Jak poslat fotografie k tisku

(nejen z mobilu)

 

 

 

Vážení zákazníci,

jsme velmi rádi, že využíváte našich služeb. Následující řádky nejsou žádným odborným pojednáním, ale snahou vysvětlit běžné veřejnosti, jak docílit pěkných fotografií - zvláště těch, pořízených mobilními telefony.

 Mobilní telefony

Fotografie na minilabu

Asi není žádným překvapením, že většina fotografií vzniká v současné době v mobilních telefonech (= "chytrých"). Většina moderních mobilních telefonů je schopna pořídit fotografie v přijatelné kvalitě - ale:

  • Poměr stran fotografie

Většina mobilních telefonů dovoluje nastavit při fotografování poměr stran fotografie. Následující snímek ukazuje:

- celý snímek - formát 22:9
- fialové ohraničení - formát 16:9
- zelené ohraničení - formát 4:3
Nejčastější objednávka fotografií je na formát 10x15 cm = poměr 2:3, který ovšem většina fotoaparátů v mobilních telefonech nenabízí - čert ví, proč.

Co s tím?

Vždy můžete požadovat, aby fotografie byla zhotovena tak, jak byla vyfotografována - tomuto způsobu se říká volná délka. Pokud jste původně požadovali fotografii 10x15 cm (což je poměr 3:2) a fotografie je pořízena v poměru stran 16:9, bude zachována kratší strana papíru (10 cm) a delší bude 26,6 cm (= (15:9) x 16). Cena fotografie bude v tom případě samozřejmě vyšší o 30%. A do alba takto dlouhou fotografii nedáte a pro rámeček budete muset jít k truhláři, protože rámečky se v tomto rozměru normálně nevyrábí.

Pokud chcete zachovat formát fotografie 10x15 cm, bude z fotografie zhotoven pouze výřez, odpovídající cca zelenému ohraničení, ale některé části obrazu na výsledném snímku nebudou - výřez lze při zhotovení fotografie posouvat. To samozřejmě není ideální řešení, pokud vyplňují osoby celou plochu snímku - vždy tam bude někdo chybět.

Když budete požadovat, aby fotografie měla rozměr 10x15 cm a zároveň nedošlo k oříznutí obrazu, vypadala by fotografie takto (nahoře a dole bude bílý pruh):

A jak bude vypadat výsledná fotografie, pokud si v mobilu nastavíte formát 4:3 budete chtít zhotovit fotografii 10x15 cm? Na výsledné fotografii dojde k mírnému ořezu snímku na delší straně fotografie (s rámečkem jde při zhotovení fotografie posouvat nahoru a dolu):

Pokud by měl být zachován celý snímek, měla by fotografie při zachování velikosti 10x15 cm po stranách bílé pruhy:

nebo ji lze zhotovit ve "volné délce", v tom případě tam bude celý snímek bez bílých okrajů, ale rozměr fotografie bude v tom případě třeba 10x13 cm - bude kratší.

  • Kvalita fotografie

V mobilním telefonu můžete nastavit i kvalitu fotografie - nastavení je téměř u každého typu mobilního telefonu jiné, ale vždy je dobré nastavit tu nejvyšší, jakou telefon dokáže. V některých telefonech se označuje nejvyšší kvalita jako HEIF - i s fotografiemi v tomto nastavení si dokážeme poradit, převedeme je do standardního formátu JPG.

Zatímco fotografie pořízená moderními "chytrými" mobilními telefony jsou poměrně kvalitní, kvalita může výrazně klesnout, jakmile fotografii někomu přepošlete přes aplikace jako je např. messenger nebo whatsapp. Aby k poklesu kvality nedošlo, musíte u těchto aplikací zvolit, že se fotografie mají přenášet v maximální možné kvalitě:

 

Pokud to neuděláte, kvalita fotografií se přeposláním výrazně zhorší a každé další přeposlání znamená další zhoršení kvality. Pamatujete si ještě na hru "tichá pošta", kdy si účastníci šeptají do ucha jednu větu a ten poslední ji řekne nahlas? Tak to je úbytek kvality při přenosu informací.

Originální snímek Whatsapp vyšší kvalita (HD) Whatsapp normální přeposlání
Objem dat Objem dat Objem dat
4,8 MB 2.4 MB (-50%) 0,5 MB (-90/%)
Počet obrazových bodů Počet obrazových bodů Počet obrazových bodů
4000 x 3000 4000 x 3000 1600 x 1200

Jak si můžete výše prohlédnout, úbytek kvality při poslání ve vyšší kvalitě je minimální, ale i přesto dochází k výraznému snížení objemu informací - i při nastavení vysoké kvality se ze snímku ztratí vlivem tzv. komprese 50% informací. Pokud fotografie opět někomu přepošlete, dojde zase k dalšímu stejnému úbytku informací. Jak bude fotografie vypadat po třetím a dalším přeposlání je asi jasné - výsledek bude možná stačit na zhotovení fotografie velikosti 9x13 cm, ale rozhodně nebude stačit na formát 20x30 cm (fotografie by byla neostrá a postrádala by detaily). A proč vůbec telefony při přeposílání snižují kvalitu fotografií? Důvod je velmi jednoduchý - snižuje se množství přenášených dat kvůli kapacitě přenosové sítě operátora.

Pokud někomu pošlete fotografii z mobilního telefonu na email, k žádné ztrátě přenosem nedojde, fotografie mu dorazí ve stejné kvalitě, v jaké jste ji pořídili (resp. v té kvalitě, v jaké ji ve své galerii fotografií máte).

 Fotoaparáty

I přes drtivou nadvládu mobilních telefonů vzniká stále ještě určité procento fotografií ve fotoaparátech. Jedná se zejména o zakázkové fotografie, ať již venku nebo ve fotoateliéru. Tyto fotografie jsou v drtivé většině velmi kvalitní a je možné z nich bez problémů tisknout fotografie prakticky libovolné velikosti. Největší nebezpečí z hlediska kvality na ně číhá, jakmile se dostanou do mobilního telefonu a jsou přeposlány jiné osobě bez zatrhnutí volby, že má přenos proběhnout v maximální kvalitě.

Pokud někomu pošlete fotografii z mobilního telefonu na email, k žádné ztrátě přenosem nedojde, fotografie mu dorazí ve stejné kvalitě, v jaké jste ji pořídili (resp. v té kvalitě, v jaké ji ve své galerii máte).

 Čím je určena kvalita fotografie?

Pokud nebudeme brát v úvahu vlastní obsah fotografie - její téma a zda má Pepíček uřízlé nožičky nebo je fotografie moc světlá nebo tmavá, je kvalita fotografie určena:

- kompresí
- počtem obrazových bodů

Komprese

Existuje mnoho obrazových formátů dat - nejpoužívanější formát obrazových dat je formát JPG (i HEIF), ve kterém také ukládají snímky mobilní telefony. Ano, některé umí i kvalitnější formáty dat (TIFF či RAW), ale ty většina uživatelů mobilních telefonů nepoužívá. Formát JPG je právě formát ukládání obrazových dat, který používá tzv. "kompresi", tj. snižuje množství dat, aby bylo možné ukládat menší datový objem souborů a do paměti telefonu jich tak vešlo více. Pokud dochází k velké kompresi, projevuje se ve snímcích tzv. posterizace, což zjednodušeně znamená, že sousední body, které se svým odstínem barvy minimálně liší, dostanou odstín stejný. Klikněte na následující obrázek.

Po zvětšení si všimněte, jak vypadá bílé auto - fleky, které se objevily na karosérii jsou tzv. posterizace. Počet obrazových bodů obou snímků je stejný - 4000x3000 bodů, ale datový objem snímku vlevo je téměř 10x menší než snímku vpravo. Jak je vidět, samotný počet obrazových bodů ke kvalitní fotografii nestačí.

Počet obrazových bodů

Každý snímek má určitý počet obrazových bodů, který je určen násobením počtu obrazových bodů dvou sousedících stran snímku. V našem případě má originální snímek na delší straně 4000 obrazových bodů (pixelů) a na kratší straně 3000 obrazových bodů = celkem bude pro tisk k dispozici 12 milionů bodů. Po zvětšení vypadají obrazové body asi takto - viz různobarevné čtverečky:

Pokud počet obrazových bodů ve snímku zmenšíme - fotografie bude mít 1000x750 bodů = 750.000 bodů, bude při stejném zvětšení výsledek následující:

Pokud se dohromady spojí úbytek obrazových bodů spolu s kompresí (a k obojímu dojde, pokud v mobilním telefonu nezvolíte pro whatsapp a messenger vysokou kvalitu při přeposlání snímku), je asi výsledek jasný.

Komprese i počet obrazových bodů jsou tedy důležité pro kvalitu tištěného snímku. To, co vypadá dobře na displeji mobilního telefonu, nemusí vypadat dobře na fotografii - vždy záleží na výsledném rozměru fotografie. Fotografie s vysokou kompresí a malým počtem bodů může vypadat dobře na velikosti průkazové fotografie, ale už nebude dobře vypadat na formátu fotografie 20x30cm! Mašinka, která tiskne fotografie, pracuje také s určitým počtem tiskových bodů - v ideálním případě by měl být počet bodů ve snímku stejný nebo větší, než počet bodů na výsledné fotografii.

Každý tiskový stroj pracuje s pojmem "DPI" - je to zkratka tří anglických slov Dot Per Inch - aneb počet bodů na "palec". S touto měrnou jednotkou se můžete setkat nejen při tisku fotografií, ale i v jiných oborech i státech (Anglie, Kanada, USA). Jeden palec = 2.54 cm. Naš minilab dokáže vytisknout na délce 2.54 cm v normální kvalitě 720 bodů. Trochou matematických výpočtů dojdete k následující tabulce:

Velikost fotografie v mm a její odpovídající rozlišení v DPI (Dot Per Inch) aneb Bodů Na Palec - jeden palec = cca 2,54 cm

délka kratší
strany v mm

délka delší
strany v mm

Rozměr dle ceníku

Počet obrazových bodů, které stroj ještě využije - 720 DPI

Počet obrazových bodů, které stroj ještě využije - 1440 DPI
89 127 9x13 cm 2522 x 3600 (cca 9 mpx. ) Dvojnásobky hodnot
uvedených u rozlišení
720 DPI
102 152 10x15 cm 2891 x 4308 (cca 12 mpx.)
127 178 13x18 cm 3600 x 5045 (cca 18 mpx.)
152 210 15x21 cm 4308 x 5952 (cca 26. mpx.)
203 300 20x30 cm 5754 x 8504 (cca 48 mpx.)
305 400 30x40 cm 8646 x 11338 (cca 98 mpx.)

Co to znamená? Zjednodušeně řečeno - pokud si objednáte velikost fotografie 10x15, potřebuje stroj, aby fotografie měla na delší straně alespoň 4308 bodů a na kratší straně alespoň 2891 bodů. Ukázková fotografie použitá v tomto textu má 4000 x 3000 bodů a v ideální kvalitě je tedy vhodná k tisku na formát 10x15 cm.

A co se stane, když fotografie potřebný počet bodů nemá? Minilab jich vždy vytiskne na 2.54 cm 720 - a co s těmi, co mu chybí? Dopočítá si je. Ale je to stejné, jako když máte málo guláše a přilejete do něj vodu. Když jí tam nedáte moc, nikdo si toho nevšimne. Když jí tam přidáte hodně, bude to znát - v našem případě nikoliv na chuti, ale na kvalitě fotografie.

Lze v mobilním telefonu zjistit počet bodů, které má fotografie? Ano - zde je příklad u mobilů Samsung:

Na snímku obrazovky vpravo si můžete všimnout, že je tam (u mobilů Samsung, u ostatních to možná bude jinde či nebude), ještě volba "Zvýšit kvalitu". Vyzkoušíme toto tlačítko na fotografii, která má původní rozlišení 1080x2640 bodů. Po stisknutí tohoto tlačítka dojde ke zvýšení počtu bodů na fotografii n 4320 x 10560 bodů! Mobilní telefon zvýšil počtu bodů na každé straně 4x a teoreticky máme snímek s 46 mpx (46 miliony bodů!). Ale když tam ty obrazové body nebyly, kde je vzal? Vymyslel si je, ale inteligentně:

Vlevo je výřez z původního snímku s rozlišením 1080x2640 bodů, což odpovídá kvalitou tak fotografii velikosti 9x13 cm. Vpravo je počet bodů zvýšen na 4320x10560, což teoreticky stačí na velikost fotografie 20x30 cm. Co program v mobilním telefonu udělal? Více detailů na vylepšené fotografii být nemůže - kdy by je mobil vzal? Ale co udělal dobře, je vyhlazení obrysů a zjemnění struktur - všimněte si zubaté hrany karoserie bílého auta v levé polovině snímku a pokračování již rovné hrany v pravé polovině snímku - stejného efektu si můžete všimnout i na spáře v betonu. Opticky tedy tato volba zvýšení kvality snímku ve většině případů pomůže (u obličejů to nefunguje vždy ideálně). Stejného efektu (i v lepší kvalitě) můžete docílit v počítači pomocí specializovaných programů. Profesionální program za několik tisíc korun si s tím poradí samozřejmě lépe:

A proto je většinou lepší, když už se má počet bodů ve fotografii zvyšovat, abyste tuto operaci ponechali na nás, máme na to lepší vybavení. Stejně tak dokážeme pomocí speciálních programů i mírně neostrou fotografii doostřit - používáme na to programy vybavené umělou inteligencí, která nejen zvětší počet bodů, ale rozeznávají i tváře a dokáží je výborně rekonstruovat - samozřejmě neodkáží zázraky, ale i tak jsou výsledky většinou mnohem lepší než na originální fotografii:

Takže až se budete ptát, proč vám říkáme, že fotografie nemá dostatečnou kvalitu na velikost fotografie, kterou požadujete, bude již vědět proč - buď není ostrá, má velkou kompresi nebo nedostatečný počet obrazových bodů - někdy vše dohromady.

Máme sice k dispozici nejkvalitnější programy, které podporují prvky umělé inteligence a dokáží počet bodů dopočítat a ostrost fotografie zvětšit a fotografie tak výrazně vylepšit, ale žádná technologie není všemocná. A jak se říká, kde nic není, ani.......

Podobné vylepšení jsme schopni udělat u i videozáznamů při jejich převodu do digitální podoby (nejčastěji se jedná o převod kazet VHS).

A až vám někdo bude přeposílat do mobilu fotografie přes messenger nebo whatsapp, budete jej moci poučit, jak má fotografii poslat, aby nedošlo k výraznému snížení její kvality.

Pro tisk fotoobrazů stačí poněkud menší rozlišení snímků, tisknou se většinou v rozlišení 320 DPI, tedy zhruba v polovičním, než se kterým pracuje minilab (lze tisknout i s vyšším rozlišením, ale je většinou zbytečné). I plotr, jak se nazývá stroj pro tisk fotoobrazů, si s menším rozlišením fotografií poradí a chybějící body si dokáže velmi inteligentně dopočítat - ale i to má své meze. A proč stačí na fotoobrazy = od rozměru 30x40 cm výše - méně tiskových bodů? Důvod je velmi jednoduchý - díváte se na ně z daleko větší vzdálenosti, než třeba na fotografie velikosti 10x15 cm a lidské oko má své limity v počtu bodů, které ještě dokáže na určitou vzdálenost rozlišit.

 Jak nám fotografie poslat k tisku?

Pokud se jedná o 1 až 3 fotografie, můžete je poslat i emailem. Při větším množství fotografií doporučujeme jejich zaslání přes úschovnu (www.uschovna.cz). K objednávce je třeba vždy připsat:

Jméno a příjmení
číslo mobilního telefonu
počet fotografií, které chcete zhotovit z každého snímku
rozměr fotografií
povrch (lesk/mat)

Abych vám problematiku tisku fotografií učinil alespoň trochu srozumitelnou, musel jsem se dopustit určitého zjednodušení, které ovšem pro výsledek není podstatné. Možná, že vás jiný zpracovatel fotografií na výslednou kvalitu tisku neupozorní, ale u nás se vám to nestane. Pokud nebude kvalita fotografie dostačující pro tisk na požadovaný rozměr, vždy vás upozorníme, že výsledná fotografie nebude vypadat dobře a ukážeme vám na obrazovce, jak bude vypadat. A vy se následně můžete rozhodnout, zda budete s takovým tiskem souhlasit nebo dodáte kvalitnější fotografie.

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz