Software

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni.. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz9.7.2014, aktualizace 19.7.2014

 Capture NX-D

Po mnoha letech vývoje a udržování programu Nikon Capture NX-2 pro zpracování RAW (NEF) souborů z digitálních fototoaparátů Nikon firma sdělila, že uživatelé své peníze vyhodili zbytečně a další vývoj programu zastavila (nikoliv však jeho prodej, což je velmi zajímavé - patrně předpokládá, že si tuto "mrtvolu" ještě dnes někdo koupí). Je to určitě škoda, protože pro převod RAW souborů Nikonu byl tento program jedno z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) řešení. Pro svou U-point technologii, která umožňovala lokální úpravy v širokém rozsahu a mnoho dalších funkcí, byl a stále je tento program i přes svou cenu (která ovšem v poslední době dosti poklesla), velmi oblíbený. Ne každý si koupí legálně Photoshop, který ovšem trpí další nectností - nutí uživatele kupovat stále nové verze i když je nepotřebují jenom kvůli tomu, že modul Camera Raw, který obsahuje aktualizace definic RAWů nových fotoaparátů, přestane být pro starší verze k dispozici a nutí tak uživatele k nákupu nové. V současné době je již pouze na "elektronické předplatné", což je pro většinu amatérských fotografů (= pro ty, kteří nemají za fotografování žádný příjem), konečná. Zbývá tak prakticky již jenom přechod na Adobe Lightroom (a je otázkou, kdy i ten skončí v pouze elektronických licencích a nutnosti placení stále nových verzí).

Začátkem tohoto roku firma Nikon ohlásila, že nebude nadále program Capture NX-2 podporovat - tj. nebude tento program aktualizovat pro nové fotoaparáty. Posledním fotoaparátem, který program Capture NX-2 podporuje, je Nikon D4s (tj. Nikon D810 a případné další již podporovat nebude) a program bude nahrazen jiným, který bude zdarma - Capture NX-D - ovšem již bez technologie U-point. Beta verzi tohoto programu (již druhou v pořadí) si můžete stáhnout na tomto odkazu - nelze říci, jak dlouho bude tento odkaz funkční, patrně jen do vydání finální verze, která se poté jistě objeví na technické podpoře (typuji tak 17. července - kolem tohoto data začne prodej D810 a protože Nikon deklaruje, že bude podporovat nové fotoaparáty v Capture NX-2 do vydání finální verze NX-D, bude se to snažit stihnout, aby nemusel aktualizovat NX-2 pro D810:). Oficiální verze byla zveřejněna 15.7:).

Protože všichni nevládnou angličtinou, dovolím si zde s komentářem převzít některé dotazy uživatelů a odpovědi Nikonu, které se objevily na stránkách beta verze NX-D:

* Neumím program používat, uvítal bych nějakou podporu.
Jakmile bude uvolněna oficiální verze, plánujeme stejnou podporu jako pro dřívější aplikace.
(No nazdar:)

* Plánujete později implementaci U-point technologie pro lokální editaci?
Ne, tuto funkci do programu neplánujeme. V některé z dalších verzí plánujeme možnost otevření a zobrazení snímků, které byly upraveny technologií U-point.
(Jinými slovy to znamená, že NEF se podaří zobrazit včetně změn provedených U-point technologií a další případné změny budou již ukládány jinak - viz dále).

* Bude možné ukládat změny do NEF či NRW formátu?
Ne. Úpravy jsou ukládány v pomocném souboru, čímž zůstává zachována integrita originálního souboru.
(Abyste to dobře pochopili - ke každému NEF souboru, který bude zobrazen na obrazovce tímto programem, se okamžite založí ještě pomocný soubor, do kterého budou ukládány veškeré úpravy, které na originálním NEF souboru provedete)

* Je podporován formát NRW?
Ano

* Je možné ukládat JPEG a TIFF soubory ve formátu NEF?
Ne.

* Které fotoaparáty jsou podporovány?
Všechny až do D4s.
(A samozřejmě i všechny další, které přijdou, včetně D810 a jeho následovníků)

* Jaký je formát pomocného souboru, ve kterém jsou ukládány změny?
Tento formát ukládá úpravy a změny provedené v originálním souboru v odděleném souboru změn. Tím zachovává integritu originálního souboru. (Jinak řečeno, originální soubory zůstávají v neporušeném stavu). Pomocný soubor je vytvořen v okamžiku zobrazení fotografie v programu. Pomocný soubor odstraňuje nutnost uložení snímku, pokud je program ukončen před dokončením změn, jako tomu bylo v programu Capture NX-2.
(Inu, vše má své pro a proti. V programu Capture NX-2 byly veškeré změny ukládány do RAW souboru a nikdy jsem si nevšiml, že by byl tímto "poničen". V NX-D bude pro každý zobrazený RAW (NEF) soubor založen další soubor, který bude obsahovat změny - nebude nebude, protože se praví, že bude založen v okamžiku zobrazení snímku na obrazovce. V každém případě tak ke každému NEF souboru přibude na disku další soubor, což znamená tisíce dalších souborů na disku (á la Lightroom). Při změně umístění NEF souboru program pomocný soubor nenajde a nebude tak moci zobrazit ani jeho provedené úpravy - znamená to tedy přesouvat či kopírovat NEF soubor vždy s jejich pomocnými soubory. Osobně v tom nevidím žádný pokrok, spíše naopak).

* Je pomocný soubor podporován i ostatními Nikon programy?
Ne. Pomocné soubory podporuje pouze tento program. Navíc nemůžeme zaručit kompatibilitu pomocných souborů vytvořených beta-verzí později uvolněnou oficiální verzí.
(Raději nedělejte v beta verzi žádné velké úpravy fotografií, mohli byste o ně v oficiální verzi přijít).

* V jakých jazycích je program dostupný?
Beta-verze je pouze v japonštině a angličtině. Finální verze bude dostupná v japonštině, angličtině, franzouštině, němčině, španělštině, švédštině, italštině, zjednodušené čínštině, tradiční čínštině a korejštině.
(Ano, češtinu opět hledáte marně - milujte se a množte se, máme málo obyvatel. A když nebude mít program české menu, tak snad bude mít českou příručku - kdo ví).

* Bude tento program podporovat RAW soubory jiných výrobců?
Ne.

* Vypadá to, že tento program neobsahuje funkci pro přenos snímků z fotoaparátu do počítače?
Ano, to je pravda. Pro přenos snímků použijte program ViewNX 2 nebo připojte fotoaparát k počítači a přetáhněte snímky do složky v počítači. Neexistují zde žádná omezení, kde mají být snímky RAW v počítači uloženy.
(Ano, existují programy, které přetáhnou automaticky snímky do nějak pojmenované složky (adresáře), třeba podle datumu. Ale to se týká spíše kompaktů, s oblibou to dělal třeba Olympus, takže uživatel potom ani nevěděl, kde snímky v počítači má. Ovšem absence této funkce ve zcela novém programu je nepochopitelná - není snad takový problém se uživatele zeptat, kam se mají snímky přenést. Ostatně - ono je to nejlepší přes čtečku karet).

* Jak dlouho budu moci používat beta-verzi programu?
Program nebude možné používat po určitém datu, jakmile bude uvolněna oficiální verze, což by mělo být v létě 2014.. Současná verze bude funkční do konce září 2014.

* Bude existovat tištěná verze návodu k obsluze programu?
Ne a v budoucnosti to ani neplánujeme. Návod bude existovat pouze v PDF formátu ke stažení z našich www stránek.

* Nemohu v programu najít funkci referenčního snímku pro odstranění prachu. Bude tam?
Funkce byla přidána do beta verze 0.9.2.

* High pass je pro mne nejlepší způsob, jak správně doostřit snímek. Absence této funkce je závažný nedostatek. Plánujete ji?
Ne

* Přidáte do programu Gaussian Blur filtr jako byl Capture NX2?
Ne.

* Budu moci v programu využít filtry Color Efex? Bez U-point technologie a filtrů Color Efex je pro mne program nepoužitelný.
Neplánujeme zahrnout podporu zásuvných modulů třetích stran, jako je Color Efex Pro.
To je skutečně špatná zpráva pro stávající majitele těchto výborných modulů - zatím je uživatelé programu Capture NX 2 mohli používat s následujícím omezením:

Verze softwaru Nikon Verze softwaru nik Color Efex Pro
Software Nikon není kompatibilní nik Color Efex Pro 4.0
Capture NX 2.3.0 a novější nik Color Efex Pro 3.0 64bitová verze pro Capture NX2
Capture NX 2.0.0–2.2.8 nik Color Efex Pro 3.0 pro Capture NX2
Capture NX 1.2 a novější / Capture NX 2 nik Color Efex Pro 2.0 pro Capture NX
Capture 4.1 a novější nik Color Efex Pro 2.0 pro Capture 4

Je možná ale rozhodnutí nového vlastníka - společnosti Google a Nikon v tom může být nevinně. V současné době se filtry Color Efex Pro prodávají jenom jako balík všech filtrů dohromady (bylo je možné dříve koupit i zvlášť) za 149 dolarů a to pro následující programy: Adobe Photoshop, Photoshop Elements, Lightroom a Apple Aperture. Jedná se skutečně o velmi kvalitní doplňky pro úpravu fotografií (doostření, odstranění šumu, převod do černobílé či sépiové podoby a mnohé další) za přijatelné peníze (dříve byly filtry mnohem dražší). Navíc je možné u filtrů využít výborné technologie U-point, která je i součástí dosavadního programu Capture NX 2 - proto si jej také fotografové kupovali. 

***

Na odkazu výše si můžete stáhnout beta-verzi programu NX-D a později na technické podpoře jistě i oficiální verzi. Z předchozích odpovědí je jasné, že program Capture NX-D nemá s programem Capture NX 2 nic společného. Bohužel přišel téměř o všechny funkce, které uživatelé programu NX 2 oceňovali a kvůli kterým si též program kupovali. Tímto krokem naženou většinu dosavadních uživatelů NX 2, kteří si koupí novou zrcadlovku Nikon, přímo do náruče konkurence - prakticky všichni takto postižení fotografové již dnes uvažují většinou o programu Adobe Lightroom. Navíc mi přístup nikonu připadá velmi podivný - do poslední chvíle prodávat software NX 2 a pak zastavit jeho vývoj? Nebylo by slušnější dopředu oznámit, že třeba za dva roky již nebude program podporován? Vycházelo by to tak, protože v září 2012 zakoupil Google společnost Nik software. Jak se budou asi tvářit lidé, kteří si program zakoupili třeba v loňském roce neřku-li v letošním za 4 - 5. tis. Kč? Ještě dnes (tj. 9.7.2014) je NX 2 stále inzerován na oficiálních stránkách Nikonu, když se již dávno ví, že je vývoj programu ukončen! A o programu NX-D není na oficiálních stránkách Nikonu ani zmínka! To asi není moc seriozní postup, že? Vůbec bych se nedivil, kdyby fotografové požadovali po Nikonu peníze zpět - alespoň ti, kteří si program zakoupili v posledních 12 měsících.

Doplnění 19.7.2014

Na technické podpoře byla zveřejněna oficiální verze, jak se dalo předpokládat, česká verze programu není a patrně nebude k dispozici, ale že nebude k datu zveřejnění přeložen ani návod ke stažení a instalaci a podmínky pro instalaci, jsem skutečně nepředpokládal:

Většina si asi vybere angličtinu, menšina němčinu. A pro ty, kteří nevládnou ani jedním z těchto jazyků, jsem si dovolil přeložit do češtiny anglické instrukce pro stažení a podmínky instalace programu.

PDF návod k obsluze programu je v angličtině zde a v němčině zde a program v anglické verzi zde (nebo na technické podpoře Nikonu, kde je k dispozici i německá verze).

Po spuštění programu můžete sice začít hned upravovat své fotografie, přesto je dobré si projít některá základní nastavení programu - najdete je v menu Tool - Preferences (nebo stisknete CTRL_K):

Cache Setting

1) Maximum capacity - program vytváří při každém otevření složky se snímky ke všem snímkům náhledy a změny - vznikají tisíce dalších malých souborů (někdy i statisíce). Při dalším přístupu ke stejnému snímku se poté již vytvořený náhled načte rychleji. V nastavení Maximum cache capacity (Maximální kapacita cache = vyhrazeného místa pro rychlý přístup) můžete vymezit na disku oblast, kterou mohou tyto soubory maximálně obsadit - v základním nastavení je to 2 GB, ale můžete zvolit až 16 GB. Po dosažení maximální velikosti budou patrně nejstarší záznamy průběžně mazány (?).

2) Clear cache - smazání všech náhledů snímků - lze udělat kdykoliv bez následků - smazáním cache nepřijdete o žádné úpravy snímků, protože ty jsou ukládány do zvláštních souborů ve složce NKSC_PARAM, kterou program vytvoří vždy jako podsložku ve složce s originálními snímky. Tam ukládá soubory stejného názvu jako RAW, ale s příponou .nksc.

3) Specify cache folder - zatržením políčka můžete určit složku, kde se budou vytvářet náhledy (může to být třeba i jiný disk, na kterém máte více místa). Složku můžete vyhledat, pokud již existuje, nebo vytvořit po stisknutí tlačítka Browse (procházet). Pokud složku budete měnit, máte na výběr - v roletce Cache folder operation si můžete zvolit, zda se mají náhledy ve stávající složce smazat (Delete..), zachovat (Keep...) nebo přesunout do nové (Move..).

4) Color Management Settings - Default RGB color space - zde si můžete zvolit výchozí barevný profil pro zobrazení snímků na obrazovce. Po instalaci je nastaven profil Nikon sRGB - pokud k tomu máte důvod a víte, co děláte, můžete si zvolit jiný - změna se uplatní až po restartu programu. Use this instead of embedded profile (Použij tento místo profilu uloženého v obrázku) je v tom, že pokud bude snímek uložen s určitým profilem, bude automaticky nahrazen profilem určeným v Default RGB... Pokud zatrženo nebude, bude se v Default... otevírat pouze snímek, u kterého informace o barevném profilu chybí. Toto je můj předpoklad, protože v příručce o tom není ani slovo.

5) Use this profile when printing (Použij tento profil při tisku) - po instalaci by tam mělo být No profile (žádný profil), nicméně já tam měl po instalaci CNBJPRN2.ICM - každopádně, pokud máte vytvořen profil pro tisk na své tiskárně, můžete jej zde vybrat z roletové nabídky (zjednodušeně řečeno - profil tisku určuje, jakým způsobem budou převedeny barvy na obrazovce na barvy na tiskárně - převod z barevného prostoru RGB do CMYK). Pokud vám toto nic neříká, tak se s tím nezabývejte:). Dále zde můžete zvolit ještě metodu - Perceptuální či Relativní kolorimetrickou - bližší ifnormace si najděte na internetu, pokud vás to bude blíže zajímat. V příručce to popsáno není a přesahuje to rámec tohoto popisu.

6) Open With Application (Otevřít v aplikaci) - Pokud budete chtít otevírat z prostředí Capture NX-D i jiné programy pro úpravu fotografií, potom musíte tlačítkem Browse tyto programy ve svém počítači najít a přidat je do tohoto okna - např. Photoshop, Capture NX2 (který se mi tam objevil automaticky po instalaci) atd. Programy, které přidáte do seznamu, se budou objevovat po volbě ikony APP nebo po volbě Image - Open With z horního menu. Pozor! Pokud otevřete jinou aplikaci z NX-D, tak program ji napřed převede do formátu 16 bit TIFF a teprve poté ji otevře v příslušné aplikaci. Z té si potom upravený snímek můžete uložit kamkoliv jinam (v následující volbě máte možnosti ovlivnit, do které složky budou snímky upravené v externích programech ukládány). Ve formátu TIFF posílá jiným aplikacím i snímky JPG, což může být dost nešikovné. Pokud byste např. chtěli otevřít v jiném programu soubor JPG, bude otevřen v jiné aplikaci jako TIFF a pokud byste jej chtěli umístit zpět do složky, kde byla originální fotografie, museli byste ji uložit jako JPG do stejné složky. Ovšem používat NX-D na úpravu JPG souborů je masochismus, na to najdete 10x více funkcí (a lépe použitelných), třeba i v základní verzi Zoneru. Pokud otevřete z prostředí NX-D snímek v jiné aplikaci, přepnete se zpět do NX-D a zvolíte jiný snímek, obdržíte informační hlášení, abyste si snímek v jiné aplikaci uložili (tuto hlášku lze při prvním zobrazení vypnout).

7) Place Open With file in (Uložit snímky "otevřít v" do) - zde máte možnost zadat, do které složky budou uloženy snímky, které otevřete v jiné aplikaci z prostřední Capture NX-D, pokud neurčíte ve spouštěné aplikaci jinak. Standardně je nastavena složka Obrázky - pokud tedy uzavřete upravený snímek v externí aplikaci bez dalšího jej uložíte, najdete jej v této složce ve formátu .tiff.

Levels - Curves

8) Auto contrast clip - (Omezení automatického kontrastu) - toto nastavení má vliv na funkci automatického kontrastu, kterou najdete pod ikonou Levels_Curves - na obrázku vlevo číslo 2 (zelené). Hodnoty zadáváte zvlášť pro bílou a černou. Funkce auto-kontrast pracuje tím způsobem, že posune zarážku pro levou část histogramu (černá) i pravou část histogramu (bílá) směrem k sobě. Hodnoty, které zadáte do těchto dvou políček říkají, jaká procentická část tmavých (světlých) mít bude již považována za černou (bílou) a program je "přejede". Čím vyšší hodnoty zadáte, tím větší bude ztráta informací v tmavých (podpal) a světlých částech obrazu (přepal). Již použití přednastavených hodnot vede ke ztrátě informací při použití funkce auto-kontrast ve stínech i světlech. Nejlepší asi bude, když si ukážeme příklad.

Původní fotografie Přednastavené úrovně 0,5  a 0,5
Fotografie byla před použitím funkce Auto kontrast již upravena tak, aby neměla prakticky žádná tmavá a světlá místa bez kresby. Tónový rozsah je tak od 0 do 255 (viz oba postranní jezdce). Histogram po aplikaci funkce Auto kontrast s nastavenými úrovněmi 0,05% pro nejsvětlejší a 0,05% pro nejtmavší části obrazu - snímek má tak nový rozsah od 5 do 245 (tj. 5% nejvyšších jasů a 5% nejtmavších bodů bylo prohlášeno za bílou - černou). V nejtmavších částech obrazu tak došlo ke ztrátě kresby v keřích - což by až tak nevadilo, ale v nejsvětlejších částech snímku - obloha - došlo k naprosté zkrátě kresby a k vybělení oblohy - to je vidět i na malém snímku.

Co z toho vyplývá? Přednastavené hodnoty nepoužívejte a pokud chcete funkci Auto contrast používat, nastavte do obou políček hodnotu 0 (dokonce i při nastavených hodnotách 0 dojde k omezení dynamického rozsahu - v mém případě to bylo 2 až 254 - proč, ví snad jen programátoři).

 

9) Dropper sample size (Velikost vzorku pro kapátko) - týká se ikonek kapátko v menu pod ikonou Levels_Curves - viz obr. výše. Přednastaveno je Point sample - tj. budou brány hodnoty jednoho obrazového bodu pod kapátkem. Další volbou je volba určitého zprůměrovaného vzorku 3x3 a 5x5 bodů - doporučuji změnit volbu alespoň na vzorek velikosti 3x3 body, vede to k mnohem vyrovnanějším výsledkům.

 

Other settings

 

10) Display preview image faster  (Zobraz náhled rychleji) - na výkonných počítačích asi nebude třeba zapínat, na pomalejších vyzkoušejte - já jsem změnu na procesoru I7 s dobrou grafickou kartou nepoznal.

 

11) Show a NEF/NRW + JPEG image as separate files (Zobraz NEF/NRW + JPEG snímky jako samostatné soubory) -

pokud tuto volbu zatrhnete a ve fotoaparátu máte nastavené současné snímání do formátu NEF(NRW) a JPG a nakopírujete je do stejné složky, bude program zobrazovat oba dva formáty (pod stejným názvem s jinou příponou).

 

12) Color reproduction process (Způsob reprodukce barev) Picture control - Jedná se o způsob zobrazení snímku - ve fotoaparátu je možné nastavit např.: Neutrální, portrét, živé, krajina atd. Pokud zvolíte Camera compatible - převezme se nastavení barev z fotoaparátu (resp. ze snímku. Pokud zvolíte Latest Picture Control, budou použita nejnovější nastavení fotoaparátů Nikon. Pokud si tuto funkci vyzkoušíte, zjistíte, že jsou mezi oběma nastaveními nepatrné rozdíly, ale není to nic dramatického. Kdyby tuto volbu v nastavení nazvali rovnou Picture Control, tak by bylo jasné na první pohled, o co jde.

 

13) Maximum thumbnail width (Maximální šířka náhledu) - zde zadáváte v bodech velikost největšího náhledu. Velikost náhledů lze zvolit Small (malý), Standard, Large (velký) a Extra large (Extra velký). Zde nastavená hodnota se týká právě a pouze velikosti Extra large.

 

Tolik ve stručnosti k základnímu nastavení programu Capture NX-D. Při úpravách snímků je třeba si zvyknout, že po úpravě snímku a volbě jiného se program neptá, zda chcete provedené změny uložit - zkrátka je automaticky uloží a přejde na další snímek. Nikon vyzdvihuje tento způsob práce jako velkou výhodu, mně se to tak ovšem nejeví. Pokud provedete na snímku úpravy a poté se rozhodnete, že chcete ponechat původní snímek, musíte kliknout na ikonu bílé šipky, která vrátí hodnoty do výchozího nastavení. Ale pozor! Pokud jste otevřeli NEF snímek, který již byl upraven v programu Capture NX2, tak stisknutí tét šipky nevynuluje pouze nastavení provedená v Capture NX-D, ale i některá, provedená v programu Capture NX2. Stále ovšem můžete vyhledat v podsložce upravovaných fotografií soubor se změnami, který má stejný název a příponu .nksc. a smazat jej, tím se dostane NEF opět do původního stavu (tedy do stavu, než jste jej otevřeli v NX-D.

 

Co říci k první verzi Capture NX-D:

+ je zdarma a je lepší v mnoha ohledech než Nikon View

+ lze v něm dobře udělat základní úpravy RAWů z Nikonů a bude jistě časem vylepšován

 

Obecně
- nebude česká verze ani český návod k použití

- nemá funkci na přenos snímků přímo z fotoaparátu přes kabel (řada fotografů to využívala, já ne)

- není možné používat plug-iny třetích stran

- drobnosti v logice ovládání, zobrazování pouze půlsnímků při rolování náhledů atd. - ale to bude jistě opraveno

 

Ve srovnání s programem Capture NX-2

- chybí celá U-point technologie, která byla na programu nejcennější

- chybí retušovací funkce (guma), kterou bylo možné velmi rychle odstranit drobné objekty přímo v rawu (obdoba funkce Vyplnit podle obsahu v Photoshopu)

 

+- nelíbí se mi způsob uložení změn bez dotazu, byť se ukládají do separátního souboru

+- nelíbí se mi zakládání tisíců dalších souborů se změnami v oddělených souborech - při kopírování NEF souborů do jiné složky musíte jako zkopírovat, tak zachovat název i relativní umístění složky se soubory úprav, jinak o ně přijdete či je program nenajde.

 

Pro koho je program vlastně určen?

 

a) stávajícím uživatelům Capture NX 2 přechod na tento program nemohu doporučit, protože přijdou o řadu výborných funkcí. A až si koupí modernější fotoaparát Nikon, který již Capture NX 2 nebude podporovat (vše později vyrobné počínaje D810), doporučuji přechod na Lightroom, který mimo jiné umožňuje používat zásuvné moduly třetích stran a má daleko více funkcí.

 

b) pro stávající vlastníky Adobe Ligtroom nebo Photoshop (posledních verzí), nemá používání tohoto programu valný smysl.

 

c) má smysl pro fotografy, kteří se zpracováním RAW (NEF) snímků začínají, nehodlají dělat rozsáhlé lokální úpravy snímků a chtějí program zdarma.

 

Ačkoliv to vypadá divně, lze za určitých podmínek doporučit i zakoupení programu Capture NX-2 a to pro ty fotografy, kteří budou začínat se zpracování RAW souborů (jenom Nikonu) , mají starší fotoaparát než Nikon D810 nehodlají v následujících letech pořizovat nový. Těm může ještě dlouhá léta prokázat velmi dobrou službu, byť za nějaké peníze - nyní se dá stále sehnat za cenu cca 3.900,- Kč.

 

 

Všechny dosavadní testy objektivů zde

 

Pokud jste tento test shledali pro vás užitečný a pomohl vám ve vašem rozhodování, můžete tvorbu testů podpořit tím, že si u nás zakoupíte fotografické vybavení. Nabízíme jej za srovnatelné internetové ceny (v oficiální distribuci) v kamenném obchodě s profesionálním servisem i přístupem k řešení vašich přání a problémů.

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz