Zastavení dalších testů
 

25. 05. 2023

Vážení návštěvníci těchto stránek,

první příspěvek jsem dal na tyto stránky 10. března roku 2005 - ano, je tomu k datu napsání tohoto příspěvku dlouhých 18 let, jak ten čas letí. Postupem času jsem se zaměřil hlavně na testování objektivů, protože dle mého názoru je dobrých testů objektivů v češtině velmi málo. Nechtěl jsem jen opisovat technické parametry a přejímat názory ostatních.

Asi jen pár lidí si uvědomí, co napsání takového testu obnáší - od sehnání objektivů, nafocení testovacích snímků, jejich třídění, analýzu, zveřejnění, popis. Tato činnost stojí nejen čas - v průměru 50 hodin na jeden test, ale i nějaké peníze (benzín, provoz serveru a pokud se mi nepodaří sehnat zapůjčení objektivů zdarma, i nějakou odměnu za zapůjčení objektivů). A to nezapočítávám telefonické dotazy a emailovou komunikaci ohledně testů. I přes nulovou placenou reklamu vyjíždí testy na google na prvních pozicích - svědčí to o velké návštěvnosti stránek.

Testy jsou naprosto nezávislé - nemusím se zavděčit žádnému výrobci. Mé závěry jsou podloženy publikovanými fotografiemi - nejsou to jen odněkud opsané fráze nebo dohady.

Ne, skutečně nedělám testy pro peníze, to už bych dávno nejedl. Baví mne to. Baví mne zkoumat, jak si objektivy vedou. Ale i čas jsou peníze a tak jsem postupem času doplnil do testů růžový rámeček (viz konec stránky) s možností zaslat alespoň symbolický příspěvek. Tyto stránky mají v průměru 400 jedinečných přístupů každý den, z toho je zhruba polovina z ČR. Lidí, kteří dokáží obětovat nějakou tu stovku alespoň jednou za rok nejsou tisíce, ba ani stovky - jsou jich za celý rok "nižší desítky".

O ukončení testování uvažuji již delší dobu, již jednou jsem jej přerušil v roce 2021 a vypadá to, že to bylo dobré rozhodnutí. Moje představa, že fotografové testy ocení i jinak než lajkem na FB, se nenaplnila.

Ano, vím, že tyto stránky jsou z hlediska dnešních technologií zastaralé - jsou málo dynamické, nejsou responzivní, špatně se prohlíží na mobilu, neumožňují diskuse atd. atd. To všechno je pravda. Stránky mají dnes cca 120 GB dat. Jejich transformace do nového kabátu je sice možná, ale byla by nejen časově, ale i finančně velmi náročná - a taková investice se jeví za současné situace jako velmi nesmyslná. Budete se tedy muset smířit s tímto "archaickým" provedením. Pokud se mne týká, stále upřednostňuji obsah nad formou a bez otravných reklam.

Nedělám si iluze, že po přečtení tohoto článku se situace radikálně změní. Rozhodl jsem se proto v testování v současné době nepokračovat a věnovat se jiným činnostem - pokud máte zájem číst nezávislé testy bez stupidních reklam i nadále, zkuste svůj zájem ocenit malým příspěvkem na účet:

1232407103/0800

Všem čtenářům děkuji za návštěvu těchto stránek. Mějte se krásně, pořizujte výjimečné fotografie a doufám, že již publikované testy vám budou dobrou nápovědou při koupi objektivů. Server s testy bude ještě nějakou dobu v provozu.

Děkuji všem (a nebylo vás mnoho), kteří jste svým příspěvkem ocenili práci, která za těmito testy stojí. Ale tento model publikování je nadále neúnosný a v současné době nevidím na obzoru jiné řešení.

Děkuji Viktoru Šulcovi - www.fotori.cz - za bezplatné zapůjčování objektivů na testy - kdybych měl půjčovné platit, tak bych byl v ještě daleko větší ztrátě, než doposud.

Jaroslav Kortus

Souhrnná tabulka všech provedených testů objektivů

 

Následující text je uveřejněn u každého testu, bohužel, bez valného účinku.

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí nejméně za 100,- Kč, pošlete je na účet 1232407103/0800 - děkuji :)

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz