Nik Software zdarma!

24.3.2016


 

Neuvěřitelné se stalo skutkem.

Ale od začátku. Celá řada fotografů si oblíbila programy společnosti Nik Software, které šly svého času použít jako zásuvné moduly do nikoního programu na úpravu raw (nef) souborů Nikon Capture NX-2. Ostatně stejná firma byla i tvůrcem samotného Capture NX-2, který dodnes používá mnoho fotografů pro převod a zpracování RAW snímků z fotoaparátů Nikon. Program NX-2 firma Nikon prodávala zpočátku za cca 6.000,- Kč (aby kolem toho hodně zle, že jej nedává zdarma). Program byl zajímavý (mimo jiné) i svou U-point technologií, která umožňoval bez znalosti pokročilé editace a masek upravovat vybrané části snímků. Další programy od firmy Nik Software bylo možné zakoupit jako zásuvné moduly nejen do programu Capture NX-2, ale též samostatně i pro jiné programy - Adobe Photoshop, Lightroom, Elements. Zpočátku bylo možné zakoupit i jednotlivé moduly zvlášť za cca 100 dolarů (např. velmi oblíbený Silver Efex Pro pro převod snímků do čenobílé podoby) a celý balík modulů za cca 500 dolarů, po převzetí firmou Google klesla cena za všechny moduly na cca 149 dolarů. Capture NX-2 bylo možné použít naposledy pro převod RAW snímků z fotoaparátů Nikon D7100 a D800. Pro všechny fotoaparáty uvedené na trh po těchto fotoaparátech je nutné použít pro převod raw (nef) souborů již jiné programy.

V roce 2012 zakoupil firmu Nik Software gigant Google - firma Nikon se s Googlem očividně nedohodla na další spolupráci a nechala vyvinout (resp. patrně upravit stávající program Silkypix) na program NX-D. První verze NX-D byla plná chyb, s tou stávající se dá trochu pracovat a už ani moc nepadá. Ovšem program NX-D byl již ochuzen o to nejlepší z programu NX-2, tj. technologii U-point. Firma Google programy firmy Nik Software dále prodávala - až do včerejška. Dnes se objevilo zcela nečekané oznámení, že Google poskytne celou kolekci programů Color Efex Pro zdarma:

Stáhnout pro Windows zde a pro Mac zde (tento server)

Zde je oficiální oznámení v anglickém originále:

Photo enthusiasts all over the world use the Nik Collection to get the best out of their images every day. As we continue to focus our long-term investments in building incredible photo editing tools for mobile, including Google Photos and Snapseed, we’ve decided to make the Nik Collection desktop suite available for free, so that now anyone can use it.

The Nik Collection is comprised of seven desktop plug-ins that provide a powerful range of photo editing capabilities -- from filter applications that improve color correction, to retouching and creative effects, to image sharpening that brings out all the hidden details, to the ability to make adjustments to the color and tonality of images.

Starting March 24, 2016, the latest Nik Collection will be freely available to download: Analog Efex Pro, Color Efex Pro, Silver Efex Pro, Viveza, HDR Efex Pro, Sharpener Pro and Dfine. If you purchased the Nik Collection in 2016, you will receive a full refund, which we’ll automatically issue back to you in the coming days.

We’re excited to bring the powerful photo editing tools once only used by professionals to even more people now.
 

Zkrácený překlad: Google se bude dále zaměřovat na editační nástroje pro mobily, včetně Google Photos a Snapseed a proto se rozhodla zpřístupnit celou kolekci programů zdarma. Pokud jste si programy zakoupili v roce 2016, budou vám vráceny peníze (škoda, že peníze nevracel i Nikon za Capture NX-2).

Kolekce se skládá ze 7 zásuvných modulů:

Analog Efex Pro (pro napodobení snímků z filmů)
Color Efex Pro (sada filtrů pro barevné úpravy, retuše a tvorbu různých efektů)
Silver Efex Pro (pro převod barevných snímků do černobílé či jinak tónované podoby)
Viveza (selektivní úprava barev a tonality)
HDR Efex Pro (pro tvorbu HDR snímků)
Sharpener Pro (zaostření snímků)
a Dfine (pro redukci šumu)

Možnosti použití těchto zásuvných modulů jsou následující - týká se otevření formátu souborů RAW (NEF)

Mac: OS X 10.7 až 10.10
Adobe Photoshop: CS4 (CS5 pro HDR Efex Pro 2) až CC 2015
Adobe Photoshop Elements: verze 9 až 13 (s výjimkou HDR Efex Pro 2
Adobe Lightroom: verze 3 až 6/CC
Apple Aperture: 3.1 a pozdější
Windows: Operační systém Windows Vista, 7, 8
Adobe Photoshop: CS4 až CC 2015
Adobe Photoshop Elements: 9 až 13 (s výjimkou HDR Efex Pro 2)
Adobe Lightroom: verze 3 až 6/CC

Samozřejmě můžete tyto zásuvné moduly používat i v jiných programech (Zoner, Nikon Capture NX-D....), ovšem již budete pracovat max. s formátem TIFF nebo JPG. Jak začlenit programy Nik Collection do programu Nikon Capture NX-D se dozvíte v příručce. Dobrou zprávou je, že každý modul je samostatně spouštěným .exe programem, jdou tedy spouštět i samostatně bez závislosti na externím editoru.

Pokud používáte některý z výše uvedených operačních systémů (snad budou fungovat i pod Windows 10) a moduly Nik Collection jste doposud nepoužívali, mohu je vřele doporučit - akorát se musíte smířit s absencí češtiny. Otázkou také zůstává, že budou funkční i pro vyšší verze Adobe programů. Pokud ne, mnozí fotografové si asi aktualizace či vyšší verze rádi kvůli funkčnosti zásuvných modulů Nik Collection odpustí. Nedomnívám se totiž, že by je firma Google, když je dává zdarma, upravovala pro nějaké vyšší verze výše uvedených programů Adobe. Existovala i speciální verze pro Capture NX-2, kterou si stále můžete stáhnout, pokud máte sériové číslo (škoda, že to nejde bez něj - zatím, možná se to časem změní).

Výraznějšího zrychlení zpracování obrazu (podpora GPU grafické karty) u následujících karet:

NVIDIA GeForce 8 Series, GeForce 9 Series, GeForce 100 Series, GeForce 200 Series, GeForce 300 Series, GeForce 400 Series, GeForce 500 Series, ATI Radeon HD2000 Series, Radeon HD3000 Series, Radeon HD4000 Series, Radeon HD5000 Series, Radeon HD6000 Series

Pokud budete mít nějaké problémy s instalací či funkcí modulů, najdete anglickou nápovědu zde. A pokud váháte s instalací, zkuste se podívat na výuková videa na yuotube (samozřejmě v angličtině).

Doplnění 25.10.2017

Dne 25. 10. 2017 oznámila firma DxO převzetí a další vývoj Nik Collection (patrně již nebude zdarma) a také jejich začlenění do programu DxO PhotoLab.

Jaroslav Kortus

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.


 

 

***********************

Všechny dosavadní testy objektivů zde

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz