Nikon D810 - změny nejen kosmetické

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

26.6.2014

Od uvedení fotoaparátů Nikon D800 a D800E neuplynulo zase tak mnoho času a je zde nástupce těchto modelů, Nikon D810. Oproti pouze kosmetickým změnám, které byly provedeny ve velmi krátkém čase mezi modely D600 a D610, přináší model D810 řadu vylepšení nejen kosmetického rázu. Přečetl jsem si tiskovou zprávu o uvedení nového modelu a nemohl jsem si při té příležitosti nevzpomenout na trilogii filmů "Jak básníci......". Tolik přívlastků v jediném tiskovém prohlášení se hned tak nenajde:) a některé věty je nutné číst dokonce vícekrát, ačkoliv mají být v češtině. Zkrátka otrocký překlad patrně původně anglického textu do češtiny ještě neznamená, že je to v češtině:). Ale pojďme nejprve na vnější vzhled, který nedoznal velkých změn - většina je jich totiž ukryta uvnitř fotoaparátu. Vlevo bude vždy obrázek D800, vpravo D810 (modely D800 a D800E byly z vnějšího pohledu identické, změna byla pouze v odstranění AA filtru):

Na zadní straně fotoaparátu:

- otočný volič režimu měření (bodové, celoplošné a se zvýrazněným středem) zmizel a přestěhoval se ne levou horní stranu (uvidíme dále) pod tlačítko a bude se nadále měnit stisknutím+otáčením voliče, patrně zadního. To z mého pohledu není dobrá zpráva - zatímco nyní bylo možné prostým pohledem zjistit jeho polohu, nadále bude nutné hledat ikonku na displeji - už tak je toho tam moc. Stalo se tak patrně proto, že na D810 je tlačítko AE-L/AF-L mírně vystouplé - patrně z ergonomických důvodů, aby bylo i po hmatu rozpoznatelné, které tlačítko mačkáte.

- zmizelo čidlo pro automatickou úpravu jasu zadního displeje podle okolního osvětlení - není divu, téměř nikdo jej nepoužíval, protože jeho funkce byla velice problematická. Jeho místa zaujalo nové tlačítko "i", které znají uživatelé D5300 a D7100 pro rychlý přístup k některým funkcím, které se mění v závislosti od režimu - fotografování či natáčení videa.

- na prstenec na levé straně pro volbu sekvencí přibyl režim Qc (jestli ještě něco, není z obrázků patrné), což je kontinuální tiché snímání, byť se sníženou frekvencí. Vhodné např. pro sekvenční fotografování plachých zvířat:)

- na pravé straně byla rozšířena plocha polepená koženkou a stejného provedení se dočkal i kryt paměťových karet - což poněkud přispěje k jistějšímu držení - fotoaparát bude v ruce méně klouzat, ovšem je zde další plocha, ze které by se mohla koženka v teple odlupovat - ale doufejme, že si Nikon vzal ponaučení z D700 a zvolil odolnější lepidlo.

Horní strana fotoaparátu:

- tlačítko pro bracketing (volbu odstupňované expozice), které se přesunulo na přední stranu fotoaparátu, bylo nahrazeno již výše zmíněným tlačítkem pro volbu režimu měření expozice.

- D810 má trochu hlubší úchop a také je nepatrně větší prostor mezi bajonetem a rukojetí, což je dobrá zpráva - modul s přídavnou baterií zůstává naštěstí stejný, jako u D800(E).

Pravá strana (sloty pro paměťové karty) - zde se nic nemění, pouze přibyl polep koženkou na krytu karet.

Levá strana - konektory

- zde nedošlo k žádným podstatným změnám - pouze konektor na sluchátka se přestěhoval nahoru vedle mikrofonu. Novinkou je, že zatímco u D800/800E existoval jeden gumový kryt pro všechny konektory, nyní má každá ze tří sekcí svůj vlastní gumový kryt. Bohužel stále chybí konektor pro připojení do počítačové sítě (což by byla vynikající věc pro fotografování v ateliéru či rychlé odesílání snímků na www) a tak nezbývá než toto připojení zase řešit pouze přes drahé UT-1 (dalších 7.500,- Kč) + WT5, pokud chcete bezdrátově (dalších 15.000,- Kč). Patrně bude snad existovat i alternativní řešení od jiných dodavatelů, protože tyto ceny jsou zkrátka naprosto nesmyslné - namátkově třeba

Přední strana

- na přední straně přibyl jeden mikrofon, protože zvuk je nyní i vestavěnými mikrofony nahráván stereo (u D800(E)) byl pouze mono, pro stereo zvuk bylo nutné použít externí mikrofon. No, D8xx není zrovna hračka na amatérské video a kdo to myslí s videem jenom trochu vážně, tak používá pouze externí mikrofon. Na opačné straně si můžete všimnout již výše zmíněného nového tlačítka pro odstupňování expozice (bracketing). U toho je naštěstí jedno, kde je, protože jej většina uživatelů tohoto přístroje rozhodně nepoužívá denně.

- stále mi, bohužel, chybí čidla pro infra spoušť a možnost expozice tímto levným a na krátkou vzdálenost i spolehlivým způsobem. Patrně výrobce stále soudí, že jediným správným řešení pro tuto kategorii fotoaparátu je pouze kabelová spoušť nebo dokoupení drahých radiových spouští (např. Nikon WR-R1 za 13.000 spolu s WR-R10 nebo WR-T10), které jsou navíc na českém trhu těžko dostupné. Ke všemu se nasazují do sáněk pro blesk, kam se nasazuje i redukce pro počítačovou síť, případně radiový odpalovač zábleskových světel, takže můžete mít problém a pokud budete chtít používat obojí, budete si muset pořídit bezdrátově-kabelovou spoušť, nejlépe od jiných výrobců - do konektoru pro kabelovou spoušť strčíte malou krabičku (přijímač) a spustíte závěrku bezdrátově vysílačem - např. Aputure Pro Coworker II AP-WTR1N to umí za 1.800,- Kč. Nechápu, proč musí mít Nikon své příslušenství tak nehorázně předražené - patrně chce uvolnit trh alternativním výrobcům.

Více změn se odehrálo uvnitř fotoaparátu, podívejme se na ty nejvýznamnější:

 

D810

D800/800E

Závěrka
Nově konstruovaná závěrka z uhlíkových vláken a kevlaru. Číslo 200.000 neznamená, že se poté závěrka porouchá, ale že do tohoto čísla bude přesná, tj. bude dávat časy s určitou tolerancí (nevím jakou).
200.00 cyklů 200.000 cyklů
Rozlišení snímače
Ačkoliv rozlišení snímače zůstává stejné, samotný snímač je nový s rozšířenou citlivostí ISO. Předpokládá se tak větší dynamický rozsah i snížení šumu při vyšších ISO.
36,3 mpx 36,3 mpx
Low pass filtr
Konstrukční řešení není totožné s D800E.  Rozdíl mezi D800 a D800E je zde. U D800 je optický low pass filtr přítomen, chybí anti-aliasing filtr. U D810 není přítomen ani low-pass filtr (dle specifikace převzaté z Nikon-materiálů). Toto konstrukční řešení by mělo přispět k ještě ostřejším snímků s více detaily. Nezapomeňte si ovšem obstarat také "top profi" objektivy, abyste to poznali:) Ovšem pokud je máte, dokáže tento přístroj obrazovou kvalitou a zvláště šumem na vysoká ISO nahradit i středoformátové digitální přístroje - jejich výrobci to budou mít zase o něco těžší, přesvědčit zákazníka k nákupu, protože už D800(E) je vynikající fotoaparát. D810 se zase o krok přiblížila ke zcela profesionálním modelům zrcadlovek (nejen odstraněním filtru).
Ne Ano/Ne
Základní ISO
-
rozdíl to není velký a přínos v praxi nelze přeceňovat, nedělá to ani jednu celou clonu, ale v některých případech se i to může hodit. Více snížené ISO oceníte při natáčení videa, kde jste limitováni časem expozice daleko více, než při pořizování fotografií.
64 100
Nativní ISO 64-12800 100-6400
Rozšířené ISO
-
bude třeba počítat s tím, že na nejnižší ISO bude snížený dynamický rozsah
32-51200 50-25600
Obrazový procesor
Výkonnější procesor (o 30%) znamená jak zrychlení sekvenčního snímání, ale zvyšuje také rychlost automatického ostření a doplňuje skupinové ostřící body (převzato z D4s). Dá se tak předpokládat skutečně zvýšení rychlosti a spolehlivosti zaostření, stejně jako 40 minut záznamu videa.
EXPEED 4 EXPEED 3
Podpora sRAW (zmenšený NEF)
Tato funkce není u D4s moc využívána, protože produkuje pouze soubory s rozlišení 4 mpx. Na D810 je to ovšem jiné - snímky mají rozlišení 3680x2456 bodů, tj. cca 9 mpx a s tímto rozlišením lze již velice dobře pracovat. Tato funkce převzorkovává obraz RAW na nižší počet bodů a měla by zajistit snížení šumu při vysokých ISO a současně také možnost snížit datový objem RAW souborů, byť patrně za cenu snížení dynamického rozsahu a zúžení barevného prostoru (záznam probíhá v 12 bitech). Ovšem stále zde zůstává zachován RAW záznam a pro mnoho fotografů je to velmi vítané, protože focení reportáží na 36 mpx je mnohdy zbytečné a pokud se nechcete vzdát výhod RAW souboru, nebyla zatím jiné možnost ne fotografovat v plném rozlišení. Praxe ukáže, jak bude tento nový režim kvalitní a jak bude využíván - sázím na to, že ano. Pro technicky zdatné jedince je popis zde. V každém případě lze uspořit míst na disku a zvýšit rychlost zpracování (ovšem program Capture NX2 asi již nebude o tento model aktualizován a na úpravy tak bude nutné použít jiné programy - nebo využít zdarma Capture NX-D).
Ano Ne
Sekvenční fotografování
Rychlost 7 snímků v crop režimu je využitelná již i pro fotografování rychlých sportů (s přídavným gripem s AA bateriemi) zvláště, když ostřící modul odpovídá profesionálnímu fotoaparátu D4s, ale za poloviční cenu, ovšem s dvojnásobným rozlišením!
5 fps v FX/5:4 Crop
6 fps v DX/1.2X Crop
7 fps v DX Crop s
MB-D12 s AA bateriemi
4 fps s AF/AE
5 fps v 1.2X a DX Crop režimu
6 fps v DX Crop režimu s
MB-D12 s AA bateriemi
Elektronická lamela závěrky
První lamela je nahrazena elektronickou závěrkou, nedochází tak k otřesům fotoaparátu při spuštění snímání. Dá se také předpokládat, že celý mechanismus závěrky bude tišší. Aktivace je možná v režimu uživatelského nastavení (
při použití režimu předsklopení zrcadla) nebo v live-view.
Ano Ne
Režim měření na nejvyšší jasy
-
zde si musíme počkat na praktické zkušenosti. Nikon uvádí jako jeden z příkladů využití bodové osvětlení v divadle. Je ale otázkou, zda bude toto nastavení zohledňovat všechna nejjasnější místa (třeba žárovky) nebo budou muset mít určitou plochu.
Ano Ne
Měření s plně otevřenou clonou v režimu živého náhledu statických snímků Ano Ne
Analýza detekce obličejů Zapnuto/vypnutou Vždy zapnuto
Bodové vyvážení bílé barvy v režimu live-view
(šup sem s ním z D7100)
Ano Ne
Přednastavené vyvážení bílé barvy
-
většina vlastníků D800 fotografuje do formátu RAW (NEF) a tak si s drobnou odchylkou vyvážení bílé poradí v počítači a lze si samozřejmě vyvážit bílou i uživatelsky, pokud to bude potřeba.
1-6 1-3
Automatické ostření - modul
Umožňuje spojení 5 ostřících bodů do skupiny - využití hlavně pro sledování pohyblivých objektů, více jej asi využijí fotografové sportovních disciplín. Některé první D800 měly s přesností ostření potíže, což by mělo modernizované ostření snad odstranit.
3500FX se skupinovým ostřením 3500FX
Video
Milovníky videa jistě frekvence 60p potěší. Navíc je možné nyní pevně nastavit clonu a čas a správnou expozici nechat na funkci ISO Auto, pokud toho budete chtít využít. Expozice tak bude zajištěna při změně expozice pouze posunem ISO. Tento způsob byl zatím možná jenom v režimu fotografování. Dokonce lze zakoupit i speciální soustavu pro natáčení videa (Filmmakerś kit - cca 5000 USD), která obsahuje fotoaparát, 3 objektivy (35/1.8, 50/1.8, 85/1.8), 2 náhradní baterie, HDMI kabel, ME-1 stereo mikrofon, Atomos Ninja 2  pro záznam videa (patrně bez disku), filtry ND 58 a 68 mm s proměnlivým účinkem). Tento video-kit by měl být levnější než kupovat komponenty samostatně, otázkou je, zda se bude v ČR prodávat. Nikon USA nabízí i "Animators kit" za 4000 USD. Režim 60p je pro externí záznam ve specifikacích Nikonu označen jako "za určitých omezujících podmínek". V marketingových materiálech je věta:
 "60/50/30/25/24p nekomprimovaný záznam, komprimovaný na interní CF/SD kartu nebo obojí dohromady."
1920 × 1080 (1080p) @ 24p, 30p, 60p 1920 × 1080 (1080p) @ 24p, 30p
Současné nahrávání videa na paměťovou kartu a externí zařízení (s určitým omezením, viz výše) Ano Ne
Volitelný frekvenční rozsah záznamu zvuku Ano Ne
Zebra (přepaly) v režimu live-view
Zebra je dobrá, histogram je k dispozici též*.
Ano Ne
Funkce rozděleného zvětšeného zobrazení
- v režimu živého náhledu umožňuje zcela přesnou kontrolu vyrovnání a ostrosti snímků. Tato funkce umožňuje porovnat dvě místa snímku: ve zvětšeném stavu a zobrazené na rozdělené obrazovce. Funkce je dostupná pomocí tlačítka „i“ fotoaparátu a je ideální pro snímky architektury a produktů.
Ano Ne
Intervalové snímání s vyhlazováním (?) Ano Ne
Časosběrná expozice s vyhlazováním (?) Ano Ne
Počet snímků v časosběru
-
jde sice jen o prosté naprogramování firmware, ale hodnotu u D800 považuji za dostatečnou, ale budiž.
9999 999
Plynulá změna clony i při záznamu videa na paměťovou kartu(u D800 byla tato možnost pouze při záznamu na externí zařízení) - změna se ovládá tlačítky Fn a Pv na přední straně fotoaparátu. Ano Ne
Nahrávání zvuku - interní mikrofon
-
každý, kdo to myslí s videem jen trochu vážně, používá stejně externí mikrofon, ale prosím. Výhodou je, že v režimu live-view je síla zvuku zobrazována na displeji.
Stereo Mono
Rozlišení hlavního LCD panelu
Doposud to byla nádhera, nyní přibylo dalších cca 400 000 bodů, což bude na rozlišení a detailech jistě znát. Navíc každý pixel displeje je tvořen ze 4 bodů - k červenému, zelenému a modrému byl přidán ještě bílý. To by mělo přispět ještě k lepší čitelnosti displeje ve venkovním prostředí a úspoře energie v temném prostředí. Navíc je možné displej barevně doladit k obrazu svému (resp. k obrazu svého monitoru či výstupu z tiskárny - ale to bude asi fuška:). Vylepšen byl i hledáček, který byl vybaven novým organickým LED displejem, který by měl být jasnější a čitelnější. Lze také jemně doladit barvy displeje, aby více odpovídal skutečnosti - což je fajn, D7100 jej má dávno.
1229000 bodů 921000 bodů
Zoom náhledu na jedno tlačítko?
(již na stávající D800 lze navolit na středové tlačítko voliče 100% zvětšení obrazu při prohlížení a žádné nové tlačítko jsem na D810 nenašel, tak uvidíme)
Ano Ne
Předvolby Picture control
Volba "ploché" byla přidána hlavně pro natáčení videa s následnou úpravou v programech pro jeho zpracování. Dále je přidána funkce "zřetelnost" (či jak se bude v českém menu nakonec jmenovat) a nastavení funkcí bude možné v jemných krocích po 0,25. Zřetelnost je zvýšení mikrokontrastu bez zvýšení kontrastu celkového
Standardní, neutrální, živé, monochromatické, portrét, krajina, ploché Standardní, neutrální, živé, monochromatické, portrét, krajina
Neomezené sériové snímání (v JPG)
Zde se musíme omezit na marketingové materiály: umožňuje pořizovat bezpočty snímků JPEG a produkovat špičkové snímky světelných stop. Při použití sériového snímání můžete fotografovat časy závěrky v délce 4 s a delšími, a můžete pořídit tolik vysoce kvalitních snímků JPEG, kolik vám umožní vaše paměťové karty a výdrž baterie. Díky extrémně malému časovému úseku mezi jednotlivými expozicemi můžete pomocí softwaru třetích stran plynule spojovat snímky světelných stop hvězd nebo koncových světel automobilů pro dosažení krásných efektů.
* no, nevím, možná to někdo využije
Ano Ne
Tiché sériové snímání
-
bude asi dobré při snímání plaché zvěře či ptactva, otázkou je, o kolik bude tišší než normální - ale každá trocha dobrá.
Ano Ne
Počet snímků na jednu baterii EN-EL15 1200 900
Hmotnost 880g 900g
Cena
Předpokládaná koncová cena včetně DPH bude v ČR asi 81.900,- Kč, tedy o 2000 více než D800E - což je zajímavé, protože v USA stojí stejně jako D800E - že by opět česká specialita?
3299 dolarů 3000/3299 dolarů

Tím jsme patrně vyčerpali všechny hlavní změny k lepšímu, zbývá se tedy podívat, co zmizelo a v marketingových materiálech není, či co chybí a jinde je:

- chybí nastavení U1 a U2 - uživatelské profily, které najdete třeba na D7100
- zmizel režim AF-A (automatická volba AF-S a AF-C režimu v závislosti na pohybu objektu)
- stále mi chybí vestavěný modul GPS, který již mají i některé kompakty za pár tisíc - při cestování se sakra hodí
- původně jsem v nedostatcích měl i absenci histogramu v režimu live-view. Děkuji ing. Beranovi za objasnění vyvolání této funkce (asi jsem dostatečně nepročetl manuál) - v režimu live-view stačí stisknout tlačítko OK a dalšími stisky tlačítka "info" se do dostanete až k živému histogramu,
- hodila by se dálková infra spoušť, případně i otvor ve spoušti pro drátěnou spoušť (velmi levná, funkční a nezabírá žádné místo),
- fotoaparát nebude podporován programem Capture NX-2, bude třeba si stáhnout program Capture NX-D, který je zdarma, ovšem je očesán o některé funkce (např. chybí celá U-point technologie a patrně v NX-D nikdy nebude) - nebo přejít na jiné programy.

Kompletní technickou specifikaci najdete na stránkách Nikonu.

Koupit či nekoupit? - To je, oč tu běží

Podívejme se nejprve na ceny - D800 stojí dnes 69.990, D800E je za 79.990 (naprosto nesmyslný rozdíl proti D800 - a nyní i velmi drahý v porovnání s D810 - předpokládám, že cena D800E klesne po uvedení modelu D810 na trh).  Pokud bude stát D810 81.990,- Kč, bude se většina potencionálních zájemců rozhodovat jen mezi D800 a D810 - cenový rozdíl je ale více než 10.000,- Kč. Každý bude muset zvážit, zda nové funkce mají pro něj hodnotu 10.000,- Kč. Pokud bych se musel takto rozhodnout a 10.000,- Kč nepředstavovalo velký problém, zvolil bych D810 - video sice zrcadlovkou nenatáčím (protože bez dalšího příslušenství za desítky až stovky tisíc to natočím lépe kamerou), ale osobně by mne nejvíce oslovily z nových funkcí možnost záznamu do sRAW a nový obrazový procesor spolu s rychlejším ostřením, rychlejším sekvenčním fotografováním a ani ne tak zvýšeným rozsahem ISO, jako předpokládané snížení šumu na vyšším ISO.

Stávající majitelé D800 (jako třeba já), kteří nenatáčí video a nefotografují sport, asi nebudou mít k výměně za D810 tu správnou motivaci (zvláště, když mám stále vynikající D3).

Asi nebude sporu o tom, že se nejedná pouze o nepodstatné úpravy modelu D800. V modelu D810 byla realizována většina "nedokonalostí", které byly vytýkány modelu D800 (mimo ceny:). Již model D800 používám k naprosté spokojenosti nejen pro ateliérové fotografie, ale nyní již i pro fotografie reportážního charakteru. Když k Dxxx dokoupíte profesionální objektivy (14-24, 24-70, 70-200/4 nebo 2,8 či některé profi objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností), obdržíte též profesionální obrazové výsledky.

Hodně informací můžete načerpat i z následujícího odkazu:

http://www.nikonusa.com/en/Nikon-Products/Product/Digital-SLR-Cameras/13457/D810.html#!

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.


 

 

Jaroslav Kortus 602 379 525 po 17.00 hod.

NAVRCHOLU.cz