Nikon D500 - ať žije nový král rodiny DX

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá publikované snímky za umělecké dílo (pokud zde nějaké jsou), podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány. Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

7.1.2016


 

Dne 5. ledna se na internetu objevila zpráva o nových produktech firmy Nikon. To, že se objeví nová profesionální zrcadlovka Nikon D5, bylo jasné - ostatně to Nikon sám dopředu ohlásil. To, že se objeví brzy nový blesk řízený rádiem (SB-5000), se dalo očekávat, když jej největší konkurent již má. Ale co asi nečekal vůbec nikdo, i když se o tom hodně a hodně let mluvilo, byla profesionální zrcadlovka se snímačem velikosti DX. Od uvedení modelu D300 (D300s) uběhlo již hodně let (D300 byl ohlášen 27.8.2007 a D300s dne 30.7.2009) a musím se přiznat, že už jsem ani nedoufal, že se někdy objeví. Nikon zde, podle svého prohlášení, reagoval na 6 letý nepřetržitý zájem zákazníků o skutečného nástupce modelu D300s - a Nikon jej také ve svých prohlášeních jako nástupce modelu D300s uvádí. Pokud si lámete hlavu, proč zrovna je označení modelu D500, tak snad bude na místě citace z interních materiálů firmy Nikon: (volný překlad z angličtiny)

? Proč by fotoaparát nazván "D500"? Proč se nejmenuje "D400?
- Písmeno "D" označuje příslušnost k D-sérii Nikon zrcadlovek. Pojmenování "D500" má naznačovat, že je nástupcem modelu D300s a současně je částí stejné generace fotoaparátů D5.

? Proč vám trvalo více než 6 let, než jste na trh uvedli nástupce D300S?
- Protože jsme zaznamenávali po celých 6 let trvalý zájem o vlajkovou loď systému DX a tak jsme se rozhodli, že nyní je ten správný čas k uvedení zástupce, protože můžeme nabídnout podstatné vylepšení jeho výkonu.

? Jak dlouho jste vyvíjeli model D500?
- Tento údaj je tajný. Ale začali jsme zhruba na začátku roku 2014.

? Jaký produktový záměr se skrývá za D500?
- Dostat do těla DX vlajkové lodi stejně vysoký výkon a pokročilé funkce, jaké má fotoaparát D5.

? Pro jaký typ uživatele je D500 určena?
- Především pro pokročilé amatéry a profesionální fotografy, kteří kladou důraz na vynikající pohotovost a snímání s teleobjektivy. Cílovou skupinou uživatelů jsou:
-- uživatelé, kteří používají často teleobjektivy k fotografování pohyblivých objektivů, jako jsou sportovce, divocí ptáci a letadla. Jedná se o dynamické scény s rychle se pohybujícími objekty.
-- uživatelé, kteří potřebují bytelný a odolný fotoaparát,
-- uživatelé,  kterým musí fotoaparát nabídnout komplexní funkce s dobrou kvalitou
-- uživatelé, kteří chtějí pořizovat fotografie i natáčet video

Zde asi můžeme skončit, materiál je velmi obsáhlý (ale na konci tohoto článku můžete ještě rozdíly mezi D5 a D500).

Ale než se dostaneme k parametrům, podívejme se nové přírůstek ze všech stran:

Z předního pohledu se jedná o standardní Nikon, z profesionální řady fotoaparátů zdědil červenou kontrolku samospouště. Na přední straně 2 tlačítka, jejichž funkci půjde určitě nastavit. Možná by se hodilo ještě jedno funkční tlačítko - je tam, ale na zadní straně fotoaparátu. Na pravé straně pod gumovými krytkami jsou jistě klasické konektory pro externí blesk a volitelné příslušenství (např. GPS snímač, drátovou spoušť atd.). I zepředu si lze všimnout, že nemá výklopný blesk! To byl doposud znak až plně profesionálních FX zrcadlovek (á la D2 až D5 a Df). Přece jenom jsou ale situace, kdy se hodí, kdyby jen pro řízení externích blesků na krátkou vzdálenost. Má jej i D810 - no co, není tam, není. Na čelní straně také nechybí 2 mikrofony pro stereo záznam zvuku.

Zadní strana fotoaparátu na první pohled překvapí výklopným displejem - ačkoliv to není ze snímku zcela patrné, lze jej vyklopit až do horizontální polohy. Displej je nejen výklopný, ale též dotykový! Umožňuje tak zaostření dotykem na určité místo, prohlížení snímků dotykem i zadávání textu do popisu snímku, určení místa pro vyvážení bílé barvy. Jeho rozlišení je také přímo úchvatné - 2 358 000 bodů - to není překlep. Např. D800, 750 apod. mají rozlišení displeje 1 229 000 bodů. D500 má stejné rozlišení displeje jako vlajková loď D5. Na jedné straně tedy Nikon absencí vestavěného blesku řadí do třídy profesionálních přístrojů nejvyšší kategorie a na straně druhé jej výklopným displejem z této řady vylučuje - samozřejmě pouze teoreticky. Výklopný displej je velmi šikovná věc, ostatně většina uživatelů např. D750 si jej pochvaluje a ani obavy, že bude konstrukce nespolehlivá a poruchová, se nepotvrdily.

Na pravé straně přístroje objevíme pod tlačítkem AF-ON další tlačítko, které v tomto vzezření také najdeme na nejvyšší profi řadě - je to tzv. pomocný volič. Pomocný volič lze použít namísto multifunkčního voliče k volbě zaostřovacích polí a stisknutím středu se aktivuje expoziční paměť a blokování zaostření. Tedy obdoba dosavadního tlačítka AE-L/AF-L. Na většině dosavadních modelů střední třídy zrcadlovek bylo toto tlačítko umístěna vedle tlačítka AF-ON - mohlo tak snadno dojít k jejich záměně. Nyní je tedy toto tlačítko posunuto směrem dolu, je vystouplé a vroubkované - k záměně tedy již prakticky nemůže dojít - šikovné (v návodu bude jistě bezpečnostní upozornění, abyste si nevydloubli oko).

Na levé straně si ve sloupci tlačítek můžete všimnout druhého funkčního tlačítka Fn2, na které půjde navolit jistě celá řada funkcí - to lze jen přivítat. Všimnout si můžete i vestavěné clony hledáčku a s dioptrické korekce - též znak profesionální řady.

Komunikační rozhraní - zde se žádné překvapení nečekalo - takže klasicky konektory USB 3.0, sluchátka, mikrofon a mini-HDMI. Tím ovšem spojení se světem nekončí - fotoaparát je vybaven jak wi-fi, tak bluetooth modulem (nový systém nazývaný Snap-bridge). Příslušné aplikace pro bezdrátovou komunikaci s mobilními zařízením lze zdarma stáhnout z internetu (pro iOS i Android). Jak již bylo napsáno výše, fotoaparát má vestavěné mikrofony pro stereo-záznam.

 

 

 

Horní uspořádání je takřka klasické, nebýt jedné nepříjemnosti, se kterou bude zpočátku mnoho majitelů jiných zrcadlovek (např. D800, 810, D750 apod.) zase bojovat. Podívejme se, o co se jedná - o uspořádání tlačítek v kruhu na levé straně. Jak vypadají u posledních modelů:

D800 D810 D5 D500
D3s/D3x D4/D4s

Zcela evidentně dostal někdo při vývoji Nikonů vyšších řad příkaz, že následující model musí mít vždy alespoň jedno tlačítko na levé straně jiné. Je velmi důležité, aby tato tlačítka šlo bez problémů ovládat po paměti.  Vidíme, že u řady D3,4,5 jsou tlačítka jenom tři - ale též pokaždé jiná! Ani jeden profi model je nemá stejná. Ještě důležitější ale je, jaké tlačítko se nachází vedle spouště - předpokládá se, nebo by se alespoň předpokládat mělo, že je nejčastěji používané. Zatímco u všech vyšších modelů se zde nacházelo tlačítko MODE pro změnu expozičních režimů, u nejnovější fotoaparátů se zde nachází tlačítko ISO - proč, kdo ví. Patrně se konstruktéři domnívají, že ISO se mění častěji, než režim expozice. Každý může mít jiný názor nebo potřeby, ale pokud budeme předpokládat, že si asi málokdo koupí najednou D5 i D500, tak bude mít problém si zvyknout, že na jednom fotoaparátu má vedle spouště ISO a na druhém MODE. Mimochodem - D7100 a D7200 mají na stejném místě režim měření expozice. A modely D300 a D300s mají též u spouště tlačítko MODE. Ale možná, že Nikon překvapí a tlačítka půjdou přeprogramovat (ale pochybuji - přitom je to pouze otázka firmwaru).

Takže sečteno a podtrženo - při koupi D500 budete mít s tlačítkem vedle spouště problém, protože neexistuje žádný model z dřívější doby, který zde má ISO. Střídání dvou fotoaparátů tak bude docela "zábavné". Proto doporučuji, v případě potřeby dvou fotoaparátů, si koupit dvě D5, dvě D500 nebo D5+D500:)

Na pravé straně najdeme sloty pro dvě paměťové karty. Moc radosti asi mít nebudete - jeden je klasický na kartu SD, druhý na kartu XQD. Předpokládám, že Nikon k tomuto řešení přistoupil kvůli rychlosti ukládání dat. Nikon D500 dovede pořídit v sérii 10 snímků za sekundu až 200 snímků v řadě v bezztrátově komprimovaném 14 bitovém RAW formátu (čas musí být 1/250s nebo kratší, údaje pro kartu Lexar Professional 2933x XQD 2.0 (64 GB). A hezké na tom je, že to zvládne bez battery gripu - stačí baterie ve fotoaparátu.

Druhým důvodem k použití XQD karty bude jistě záznam 4K videa, jehož datový tok rozhodně nebude malý (škoda, že na jeden zátah je možné natočit necelých 30 minut). V každém případě jsou ale karty XQD ve srovnání s SD kartami špatně dostupné a stojí spoustu peněz. Např. kartu na obrázku můžete dnes nejlevněji pořídit za cca 6.500,- Kč. A dvojnásobnou kapacitu dostanete za 12 - 16 tisíc podle značky a rychlosti. To opravdu nepotěší. Ještě větší problém je se čtečkou těchto karet - nejen, že je jich (v ČR) na trhu jako šafránu, ale ještě ke všemu stojí od 1.500,- do 2.000,- Kč. A většina jich čte jenom a pouze XQD karty, takže to zatím znamená mít další čtečku nebo přenášet data kabelem, což tedy v profi segmentu fotografů dělá skutečně málokdo.

***

Takže tolik asi k vnějšímu popisu fotoaparátu a nyní se blíže podíváme na některé nové vlastnosti. Začít můžeme hned hledáčkem fotoaparátu:

Hledáček: stejně jako zadní displej, zobrazuje cca 100% obrazu. Navíc má zatím zcela nevídané pokrytí hledáčku celkem 153 ostřícími body, které horizontálně sahají až k samým krajům obrazového pole (99 křížových snímačů, 15 snímačů podporuje světelnost f/8), z nichž je možné vybrat 55 (35 křížových a 9 podporujících světelnost f/8). Navíc je fotoaparát vybaven novým ostřícím modulem multi-cam 20K (20.000) - tedy stejným systémem ostření, jako profesionální fotoaparát Nikon D5 a RGB-senzor má 180.000 pixelů - spolu s procesorem Exspeed 5 se stará o rychlé zpracování obrazu.

Video

Z předchozího snímku, který je převzat z propagačního materiálu (v angličtině), je patrné, že při natáčení 4K videa dochází k podstatnému ořezu obrazu - fotoaparát bez přepočtu vybere uprostřed snímače pole odpovídající rozlišení snímku 4K videa. To zhruba odpovídá ořezovému faktoru dalších 1,5x. Sečteno - objektiv s ohniskovou vzdáleností 24 mm se bude snímat výřez obrazu odpovídající ohnisku 24 x 1,5 x 1,5 = 54 mm. Dle vyjádření Nikonu je tomu tak proto, že pixely jsou zaznamenány do videa 1:1, čímž je zaručena maximální ostrost 4K obrazu a také není třeba takový výpočetní výkon pro záznam videa. V režimech full HD a HD již k přepočtům dochází. Při natáčení za nižší hladiny osvětlení (na vyšší ISO), je výhodnější použít full HD záznam, kde si fotoaparát lépe poradí s redukcí šumu (přepočítává obraz). Elektronická stabilizace při natáčení videa je funkční pouze pro režimy full HD a HD (při natáčení se stabilizací v režimu full HD dochází k mírnému ořezu obrazu). Elektronickou stabilizaci lze kombinovat se zapnutou stabilizací na objektivu (VR), pokud je jí objektiv vybaven.

Při natáčení videa lze na dotykovém displeji nastavovat celou řadu parametrů - namátkově: kompenzaci expozice, rychlost závěrky, clonu, iso, aktivní zaostřovací bod, citlivost mikrofonu, redukci šumu větru, přepaly, vyvážení bílé atd.


Při natáčení videa lze také použít funkci D-lighting (vyjasňování stínů) - tuto funkci nelze použít při záznamu 4K. Pro kontrastní scény je to vítaná funkce.

Pro záznam videa lze použít následující rozlišení a snímkové frekvence:

 • 3840 x 2160 (4K UHD); 30p (progresivní), 25p, 24p
 • 1920 x 1080; 60p, 50p, 30p, 25p, 24p
 • 1280 x 720; 60p, 50p

Ze záznamu ve formátu 4K lze přímo ve fotoaparátu vybrat jedno políčko filmu a uložit jej jako 8 mpx fotografii ve formátu JPG. Maximální délka nepřetržitého záznamu je bez jedné sekundy 30 minut - záznam je rozdělován do souborů o max. velikosti 4 GB (důvodem je zabránění přehřátí snímače - ovšem ve velmi teplém prostředí může fotoaparát při nebezpečí přehřátí snímače ukončit záznam dříve). Při natáčení je nekomprimované video posíláno na výstup HDMI, kam lze připojit externí monitor nebo záznamové zařízení (je škoda, že max. délka záznamu 30 minut je patrně limitována i při záznamu na externí zařízení). Záznam tak může probíhat jak na kartu ve fotoaparátu, tak na externí zařízení (na kartu patrně pouze komprimovaný signál přes H.264, výstup na HDMI má tvar YCvCr 4:2:2, 8 bitů).

Časosběrné snímání - lze použít následující rozlišení a frekvence:

•3840 × 2160 (4K UHD): 30p/25p/24p
•1920 × 1080: 60p/50p/30p/25p/24p
•1280 × 720: 60p/50p

Fotoaparát je vybaven funkcí vyhlazování záběrů, která redukuje režim blikání obrazu vyrovnáváním expozičních odchylek mezi snímky. Předpokladem je nastavení automatického režimu expozice, jo je např. priorita clony. Funkci vyhlazování lze použít i při intervalovém pořizování fotografií. Časosběrný záznam ve formátu 4K může mít max. délku 3 minuty.

Vyvážení bílé

- lze použít 3 automatické režimy v závislosti na fotografované scéně

Nová funkce SnapBridge - funguje na vzdálenost cca 10 metrů

Tato funkce podporuje:

- automatický přenos snímků do "chytrého" zařízení
- prohlížení pořízených snímků na "chytrém" zařízení
- používat při fotografování údaje o poloze, datumu a času z "chytrého" zařízení
- spouštění na dálku
- automatický přenos snímků do NIKON IMAGE SPACE
- příjem informací o nových verzích firmware

Bližší podrobnosti můžete najít v tiskové zprávě. Komunikace je možná přes bluetooth i wi-fi. Při přenosu většího množství snímků fotoaparát nabídne možnost přepnutí na wi-fi pro rychlejší přenos - po určité době se vrátí zpět na komunikaci přes bluetooth, pokud neprobíhá přes wi-fi již žádný přenos. Využití SnapBridge ubere baterii ve fotoaparátu přibližně 20% kapacity.

Z tabulky technických specifikací uvedených níže vyjímám či telegraficky uvádím:

Snímač - má 20.7 milionu bodů, čili 5568 x 3712 bodů. Toto rozlišení vypadá dle mého názoru docela rozumně, mně by stačilo i 16 nebo 18 mil. bodů. Bližší údaje o snímači nejsou zatím dostupné. ISO - základní rozsah citlivosti je 100 - 51200 v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV; lze nastavit rovněž na cca 0.3, 0.5, 0.7 nebo 1 EV (ekvivalent ISO 50) pod ISO 100 resp. na cca 0.3, 0.5, 0.7, 1, 2, 3, 4 nebo 5 EV (ekvivalent ISO 1 640 000) nad ISO 51200 - na nejvyšší citlivost si už asi můžete svítit očima.

Ergonomie

Poprvé v DX kategorii fotoaparátů máte možnost podsvítit ve tmě tlačítka na zadním panelu - to potěší. Utěsnění proti prachu a vlhkosti je v této kategorii samozřejmostí.

Seřízení správné roviny ostření

Vylepšen byl i AF-fine tune adjustment, čili seřízení správné roviny zaostření - má být nyní více intuitivní a snadné, počkáme, uvidíme. V principu jde o to, že pokud fotoaparát hlásí, že je zaostřeno, měl by být snímek maximálně ostrý. Zatímco u fotoaparátů, které ostří přes snímač (kompakty a "bezzrcadlovky"), to není problém, u zrcadlovek, kde je ostřící modul od snímače oddělen, je doladění automatického modulu ostření dost zásadní záležitost, pokud používáte objektivy s vysokou světelností a tím i malou hloubku ostrosti. Fotoaparát D500 má tuto funkci poměrně dobře ukrytou - v návodu k použití o ní není ani zmínka, musíte hledat v Návodu k práci s menu na straně 132:

Postup po překladu do češtiny: nastavíte režim ostření na AF-S, zvolíte standardní zaostřovací pole - vyberete středový ostřící bod, páčku pro volbu režimu živého náhledu nastavíte do režimu fotografování, nastavíte režim A a nejmenší clonové číslo a dáte fotoaparát na stativ. Namáčknete spoušť do poloviny a fotoaparát zaostří na předmět pod ostřícím bodem - na displeji si můžete ještě obraz zvětšit a dokonce v případě potřeby provést ruční korekci. Poté stisknete a držíte tlačítko uprostřed páčky pro volbu automatického/ručního režimu ostření a k němu stisknete a držíte tlačítko pro záznam videa po dobu delší než 2 sekundy. Poté se na zadním displeji objeví dotaz, zda máte fotoaparát na stativu a zda jste zaostřili. Po potvrzení tlačítkem uprostřed kruhového voliče dojde k zapsání hodnoty korekce do ostřícího modulu a současně se tato hodnota automaticky uloží do menu fotoaparátu pod označením příslušného objektivu (u objektivů s CPU, jinak bude muset objektiv popsat ručně).

Dobrou zprávou je, že celá tato operace zabere cca 10 sekund. A teď ta špatná, která se týká objektivů s proměnlivým ohniskem (čili zoomy). Pro jeden objektiv můžete zapsat pouze jednu hodnotu pro jeden centrální ostřící bod. Často se ovšem stává, že objektiv na širokém ohnisku ostří dobře a na dlouhém ohnisku hůře či naopak. Ale vy můžete zapsat pouze jednu hodnotu a tak si musíte vybrat - u pevných ohnisek tento problém odpadá. Navíc není na 100% zaručeno, že při použití krajního ostřící bodu se bude fotoaparát chovat stejně, jako při použití středového ostřícího bodu. Ale to už bychom chtěli asi moc. Určitě je to ale lepší a mnohonásobně rychlejší řešení, než dovádět s pravítkem metodou pokus-omyl.

Rádiová komunikace

Fotoaparát je vybaven funkcí wi-fi a bluetooth s NFC (NFC je možné použít jen u zařízení s Androidem) a dovede řídit nový blesk SB-5000. Původně jsem se domníval, že k tomu nebude třeba žádné další zařízení, ale není tomu tak. Na začátek si je třeba ujasnit, že nový blesk SB-5000 (cena cca 16.500,- Kč!!!!) má v sobě vestavěný pouze přijímač rádiového signálu, ale s vysílačem je to trochu složitější - pojďme si tedy představit hlavní účastníky bezdrátového přenosu řízení záblesku rádiem:

Toto příslušenství se prodává v sadě za "lidových" cca 5.900,- Kč. WR-R10 samostatně za cca 2.900,- Kč a WR-A10 samostatně za cca 1.600,- Kč a WR-T10 samostatně za cca 1.700,- Kč. Takže v sadě, pokud chcete i dálkovou spoušť, to vyjde trochu levněji. Nasazené na fotoaparátu to vypadá takto:

Nepříjemné přitom je, že je tímto způsobem obsazen 10 pin konektor, takže není kam dát drátěnou spoušť (pokud nepoužijete WR-T10) a případné jiné příslušenství (třeba GPS modul). Výše na obrázku jsem nazval jednotku WR-R10 vysílačem, ale ona může fungovat i jako příjímač (pro odpálení blesku SB-500 to ale není podstatné, budu ji tedy nadále nazývat vysílačem/přijímačem).

Vysílač/přijímač R10 spolu s redukcí A10 se zasune do 10 pinového konektoru na čelní straně fotoaparátu - jen pro doplnění - pokud je více fotoaparátů s touto jednotkou, lze jeden z nich označit jako řídící a ten může potom spustit závěrku až na 64 dalších fotoaparátech vybavených jednotkou R10. Vysílač/přijímač R10 může zároveň také řídit blesk (zatím jen SB-5000), pokud je použit na fotoaparátech Nikon D500 a D5 s verzí firmware 3.0 a vyšší. Spárování mezi fotoaparátem a bleskem může být automatické nebo přes PIN. Lze takto řídit až 18 blesků z jedné jednotky R10. Blesk může být vzdálen od fotoaparátu až 30 metrů. Ke komunikaci lze použít více kanálů, pokud se nachází více fotografů na stejném místě. Vzdálenost mezi dvěma jednotkami R10 (přijímač/vysílač) může být až 50 metrů. Takže by teoreticky šlo mít třeba 6 fotoaparátů s nasazenou R10 a 10 blesků SB-5000 a spuštěním řídícího fotoaparátu by došlo ke spuštění závěrky všech fotoaparátů a odpálení všech blesků - zajímavá hračka - ale někomu by se to mohlo hodit (zvláště, pokud má přemíru peněz:).

Předpokladem využití radiového ovládání blesku není Nikon D500, předpokladem je použití blesku SB-5000 a jednotky R10 - stejnou sadu můžete využít pro D800, 810, D4, D4s, D3x, D300s. Samozřejmě můžete pro řízení blesku použít nadále jiný blesk vybavený systémem CLS nebo jednotku SU-800.

Pro ty, co netuší, proč je řízení blesku rádiem výhodné - doposud provozovaný systém dálkového řízení blesků probíhal přes infračervené paprsky, které většinou vyžadovaly přímou viditelnost jednotlivých zařízení na omezenou vzdálenost. Navíc byl problém v exteriéru, zvláště za horkého počasí, kdy je infra technologie nespolehlivá (navíc musí být čidlo na blesku nemířené směrem k fotoaparátu). Řízení blesku rádiovým signálem je tak daleko spolehlivější.

Další příslušenství

WT-7 A - cca 750 dolarů - výkonnější wi-fi zařízení - umožňuje přenos snímků z fotoaparátu na vzdálenost 200 metrů a dálkové ovládání fotoaparátu. Rychlost přenosu dat 130 Mbps, 10/100/1000 Mpbs ethernet port, režim http serveru pro vzdálené řízení, úprava snímků (upravení komentáře, copyright atd.), připojení k mobilním zařízením a možnost funkce jako access point pro přímé připojení - zkrátka, kde nestačí vestavěná wi-fi, je možné zakoupit toto zařízení. Malou nepříjemností je, že vylučuje současné připojení MB-D17 (battery pack) - ten je dostupný za cca 400 dolarů (cca 12.000,- Kč). České ceny těchto doplňků nejsou k datu vydání tohoto článku známy a i ceny v dolarech jsou pouze předběžné. Ale vypadá to, že ceny originálního příslušenství nebudou lidové - ostatně to nebyly nikdy. Do zařízení potřebujete jednu baterii EN-EL15.

Je ovšem velice nešťastné, že Nikon do dnešní doby neudělal žádnou webovou stránku v české verzi, kde by po zadání typu fotoaparátu zobrazil veškeré dostupné příslušenství s jeho podrobným popisem. A tak jsou na internetu k vidění neustálé diskuse, zda ta či ona očnice, kabel, wi-fi atd. půjde použít na daný typ fotoaparátu - určitou pomocí bývá v návodech schéma příslušenství - bohužel tam ale nebývá všechno. Tak se snad dočkáme někdy v budoucnu. Zatím se tedy budete muset spokojit s verzí v angličtině. Najdete tam kompatibilní aktuální příslušenství ke svému fotoaparátu.

 

Závěr: Nikon bezesporu vyrobil fotoaparát téměř bez kompromisů (kurvítek) a připravil si tak cestu třeba k "ořezané" verzi budoucí D400? V současné době je to zcela jistě nejdokonalejší zrcadlovka na DX formát - s výborným výkonem a bez zbytečně velkého počtu pixelů na snímači. Ideální nástroj pro sportovní fotografy, fotografy přírody a reportážní fotografii. Pokud se do této doby vedly debaty o tom, zda D7100 nebo D7200 jsou či nejsou nástupci D300, tak zde si můžete být naprosto jisti - toto je více než důstojný nástupce D300 - akorát to asi nemuselo trvat tak dlouho.

Co by šlo ještě vylepšit?

 • Trochu zamrzí absence ukládání uživatelských nastavení, aspoň jako má o polovinu levnější D7200 - tuto profesionální vlastnost by si D500 zasloužila - tedy dovedu si rychlé uložení a pojmenování svého nastavení představit i lépe - koneckonců to mají hezky vyřešená rádia v autě - tlačítko delší dobu podržím a nastavení se uloží. Stisknu jej a nastavení se vyvolá.

 • Vestavěná GPS by se hodila - má to každý mobil. Technologie SnapBridge je fajn, ale to přece jenom další zařízení, které bude žrát svou baterii nemístným způsobem.

 • Automatické nastavení jasu displeje - nemusím přece při focení divadelního představení nechtěně osvětlit ještě tři řady za sebou.

 • Infraspoušť - je výsadou jen levnější modelů a nechápu proč. Takto musím stále tahat s sebou kabel s drátěnou spouští (expozice dotykem na LCD mi to nenahradí a spouštění přes mobil také ne)

 • Nižší ceny originálního příslušenství - je stále dražší a dražší - viz poslední model blesku

 • A nakonec snad cena - oficiální cena v zahraničí je 1.999,- dolarů, takže po přepočtu českým uměle nevýhodným kurzem, připočtením cla a DPH se dostáváme na tuzemskou  oficiální cenu 57.990,- Kč. Věřím, že ve výsledku bude trochu nižší, protože:

Fotoaparát

Cena

(DX) Nikon D7200

27.990,-

(FX) Nikon D610 38.990,-
(FX) Nikon D750 51.990,-
(DX) Nikon D500  57.990,-
(FX) Nikon D810 81.990,-
(FX) Nikon D4s 136.000,-
(FX) Nikon D5 ? 174.990,-

(pozn.: cena nižší stále ke konci dubna 2016 není)

Poprvé za celou historii Nikonu se fotoaparát s DX snímačem zařadil cenou mezi fotoaparáty s FX snímači (zajímavé je, že na Amazonu stojí D750 a D500 úplně stejně, 1.995 dolarů, což je při současné kurzu dolaru cca 25 Kč cca 50.000,- Kč - samozřejmě bez cla DPH po dopravě do ČR z USA, u našich sousedů v Německu je za 2.300 EUR, což vychází na 62.000,- Kč).

Otázkou tedy je, jaká je uvažovaná cílová skupina zákazníků:

a) Ti, co chtějí hlavně 4K video? Asi ne. Prvním důvodem je, že 4K video chce zatím, a ještě chvilku to vydrží, velmi málo lidí - důvody jsem uvedl výše. A hlavně - pokud jde někomu jen o to 4K video, existují levnější zařízení. Navíc je zde nepříjemná vlastnost přepočtu ohniskové vzdálenosti - viz výše.

b) Ti, kteří chtějí mít za každou cenu v DX segmentu to nejlepší? Ano. Protože velká část fotografů si takové věci kupuje pro radost a potom si to musí nějak racionálně zdůvodnit. To z vlastní zkušenosti naprosto chápu.

c) Majitelé profesionálních přístrojů jako D3, D4, D4s či budoucí majitelé D5 jako další tělo? Ano. Získají profesionální fotoaparát s DX snímačem.

d) Fotografové sportu a zvířat v přírodě? Ano. Nejen kvůli rychlému sekvenčnímu fotografování, ale také kvůli vylepšenému automatickému ostření a pokrytí celého hledáčku ostřícími body, možností dálkového ovládání, přenosu snímků přes bluetooth a wi-fi.

e) Majitelé fotoaparátů D800 a D810? Ano. Ne na vše je třeba 36 milionů bodů. Hodí se ještě další tělo s profesionálními vlastnostmi, na které jdou nasadit objektivy pro plnoformát bez starosti o neostré okraje snímků. DX snímače si vezme z objektivu to nejlepší - prostředek - a snímky budou tak ostré od kraje ke kraji. Absence profesionálních širokoúhlých DX  objektivů jim nebude vadit - na to mají D800 či D810.

f) Majitelé D300 (300s) - Ano. Konečně se dočkali důstojného nástupce mohou přestat naříkat, že D7200 nebylo to pravé.

g) Majitelé D7xxx - Jak kdo. Právě mnoho majitelů Nikonů D300(s) už nečekalo nástupce D300 a tak si koupili D7000/7100/7200. Možná by se to mnohým líbilo si koupit něco lepšího, ale část z nich zase už mezitím přešla na FX fotoaparáty, třeba řadu D6xx nebo D750. Ti, co přešli na FX už se asi většinou vracet nebudou. Ti, co mají D7000 možná přejdou, ale majitelé 7100 a 7200 se budou hodně rozmýšlet - není to tak dávno, co tyto fotoaparáty zakoupili a rodinný rozpočet nemusí být upgradu nakloněn. Hlavní rozdíly mezi D7200 a D500 najdete na konci tohoto článku.

Naprostá většina vlastností D500 je převzata z fotoaparátu D5 - dokonce mám tak trochu obavy o prodejnost D5, pokud někdo netrvá na FX snímači - za cenu jedné D5 můžete mít tři D500. Proto o prodejnost Nikonu D500 skutečně nemám strach. Spíše mne tak napadá, co by šlo ještě vylepšit, aby to mělo smysl. Ano, líbila by se mi dálková infra spoušť, rychlé vyvolání a uložení uživatelských nastavení, přesné seřízení ostrosti pro různá ohniska zoom-objektivů, displej, který se přizpůsobuje jasu okolí a má skutečně reálné barvy (možná je D500 má), ale to jsou už jen prkotiny. Zkrátka tento fotoaparát se Nikonu povedl. A už se moc těším, až budu mít možnost si jej vyzkoušet. A nezapomeňte - je to jen nástroj, který za vás pěkné fotky neudělá - pouze vám pomůže, abyste mohli uskutečnit svou představu. Dobrá fotografie nemusí být technicky dokonalá a technicky dokonalá fotka nemusí být dobrá:)

Technické specifikace (přeloženo z anglického originálu):

Typ fotoaparátu
Typ Digitální jednooká zrcadlovka
Upevňovací bajonet Bajonet Nikon (s AF propojením a AF kontakty)
Materiál těla Hořčíková slitina na zadní a horní části těla
Efektivní obrazový úhel Nikon DX formát; prodlužovací snímací faktor ohniskové vzdálenosti 1,5 ve srovnání se snímači FX

Efektivní pixely

Počet efektivních pixelů 20.9 millionu

Snímač

Obrazový snímač 23.5 x 15.7 mm CMOS
Celkový počet pixelů 21.51 millionu
Systém redukce prachu Čištění obrazového snímače, referenční data pro funkci odstranění prachu ze snímku (vyžaduje software Capture NX-D)

Formáty souborů

Velikost obrazu
(v pixelech)
 • DX (24x16) obrazové pole: 5568 x 3712 [L], 4176 x 2784 [M], 2784 x 1856 [S]
 • 1.3x (18x12) obrazové pole: 4272 x 2848 [L], 3200 x 2136 [M], 2128 x 1424 [S]
 • Snímky formátu DX pořízené v průběhu záznamu videa: 5568 x 3128 [L], 4176 x 2344 [M], 2784 x 1560 [S]
 • Snímky s formátem obrazového pole 1,3 pořízené v průběhu záznamu videa: 4272 x 2400 [L], 3200 x 1800 [M], 2128 x 1192 [S]
 • Snímky pořízené v průběhu záznamu videa 3840 x 2160: 3840 x 2160
Ukádání dat - formát soubor
 • NEF (RAW): 12 nebo 14 bit (bezztrátově komprimované, komprimované nebo nekompprimované); volitelná střední a malá velikost souborů, (soubory střední a malé velikosti jsou zaznamenávány s hloubkou 12 bitů s bezeztrátovou komprimací)
 • TIFF (RGB)
 • JPEG: Snímky formátu JPEG s kompresí jemnou (cca 1:4), normální (cca 1:8) nebo základní (cca 1:16); Možnost volby optimální komprese.
 • NEF (RAW)+JPEG: Jednotlivé snímky lze ukládat současně ve formátech NEF a JPG.
Podání obrazu Standardní, neutrální živé, monochromatické, portrét, krajina, ploché; možnost uložení uživatelských předvoleb
Ukládání dat XQD, SD (Secure Digital) s podporou UHS-II kompatibilních SDHC a SDXC paměťových karet
Dva sloty pro paměťové karty Oba sloty lze použít jako hlavní nebo záložní slot, resp. lze oba sloty použít k oddělenému ukládání snímků ve formátech NEF (RAW) a JPEG; snímky lze kopírovat mezi paměťovými kartami v obou slotech.
Systém souborů DCF 2.0, Exif 2.3, PictBridge
Hledáček
Hledáček Pevně vestavěný pentagonální hranol
Obrazové pole
 • DX (24x16) cca 100% obrazu horizontálně a 100% obrazu vertikálně
 • 1.3x (18x12) cca 98% obrazu horizontálně a 98% obrazu vertikálně
Zvětšení Cca 1.0x (objektiv 50 mm f/1.4, zaostřený na nekonečno -1.0 m-1)
Předsunutí výstupní pupily okuláru 16 mm (-1.0 m-1; od vrcholu očné čočky okuláru hledáčku)
Dioptrická korekce -2 to +1 m-1
Zaostřovací matrice Čirá matnice typu B BriteView Clear Matte Mark II se značkami oblastí činnosti automatického zaostřování (možnost zobrazení pomocné mřížky)
Kontrola hloubky ostrosti Ano - stisknutím tlačítka Pv se clona objektivu zavře na hodnotu vybranou uživatelem (režimy A a M) nebo nastavenou fotoaparátem (režimy P a S)
Clona objektivu Elektronicky řízená automatická irisová clona
Objektivy

Kompatibilní objektivy

Přístroj je kompatibilní s objektivy AF NIKKOR včetně typů G, E a D (na objektivy PC se vztahují určitá omezení), s objektivy DX, AI-P NIKKOR a s objektivy bez CPU vybavenými systémem AI (pouze expoziční režimy A a M). Objektivy IX NIKKOR, objektivy pro F3AF a objektivy bez systému AI nelze použít. V kombinaci s objektivy se světelností f/5,6 a vyšší lze použít elektronický dálkoměr (15 zaostřovacích polí podporuje elektronický dálkoměr již od světelnosti objektivu f/8, z nichž je 9 volitelných). (Prakticky to znamená, že bez problémů budou funkční všechny objektivy vyrobené po roce 1986 - ostatně stejnou vlastnost má i D7200)
Závěrka

Typ závěrky

Elektronicky řízená mechanická štěrbinová závěrka s vertikálním chodem; při použití režimu předsklopení zrcadla je dostupná funkce závěrky s elektronickou první lamelou

Časy závěrky

1/8 000 – 30 s v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV, bulb (B), time (T), X250

Synchronizační čas pro práci s bleskem

X=1/250 s; možnost synchronizace při časech závěrky 1/250s a delších
(pozn.: nikoliv tedy až 1/320 jako např. u D800)
Spoušť

Snímací režimy

S (jednotlivé snímky), CL (pomalé sériové snímání), CH (rychlé sériové snímání), Q (tichá expozice), Samospoušť, MUP (předsklopení zrcadla), QC (tiché sériové snímání)

Snímací frekvence

CL: 1 až 9 sn./s, CH: 10 sn./s, QC: 3 sn./s, až 200 snímků v sérii ve 14 bitovém bezeztrátově komprimovaném formátu RAW

Samospoušť

2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 až 9 expozic v intervalech 0.5, 1, 2 nebo 3 s
Expozice
Měření TTL měření expozice pomocí RGB snímače s cca 180K (180.000 pixelů)

Metody měření expozice

 • Matrix: 3D Color Matrix III (objektivy typu G, E a D); Color Matrix III (ostatní objektivy s vestavěným CPU); Color Matrix (objektivy bez CPU po zadání dat objektivu uživatelem)
 • Integrální měření se zdůrazněným středem: přibližně 75 % citlivosti měření je soustředěno do kruhové plošky o průměru 8 mm uprostřed obrazu. Průměr kruhové plošky lze změnit na 6, 10 nebo 13 mm, resp. lze aktivovat integrální měření celého obrazového pole (při použití objektivů bez CPU se využívá kruhová ploška o průměru 8 mm).
 • Bodové měření: měří kruhovou plošku o průměru 3,5 mm (cca 2,5 % obrazového pole) v místě aktivního zaostřovacího pole (při použití objektivů bez CPU se měří oblast uprostřed obrazu).
 • Měření orientované na nejvyšší jasy: k dispozici v kombinaci s objektivy typu G, E a D.

Pracovní rozsah (ISO 100, objektiv f/1.4, 20°C)

 • Měření Matrix nebo integrální se zdůrazeněným středem: -3 až 20 EV
 • Bodové měření 2 až 20 EV
 • Měření orientované na nejvyšší jasy: 0 až 20 EV

Propojení expozimetru

CPU, AI

Režimy

Programová automatika (P) s flexibilním programem; Clonová automatika (S); Časová automatika (A); Manuální expoziční režim (M)

Korekce expozice

-5 to +5 EV v krocích 1/3, 1/2 nebo 1 EV

Uzamčení expozice

Uzamčení jasu na zjištěné hodnotě

Citlivost ISO

ISO 100 - 51200 v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV; lze nastavit rovněž na cca 0.3, 0.5, 0.7 nebo 1 EV (ekvivalent ISO 50) pod ISO 100 resp. na cca 0.3, 0.5, 0.7, 1, 2, 3, 4 nebo 5 EV (ekvivalent ISO
1 640 000) nad ISO 51200; možnost automatické regulace citlivosti ISO

Funkce Active D-Lighting (projasňování stínů)

Volitelná nastavení Automaticky, Velmi vysoké, Vysoké, Normální, Nízké nebo Vypnuto
Ostření

Automatické zaostřování

Multi-CAM 20K AF modul s TTL fázovou detekcí, možností jemného doladění zaostření se 153 zaostřovacími poli (99 křížových snímačů, 15 snímači podporujícími světelnost f/8), z nichž je možné vybrat 55 (35 křížových a 9 podporujících světelnost f/8)
Pracovní rozsah -4 až 20 EV (ISO 100, 20°C)
Zaostřovací režimy
 • Automatické ostření (AF): jednorázové zaostření (AF-S); kontinuální zaostřování (AF-C); aktivace prediktivního zaostřování v závislosti na stavu fotografovaného objektu
 • Manuální ostření (M): lze použít elektronický dálkoměr
Zaostřovací pole 153 zaostřovacích polí, z nichž lze zvolit 55 nebo 15 zaostřovacích polí
Režimy činnosti zaostřovacích polí Jednotlivá zaostřovací pole, dynamická volba 25, 72 nebo 153 zaostřovacích polí, 3D sledování objektu, skupinová volba zaostřovacích polí, automatická volba zaostřovacích polí
Blokování ostření Zaostřenou vzdálenost lze zablokovat namáčknutím tlačítka spouště do poloviny (jednorázové zaostření) nebo stisknutím tlačítka AE-L/AF-L
Blesk (pozor - nemá vestavěný blesk!)

Řízení záblesku

TTL: i-TTL řízení záblesku s využitím RGB snímače 91K (cca 91 000 pixelů) v kombinaci s vestavěným bleskem; i-TTL vyvažovaný vyjasňovací záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky v kombinaci s měřením Matrix, integrálním měřením se zdůrazněným středem a měřením orientovaným na nejvyšší jasy; standardní i-TTL záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky v kombinaci s bodovým měřením

Zábleskové režimy

Synchronizace na první lamelu, synchronizace s dlouhými časy, synchronizace na druhou lamelu, redukce efektu červených očí, redukce efektu červených očí včetně synchronizace s dlouhými časy, synchronizace s dlouhými časy včetně synchronizace na druhou lamelu, vypnuto; podpora automatické vysoce rychlé FP synchronizace blesku

Korekce zábleskové expozice

−3 až +1 EV v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV
Indikace připravenosti k záblesku Svítí po plném nabití vestavěného blesku a volitelných blesků; bliká po vyzáření záblesku na plný výkon
Sáňky pro upevnění příslušenství Standardní synchronizační konektor ISO 518 s aretačním závitem
Systém kreativního osvětlení Nikon (CLS) i-TTL kontrola záblesku, pokročilé bezdrátové osvětlení (optické, rádiové), automatická vysoce rychlá synchronizace, modelovací osvětlení, uzamčení zábleskové expozice, unifikovaná kontrola záblesku, pro vícebodové automatické ostření přenos informace o barevné teplotě záblesku a z pomocného světla automatického ostření.
Synchronizační konektor ISO 519 s aretací
White balance

Vyvážení bílé barvy

Automaticky (3 typy), žárovkové světlo, zářivkové světlo (7 typů), přímé sluneční světlo, blesk, zataženo, stín, manuální nastavení (možnost uložení až 6 hodnot, možnost bodového měření vyvážení bílé barvy v režimu živého náhledu), výběr barevné teploty (2 500 K – 10 000 K), vše s možností jemného vyvážení
Typy bracketingu
Typy bracketingu Expozice, záblesk, vyvážení bílé barvy a ADL
Režim živého náhledu

Režimy živého náhledu

Živý náhled pro statické snímky, živý náhled pro videosekvence

Zaostřovací režimy

 • Automatické zaostřování (AF): jednorázové zaostření (AF-S); nepřetržité zaostřování (AF-F);
 • Manuální zaostřování (M)

Režim činnosti zaostřovacích polí

Zaostřování s detekcí tváří, velkoplošná zaostřovací pole, standardní zaostřovací pole, sledování objektu

Automatické ostření

Automatické zaostřování s detekcí kontrastu v libovolném místě obrazového pole (při použití režimu Zaostřování s detekcí tváří nebo Sledování objektu volí fotoaparát místo zaostření automaticky)
Video

Měření

TTL měření pomocí obrazového snímače

Metoda měření

Měření Matrix, integrální měření se zdůrazněným středem a měření orientované na nejvyšší jasy

Velikost obrazu (v pixelech) a snímací frekvence

 • 3840 x 2160 (4K UHD); 30p (progresivní), 25p, 24p
 • 1920 x 1080; 60p, 50p, 30p, 25p, 24p
 • 1280 x 720; 60p, 50p
Přesné snímací frekvence pro režimy 60p, 50p, 30p, 25p a 24p jsou 59,94, 50 a 29,97, 25 a 23,976 sn./s ★vysoká kvalita je dispozici ve všech velikostech, normální kvalita je k dispozici ve všech velikostech s výjimkou rozlišení 3840 x 2160.

Formát souborů

MOV

Kompres videa

Pokročilé kódování vide H.264/MPEG-4

Formát záznamu zvuku

Lineární PCM

Zařízení pro záznam zvuku

Vestavěný nebo externí stereofonní mikrofon; regulace citlivosti

Citlivost ISO

 • Expoziční režimy P, S a A: automatická regulace citlivosti ISO (ISO 100 až Hi 5) s volitelným horním limitem
 • Expoziční režim M: dostupná automatická regulace citlivosti ISO (ISO 100 až Hi 5) s volitelným horním limitem; manuální volba citlivosti ISO (ISO 100 až 51 200 v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV) včetně volitelných možností ekvivalentních hodnotám o 0,3, 0,5, 0,7 1, 2, 3, 4 nebo 5 EV (ekvivalent ISO 1 640 000) nad hodnotou ISO 51 200

Aktivní D-Lighting

Extra vysoký, vysoký, normální, nízký, vypnutý

Maximální délka záznamu

29 min. 59 s

Ostatní možnosti záznamu

Indexovací značky, časosběrné snímání, elektronická redukce vibrací.
Monitor

Monitor

Dotykový, výklopný. Velikost úhlopříčky: 8 cm, cca 2 359 000 bodů (XGA) TFT LCD s pozorovacím úhlem 170°, cca 100% pokrytí obrazového pole s manuálním nastavením jasu.
Přehrávání

Přehrávání

Jednotlivé snímky a náhledy (4, 9 nebo 72 snímků), zvětšení výřezu snímku, přehrávání videosekvencí, prezentace snímků a videosekvencí, zobrazení histogramů, indikace nejvyšších jasů, zobrazení informací o snímku, zobrazení dat o poloze a automatické otáčení snímků, hodnocení snímků a začlenění nebo zobrazení IPTC informací.
Rozhraní
USB SuperSpeed USB (USB 3.0 s mikrokonektorem typu B); doporučuje se připojovat k vestavěnému portu USB
Výstup HDMI Konektor HDMI typu C
Zvukový vstup Stereofonní konektor mini jack (průměr 3,5 mm; podpora napájení)
Zvukový výstup Stereofonní konektor mini jack (průměr 3,5 mm)
Desetipinový konektor Lze použít k připojení volitelného dálkového ovládání a volitelného bezdrátového dálkového ovládání WR-R10 (vyžaduje adaptér WR-A10) nebo WR-1. Dále umožňuje připojení jednotky GPS GP-1 / GP-1A a dalších zařízení GPS kompatibilních se standardy NMEA0183 verze 2.01 nebo 3.01 (vyžaduje volitelný převodní kabel GPS MC-35 a propojovací kabel s 9kolíkovým konektorem typu D-sub)
Bezdrátový přenos

Standardy

IEEE 802.11b, IEEE 802.11g

Autentifikace

Open system, WPA2-PSK
Bluetooth

Komunikační protokol

Bluetooth specifikace verze 4.1
NFC
Operation NFC Forum Type 3 Tag
Podporované jazyky

Podporované jazyky

Arabština, bengálština, bulharština, čínština (zjednodušená a tradiční), čeština, dánština, holandština, angličtina, finština, francouzština, němčina, řečtina, hindština, maďarština, indonéština, italština, japonština, korejština, maráthština, norština, perština, polština, portugalština (portugalská a brazilská), rumunština, ruština, srbština, španělština, švédština, tamilština, telugština, thajština, turečtina, ukrajinština, vietnamština

Zdroje napájení

Baterie

Jedna dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL15

Battery pack

Volitelný multifunkční Battery Pack MB-D17 s jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií EN-EL18a nebo EN-EL18 (dostupná samostatně), s jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií Nikon EN-EL15 nebo osmi tužkovými alkalickými, NiMH nebo lithiovými bateriemi AA. Pro použití baterií EN-EL18a / EN-EL18 je nutná krytka prostoru pro baterii BL-5.

Síťový zdroj

Síťový zdroj EH-5b; vyžaduje konektor pro připojení síťového zdroje EP-5B (dostupný samostatně)

Stativové uchycení
Stativový závit 1/4 in. (ISO 1222)
Rozměry a hmotnost

Rozměry (3 x V x H)

Cca 147 x 115 x 81 mm (pozn.: D810 má 146 x 123 x 81,5)
Hmotnost Cca 860 (D810 má hmotnost 980) g včetně baterie a paměťové karty XQD, ale bez krytky těla; cca 760 g (pouze tělo fotoaparátu)
Provozní podmínky

Provozní podmínky

Teplota: 0 až 40°C
Vlhkost: 85% nebo méně (bez kondenzace)
Příslušenství
Dodávané příslušenství
 

Baterie EN-EL15, nabíječka MH-25a, Očnice DK-17F,kabel USB UC-E22,spona kabelu USB, spona kabelu HDMI, popruh AN-DC17, krytka těla BF-1B

Pokud by snad někdo váhal, zda si nepořídit rovnou Nikon D5:), tak zde je několik rozdílů, jak je uvádí interní materiály firmy Nikon (volný překlad z angličtiny):

? Jaké jsou rozdíly mezi fotoaparáty Nikon D5 a D500?
Hlavní rozdíly jsou následující:

 • Velikost snímače (a z toho vyplývající rozměry fotoaparátu).

 • Zvětšení hledáčku v důsledku velikosti snímače (hledáček D5 má zvětšení cca 0,72x, hledáček v D500 má zvětšení cca 1.0x, avšak pouze 0,67x ve srovnání s FX formátem snímače).

 • LCD monitor (D5: fixní, D500: výklopný)

 • Standardní rozsah citlivosti (D5: 100-102400 ISO, D500: 100-51200 ISO)

 • Rozsah nastavení ISO (D5: až Hi5 = 3 280 000 ISO, D500: až Hi5 = 1 640 000 ISO)

 • Maximální snímková frekvence (D5: cca 12 sn./s, D500: cca 10 sn./s)

 • Maximální délka záznamu 4K UHD videa (D5: 3 minuty, D500: 29 minut 59 sekund)

 • Elektronická redukce vibrací, automatické vyjasňování stínů při full HD záznamu (D5: není podporováno, D500: ano)

 • Skořepinová struktura těla D500 (celé tělo D5 je z magnéziové slitiny)

 • Výdrž baterie, tj. výkon, počet snímků na jedno nabití baterie (D5: cca 3.780 snímků, D500: cca 1.240 snímků - měřeno dle CIPA standardů)

Mohu ještě doplnit pár rozdílů:

 • Životnost závěrky (D5: 400.000 cyklů, D500: 200.000 cyklů)

 • Podpora SnapBridge (D5: ne, D500: ano)

 • Paměťové karty (D5: 2 x XQD, D500: 1xSD, 1x XQD)
  (D5 má mít v budoucnu alternativně 2 x slot pro CF karty (D5b), datová propustnost tohoto modelu bude ale nižší a zpočátku se tento model nemá prodávat v Evropě. Výroba modelu D4s byla ukončena.)

Upřímně řečeno - kdyby mne těmito argumenty někdo přemlouval ke koupi D5 za 3x tolik peněz, asi bych dlouho váhal - jak jsem napsal výše - největší předností a asi jediným podstatným důvodem pro koupi D5 by pro mne byla snad jen velikost snímače a možná větší hledáček. Na D500 budu mít výklopný displej, citlivost je u obou stejně na hranici měsíčního svitu, rozdíl ve snímkové frekvenci je mezi 10 a 12 - neřeším, kdybych chtěl natáčet 4K video, tak 3 minuty u D5 jsou dost málo, s tělem nikde netřískám, takže mi stačí jen půlka magnézia v D500 a baterii si lehce koupím ještě jednu. Životnost závěrky 200.000 snímků mne také netrápí (přitom životnost závěrky je údaj, že do tohoto počtu je garantována přesnost závěrky, nikoliv, že se potom porouchá). A pokud mám velké ruce, tak si dokoupím grip.

Hlavní rozdíly mezi D7200 a D500 (neuvádím hodnoty stejné pro oba fotoaparáty)

Vlastnost Nikon D500 Nikon D7200
Rozlišení snímače 20.9 Mil 24.2 Mil
Velikost snímače 23.5×15.7mm 23.5×15.6mm
Velikost pixelu 4.22µ 3.92µ
Velikost snímku 5,568 x 3,712 6,000 x 4,000
Image Processor EXPEED 5 EXPEED 4
Zvětšení hledáčku 1.0x 0.91x
Vestavěný blesk Ne Ano, včetně commander režimu
Paměťové karty 1x XQD, 1x SD 2x SD
Sériové snímání 10 FPS 6 FPS, 7 FPS in 1.3x Crop Mode
Velikost vyrovnávací paměti (RAW, bezeztrátový 14-bit) 200 18
Délka souvislého snímání 20 sekund 3 sekundy
Životnost závěrky 200,000 cycles 150,000 cycles
Senzor měření expozice 180,000-pixel RGB sensor 3D Color Matrix Metering III 2,016-pixel RGB sensor 3D Color Matrix Metering II
Základní rozsah ISO ISO 100-51,200 ISO 100-25,600
Zvýšené ISO ISO 102,400-1,640,000 ISO 51,200-102,400 (B&W only)
Systém ostření 153-bodů, 99 křížových 51-bodů, 15 křížových
Rozsah činnosti aut. ostření -4 až +20 EV -3 až +19 EV
Automatické jemné doladění AF Ano Ne
Detekce blikání (v osvětlení) Ano Ne
Maximální rozlišení videa 3,840×2,160 (4K) až 30p 1920×1080 (1080p) až 60p
Rozlišení zadního LCD 2,359,000 bodů 1,228,800 bodů
Podsvícená tlačítka Ano Ne
Výklopné LCD Ano Ne
Dotykové LCD Ano Ne
Vestavěné blutooth Ano Ne
Výdrž baterie 1,240 snímků (CIPA) 1,110 snímků (CIPA)
Verze USB 3.0 2.0
Hmotnost - tělo 760g 675g
Rozměry 147 x 115 x 81mm 135.5 × 106.5 × 76mm

Tučně jsem označil hodnoty, které by pro mne byly důležité pro fotografování, pokud bych se rozhodoval k přechodu z D7200 na D500 - ale každý může mít jiné preference. Novější procesor znamená lepší práci se šumem a rychlejší zpracování snímků, dostal bych o něco větší obraz v hledáčku, podstatně rychlejší a delší sériové snímání - pokud je třeba, podstatně dokonalejší systém ostření, lepší schopnost zaostřit ve špatných světelných podmínkách, výborný zadní LCD s ohromných množstvím detailů pro ještě lepší kontrolu ostrosti snímku a výklopný displej. Naopak zase přijdu o uživatelská nastavení U1, U2 atd. a vestavěný blesk. Samozřejmě je těch rozdílů mezi fotoaparáty daleko více, ale to už si jistě nastudujete sami.

Doplnění 7.2.2016

Firma Nikon ohlásila zpoždění v dodávkách na trh - první D500 by se měli objevit až koncem dubna 2016, stejně jako bateriový grip a vysílač WT-7A.

Jaroslav Kortus

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.


 

 

 

 

 

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

 

NAVRCHOLU.cz