaparát Nikon Z6III s tím téměř nejostřejším objektivem - Nikonem Z 50/1.8 S na clonovém čísle 5.6 a stabilní stativ.

Za testovací scénu a referenční snímek nám poslouží nábřeží, na kterém je umístěna cedule s textem:

Takto vypadá výřez ve zvětšení 100% z normálního snímku, pořízeného bez funkce "Pixel shift", který slouží jako referenční vzorek.

A takto by výřez vypadal ve stejném zvětšení, jako výřezy níže:

 

A nyní výřez ze snímku, který je pořízen sloučením 32 fotografií (16 by také v tomto případě stačilo):

Výřez při zvětšení 100% - ze snímku pořízeného s funkcí "Pixel shift"

Těch "duchů" po snímkem si nevšímejte - při použití metody "Pixel shift" se nesmí ve scéně nic hýbat. Nás v tomto případě zajímá pouze cedule. Na první pohled je zřejmé, že množství detailů ve snímku je podstatně větší - zvýšené rozlišení snímku přineslo i více detailů.

Nyní vezmeme referenční snímek a zkusme zvýšit rozlišení programem Gigapixel Ai v normálním nastavení:

... a v "kreativním" nastavení - ten text je už kreativní příliš :)

a programem PhotoAi (od stejné firmy):

a programem Photoshop (v režimu resize se zachováním detailů)


 

A zde ještě porovnání všech 4 způsobů z jiné části snímku (po kliknutí zvětšení 100%):


 

Jak si můžete z ukázek odvodit, "Pixel shift" nelze dopočítáním bodů žádným programem nahradit. Všechny programy, které jsem zkoušel, byly ve výchozím nastavení - bez doostřování, bez odšumování. Chtěl jsem po nich pouze jediné - zvýšit rozlišení snímku 2x. A výsledkem všech tří testovaných programů jsou tak trochu omalovánky.

Ale pozor! Tímto nechci říci, že by zvlášte programy PhotoAi nebo Gigapixel Ai byly nepoužitelné - právě naopak. Ale je dobré je používat vhodné snímky. Ony totiž mají více funkcí současně - např. rekonstrukce obličejů - a tam fungují výborně - viz následující fotografie pořízená v noci mobilním telefonem (Gigapixel Ai s funkcí rozpoznání a rekonstrukce obličejů):

a velmi dobře fungují i u fotografií s malým rozlišením z mobilních telefonů i ve dne (zde Gigapixel Ai):

 Můj závěr a zkušenosti

- Funkci "Pixel shift" nelze, pokud se týká množství detailů, žádným programem nahradit

- Pokud máte snímek alespoň v poloviční velikosti, než je třeba pro tisk na plotru v požadované velikosti, ponechte přepočet obrazu na plotru - pokud je vybaven "ripem", potřebné body si dopočítá velmi dobře.

- Pokud máte snímky se skutečně malým rozlišením nebo obsahují porušené obličeje, zkuste nějaký "inteligentní" program pro zvýšení jejich rozlišení, rekonstrukce obličejů apod. V těchto případech fungují programy typu Gigapixel Ai skutečně dobře, jen je třeba si trochu pohrát s jejich nastavením.

V tomto testu nás zajímalo jediné - rozlišení. Funkce Pixel Shift má i jiné, v úvodu zmíněné přednosti (snížení šumu, odstranění moiré, zlepšení reprodukce barev. Doporučuji použít některý z níže uvedených odkazů - mimochodem - tuto funkci lze využít při správném nastavení i pro ateliérovou fotografii nehybných předloh i s použitím blesku, např. pro reprodukce obrazů, makro s mnoha detaily apod.

Odkazy a použité zdroje:

Pixel Shift k Nikonu Z8 - Přeložený pomocí umělé inteligence - PDF - analogicky lze použít pro Zf i Z6III - doporučuji pročíst
Pixel Shift k NIkonu Z8 - anglicky - odkaz na www Nikonu - stejné jako česká verze, ale můžete si zvětšit ukázky

https://www.topazlabs.com/ - placené programy pro zvýšení kvality fotografií
Jak zachovat kvalitu fotografií při posílání přes mobilní telefon?


 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz