Nikon D600 (610) nebo D7100?

Nikon D600 (610) nebo D7100?

 

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.
Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz


Všechny dosavadní testy objektivů zde

1.4.2014

Najdi 10 rozdílů:)

 

Dnes začneme trochu z jiného soudku. Do mé nikoní stáje přibyly další fotoaparáty - ke stávající řadě D300, D3 a D800 přiskotačily i D600 a D7100. A tak jsem při jejich používání a pohledu na výsledné fotografie začal přemýšlet o tom, jaký je z praktického hlediska mezi těmito dvěma posledně jmenovanými přístroji vlastně rozdíl - tedy ne rozdíl technický, ač ani ten se nejeví tak velký, jako spíše praktický. Zkusme se podívat na některé parametry obou fotoaparátů blíže - tímto zahrnuji i model D610, který se od D600 liší pouze v detailech, které pro toto porovnání nejsou rozhodující.

 Cena

Ano, zde rozdíl je - za tělo D600 (610) zaplatíte k dnešnímu datu 39.990,- Kč (resp. 47.990,- Kč za D610), zatímco za tělo D7100 zmizí z vašeho účtu 29.990,- Kč. První, nad čím je třeba se pozastavit, je naprosto absurdní cenový rozdíl mezi D600 a D610 - cca 8.000,- Kč! Za svých 8.000,- Kč dostanete: místo 5,5 snímků za sekundu celých 6, tichý režim souvislého snímání 3 snímky/s - to ovšem nestojí za řeč a další změny, které by vůbec stály za zmínku, budete těžko hledat. Nelze se zbavit dojmu, že model D610 byl vytvořen jenom proto, že okolo nečistot na snímači u modelu D600 vypukl takový poprask (snad i oprávněný), že Nikon hodně pospíchal, aby jej nahradil jiným modelem - jiný důvod těžko hledám. Ostatně v těchto dnech nabídl uživatelům D600 bezplatnou výměnu závěrky a to dokonce i po uplynutí záruční doby. V tuto chvíli tedy můžete ušetřit 8.000,- Kč a koupit si model D600 bez rizika, že se budete zlobit s nečistotami na snímači - necháte si snímač vyčistit a servis vymění zdarma závěrku:). Zatímco D600 jste si mohli koupit v jakémkoliv foto-obchodu, model D610 byl z nepochopitelných důvodů zařazen do "selektivní distribuce", tj. je možné jej zakoupit pouze v nikonem vybraných obchodech, stejně jako D4, Df a profi objektivy. Nepochopitelné, pokud si uvědomíme, že tomuto režimu nepodléhá model D800'. Model D600 se po uveřejnění servisní informace Nikonu patrně rychle vyprodá a Nikon D610 v dohledné době neslevní, takže při porovnání cen použiji model D610 - a rozdíl proti D7100 činí bez pár drobných 18.000,- Kč. A to, jak jistě uznáte, není zrovna málo. Tak se podívejme, co v těch 18.000,- Kč je či spíše není ukryto:

 Rozlišení a velikost snímače

Oba přístroje mají rozlišení na snímači 24 mil. bodů. Snímač D610 má velikost FX (plnoformátových snímač), zatímco D7100 má snímač velikosti DX. Samozřejmě, hustota bodů na snímači je různá - kdyby měl mít D610 stejnou hustotu bodů na snímači jako D7100, měl by jich tam 56,6 miliónu! Takže se můžeme těšit na D900 s 50 miliony bodů? No, asi ne. Větší hustota bodů na snímači se projeví vyšším šumem na vysokých hodnotách ISO - zkrátka lidově řečeno, z menší buňky se musí signál více zesílit se všemi neduhy, které zesílení provází. Níže na ukázkách máte k porovnání výřezy ze snímků (na kliknutí si můžete stáhnout originály - děkuji dpreview).

D610 - 3200 ISO

D7100 - 3200 ISO

Jak vidíte, výřez z testovacího obrazce dpreview je skutečně malý, takže na nějaké reálné fotografii 30x40 cm nebude rozdíl nijak výrazný. Rozhodně nic nenasvědčuje tomu, že plnoformátový snímač poskytuje PODSTATNĚ vyšší kvalitu na vyšší ISO. Z hlediska ostrosti snímku se zde jistě projevuje i to, že D7100 nemá na rozdíl od D610 před snímačem AA filtr, který mírně zneostřuje obraz. Významnější rozdíly zaznamenáte až od 3200 ISO výše (snímky jsou pořízeny za stejných podmínek přímo do JPG - zdroj zde).

V souvislosti s velikostí snímače se šíří mezi lidem ještě jedna informace - plnoformátové snímače dokážou lépe pracovat s hloubkou ostrosti, stejný snímek pořízený zrcadlovkou s DX snímačem bude mít hloubku ostrosti větší. Ona to tak pravda trochu je a není, záleží, jak budeme testovat. Tak např. budeme uvažovat se záběrem, odpovídajícím úhlu 24 mm objektivu. Na zrcadlovku s FX snímačem nasadíme objektiv 24 mm a pořídíme snímek. Abychom dosáhli stejného úhlu záběru, budeme muset nasadit na zrcadlovku s DX snímačem objektiv s ohniskovou vzdáleností 16 mm (protože tzv. crop faktor je u Nikonů 1,5x). V tomto případě bude hloubka ostrosti u DX zrcadlovky skutečně při stejné cloně větší z důvodu kratšího ohniska DX fotoaparátu. Pokud nasadíme na zrcadlovku s DX snímačem opět objektiv 24 mm, budeme muset pro stejný úhel záběru od scény couvnout. V tomto případě bude hloubka ostrosti u DX snímačů též o něco větší a to z důvodu zvýšené vzdálenosti od scény. Pokud budete chtít prostudovat další kombinace, kde to pravda není, můžete zde. Otázkou zůstává, JAK VELKÝ ten rozdíl v hloubce ostrosti bude - obecně se udává, že odpovídá asi jednomu clonovému číslu, ale v praxi u většiny fotografií nebude postřehnutelný.

 Objektivy

Zde je situace také poměrně zajímavá. Pro zrcadlovky s DX snímači (jinak také APS-C) se vyrábí také speciální objektivy, které u Nikonů mají ve svém názvu zkratku DX. Objektivy pro plnoformátové snímače takovou zkratku nemají. Na současných zrcadlovkách můžete oba typy objektivů klidně prohazovat, ale:

a) Pokud použijete DX objektiv na plnoformátovém snímači, zrcadlovka se většinou automaticky přepne do DX módu, tj. přizpůsobí se menšímu obrazovému poli DX objektivu a to tím způsobem, že provede expozici pouze na výřez ze svého snímače - tím samozřejmě dojde k úbytku počtu efektivních bodů, které budou pro snímek použity. Tento způsob nemá moc velký význam, maximálně tak v nouzi nejvyšší - v tomto případě také nebude platit žádný crop faktor 1,5 - DX objektiv s ohniskem 24 mm bude mít skutečně úhel záběru odpovídající ohnisku 24 mm, pouze na menší ploše výřezu snímače - čili dostanete pouze výřez ze scény.

b) pokud použijete objektiv pro plnoformátové zrcadlovky na přístroj s DX snímačem, dojde k tomu, že fotoaparát využije pro zhotovení snímku pouze středovou část objektivu, takže objektiv s ohniskovou vzdáleností 24 mm bude odpovídat na DX snímači ohniskové vzdálenosti 36 mm. Potud nic převratného, ale: tím, že je použita pouze středová část objektivu, zbaví se snímek všech neduhů, které se projevují u objektivů v okrajových částech snímku (zvláště v rozích) - tj. zvýšené neostrosti, zkreslení a aberace. Z tohoto pohledu by tedy bylo ideální používat pro DX snímače objektivy pro plnoformátové přístroje, má to ovšem svá ALE:

- objektivy pro plnoformátové snímače jsou většinou dražší - více materiálu:)
- je problém s krátkými ohnisky - i když použijete objektiv 14-24/2,8, bude přepočtená ohnisková vzdálenost na DX snímači odpovídat ohnisku 21-36 mm a pod ohnisko 20 mm se tímto způsobem těžko dostanete, zatímco z DX objektivů můžete zvolit např. 10-24/3,5-4,5, což po přepočtu dává nejširší ohnisko 15 mm (v obou případech jsem zvolil nejčastěji používaný typ objektivů zoom).
- objektivy pro plnoformátové zrcadlovky mají podstatně vyšší hmotnost
- vzhledem k ohromnému rozlišení současných DX snímačů si z plnoformátových objektivů musíte vybírat ty nejlepší (a tím i nejdražší) objektivy a to proto, že se z nich na snímači promítne pouze jejich středová část, ovšem počet bodů snímaný z této menší plochy je enormní (u D7100 a dalších snímačů s obdobným rozlišením).

Takže pokud vám nebude vadit vyšší hmotnost, cena a nebudete potřebovat úhel záběru pod 20 mm, zakupte ty nejlepší objektivy pro plnoformátové snímače a budete mít excelentní obrazovou kvalitu:)

Tím jsme se dostali k dalšímu bodu - pokud pro svou práci potřebujete často i teleobjektivy, je pořízení D7100 jednoznačně výhodné, právě kvůli crop faktoru 1,5 a ceně, kterou za teleobjektiv dáte. Pokud si budete pořizovat DX objektivy, stále zde platí přepočítací faktor (crop faktor) 1,5. V řadě objektivů DX lze zakoupit objektivy s nejdelší ohniskovou vzdáleností 300mm (ať již to bude 18-300 za 25 tis. Kč či 55-300 za 10 tis. Kč), která bude odpovídat přepočtenému ohnisku na dlouhém konci 450 mm. Pokud byste chtěli stejné ohnisko docílit i na zrcadlovce s plnoformátovým snímačem, připravte si za objektiv 80-400/4.5-5.6 bratru 68.000,- Kč (na druhé straně, kdybyste tento objektiv použili na fotoaparát s DX snímačem, budete mít na dlouhém konci 600 mm při světelnosti 5,6! Pokud byste chtěli zakoupit pro plnoformátový snímač objektiv s ohniskem 600 mm, připravte si u nikonů 260.000,- Kč a k tomu si najměte nosiče:) Zkrátka D7100 je pro fotografy, kteří potřebují častěji dlouhá ohniska než krátká, jednoznačnou výhodou.

 Automatické ostření

Nikon D610 používá 39 bodový Multi-CAM4800AF (použitý i v Nikonu D7000) s 9 křížovými senzory, zatímco D7100 je vybavena výkonnějším novějším modulem (ač to podle čísla nevypadá), a to 51 bodovým Multi_CAM3500DXAF s 15 křížovými senzory (umožňují větší úspěšnost zaostření). Zatímco u D610 jsou ostřící body seskupeny všechny kolem středu, u D7100 sahají téměř až ke krajům, což je jednoznačně výhoda.

 Sériové snímání

Oba fotoaparáty pořídí 6 snímků za vteřinu, ovšem D7100 má o něco menší vyrovnávací paměť (na cca 9 snímků JPG či 6 rawů), zatímco D610 ji má asi o polovinu větší. V sériovém snímání tedy co do počtu záběrů rychle pořízených za sebou vede D610. Vyplatí se nacpat do D7100 co nejrychlejší SD kartu.

 Časy závěrka a synchronizace s bleskem

Oba přístroje mají nejdelší čas 30 sekund, nejkratší čas u D7100 je 1/8000 s, zatímco u D610 je to 1/4000 s - kdo to potřebuje, asi to ocení. D610 má nejkratší nastavitelný synchronizační čas pro práci s bleskem 1/200s (1/250 s redukovaným výkonem blesku), zatímco u D7100 je to 1/250 (1/320s). Smysl to má snad jenom u vyjasňovacího záblesku při vysoké hladině osvětlení, ale malý - po připojení externího blesku a zapnutí vysokorychlostní synchronizace záblesku (více záblesků během jedné expozice) už to nehraje vůbec žádnou roli.

 LCS a režim živého náhledu

Nikon D7100 má LCD s vyšším počtem bodů (1226 tis. proti 921 tis.) při stejné velikosti LCD, v režimu živého náhledu umožňuje D7100 bodové vyvážení bílé barvy - ale nepovažuji to za podstatné.

 Hmotnost

Hmotnost alias váha - ačkoliv by se mohlo zdát, že D7100 je podstatně lehčí, není tomu tak: D7100 váží pouze o 85 gramů méně a také rozměry se liší u obou fotoaparátů pouze o pár mm - viz úvodní snímky.

Baterie - oba přístroje používají naprosto stejnou baterii EN-EL15 1900 mAh.

Samozřejmě to nejsou všechny rozdíly, ale všechny podstatné (pro někoho nepodstatné). Ovšem jednu věc považuji u D7100 za výbornou (stejně jako např. u D3 a D800) - na středové tlačítko OK lze nastavit funkci 100% zvětšení obrazu po pořízení snímku (nebo při prohlížení). Okamžitě po expozici si tak jedním stiskem tlačítka můžete ověřit, zda je snímek ostrý. To je tak neskutečně praktická funkce (nižší modely Dxxx ji nemají), že si ji okamžitě zamilujete a nebudete chápat, jak jste bez ní mohli žít:) U D610 se po stisku stejného tlačítka dostanete na úpravy snímku (ála omalovánky apod.) a to je u tohoto typu přístroje nepotřebná hovadina - bohužel to nelze změnit a pokud chcete docílit 100% zvětšení snímku na displeji, musíte 3x zmáčknout tlačítko plus - neskutečná otrava, která velmi zdržuje = nepochopitelné kurvítko.

 Závěr

Co na závěr? Zvažte rozdíly obou fotoaparátů, jakou měrou jsou pro vás podstatné.

Co hovoří pro a proti D610 (D600) ve srovnání s D7100:

D610 (D600) má:
+ znatelně menší šum od 3200 ISO výše
+ větší vyrovnávací paměť při sekvenčním snímání
+ o trochu větší dynamický rozsah snímače (14,4 proti 13,7 EV u D7100)
+
nekomprimovaný videovýstup
+ podstatně větší hledáček

+ -
lepší dostupnost širokoúhlých objektivů, ovšem za vyšší cenu
+ - low pass filter (+ pro lepší redukci moiré, - za cenu mírně snížené ostrosti obrazu)
 

- dražší a těžší objektivy, prakticky možno použít pouze objektivy pro plnoformátové snímače
- trochu horší LCD (čehož nemáte šanci si všimnout)
- méně výkonný ostřící modul
- synchronizační čas s bleskem je o něco delší (1/200 proti 1/250)
- horší pokrytí hledáčku ostřícími body
- vyšší cenu o 18.000,- Kč (ve srovnání s D610, u D600 je nyní tento rozdíl 10.000,- Kč)
- nemožnost nastavit na středové tlačítko OK 100% zvětšení obrazu (dostanete omalovánky)
- nemá vestavěný stereo mikrofon pro natáčení videa (ale každý rozumný používá externí mikrofon)
- maximální videokvalita je 1080/30 snímků za vteřinu, D7100 má možnost 1080/60.
 

V každém případě - a to platí pro oba fotoaparáty, ale pro D7100 především, budete vzhledem k rozlišení snímačů potřebovat kvalitní objektivy, pokud chcete mít ostré snímky i na velkých formátech fotografií (i na okrajích). Pár objektivů jsem otestoval (jejich přehled najdete zde). Určitým měřítkem může být i hodnocení objektivů ve spojitosti s Nikonem D800 - najdete jej zde.

Pokud vlastníte sbírku DX objektivů a starší fotoaparát s DX snímačem, případné pořízení D7100 nejen prověří vaše objektivy, ale posune kvalitu snímků na zcela jinou úroveň (např. rozdíl proti D300 je naprosto markantní). Pokud byste dostali nápad, že přejdete na "dospělý" fotoaparát s plnoformátovým snímačem a vyberete si D610 (600), vězte že investice do fotoaparátu bude pouze začátkem a cena kvalitních objektivů patrně několikanásobně přesáhne cenu těla (pokud je ještě nemáte).

A ještě několik poznámek k zrcadlovkám Nikon, které jsou momentálně na trhu:

Řada DX (snímač APS-C)

Řada D3???- je koncipována v podstatě pro nenáročnou rodinnou fotografii - jejich snímače jsou prakticky shodné s řadou D5???, obsahují však řadu "kurvítek", které vám při jakékoliv náročnější práci polezou na nervy. Dnes nástupní modely do říše zrcadlovek (ale možná by bylo lepší začít staršími modely D300 či D90). Rozlišení 24 mpx je pro tuto řadu pitomost, pro cílovou skupinu by stačilo 12 mpx, protože řada uživatelů této řady fotografuje rovnou do JPG, u kterého si nastaví menší velikost a větší kompresi, aby se jim na kartu vešlo více fotografií.

Řada D5??? - určena pro pokročilejší fotografy, mají některé funkce navíc a hlavně výklopný displej, který použijete jak při natáčení videa, tak pro makrofotografie. Zde by stačilo rozlišení 16 nebo 18 mpx (a i to je pro většinu uživatelů zbytečný luxus) - ale je zde opět rozlišení snímače 24 mpx. Od řady D3xxx se liší mimo výklopného displeje větším počtem ostřících bodů, ergonomií ovládacích prvků, ovšem zase postrádá některé funkce (srovnávám D3300 a D5300), jako je např. tvorba panoramatických fotografií přímo ve fotoaparátu.

Výše zmíněné dvě řady se tak trochu začínají navzájem kanibalizovat tím, nižší řada D3??? dostává funkce, které v modelech D5??? nejsou dostupné - já si sice myslím např. o tvorbě panoramat ve fotoaparátu své (dělám je v počítači), ale pro mnoho lidí to může být důležité. D5300 má zase wifi a GPS.

Řada D7??? - dnes má jediného zástupce - Nikon D7100. V řadě DX fotoaparátů Nikonu nejlépe vybavený model, který používají i někteří profesionálové jako druhé tělo. Velmi dobrá volba pro FX objektivy místo telekonvertoru:). Kdyby do něj nacpali ještě GPS, wifi a tvrobu panoramat a větší vyrovnávací paměť a rychlejší sekvenční focení, tak zde bude D7200 a všichni budou spokojeni:) Doplnění 2021: existuje již D7500.

Řada FX (plnoformátový snímač)

Řada D6?? - představuje nástupní modely do sféry fotoaparátů s plnoformátovými snímači. D600 a D610.

Řada D8? - zatím reprezentována jediným modelem D800, resp. D800E, který je velmi vhodný pro krajinářskou, technickou a ateliérovou fotografii, pokud si k němu pořídíte i špičkové objektivy. Vzhledem k rychlosti sériového fotografování a datovému objemu snímků není příliš vhodný pro reportážní a sportovní fotografii. Doplnění 1.7.2014 - řada byla rozšířena o model D810. Doplnění o D850.

Řada D? - dnes prakticky reprezentována dvěma profi modely - D4 a D4s. Jedná se o všestranně využitelné profesionální přístroje. Pokud po takovémto typu pošilháváte a nemáte volných cca 150.000,- Kč, zkuste se poohlédnout po stále ještě vynikajících profesionálních tělech D3, D3s, D3x, která jsou k mání jako "použitá". Jedná se totiž o velmi robustní přístroje a pokud se k nim majitel choval slušně, mohou vám sloužit ještě léta. Tak trochu vyčnívá z této řady Nikon Df - ostření z D600, snímač z D4, retro design a pouze jeden slot na SD kartu. Doplnění 2021: modely Nikon D5 a Nikon D6.

Co dál?

V první řadě je třeba zmínit ten fakt, že již ze stávající nabídky si lze samozřejmě vybrat Nikon-zrcadlovku téměř pro každý obor fotografie. Ovšem všechno má své "ale". Tak např. D800 chybí rychlejší sekvenční fotografování - asi je to při rozlišení 36 mil. bodů trochu problém s kapacitou vyrovnávací paměti a rychlostí zpracování snímků, ale je rozhodně řešitelný - zvětšením paměti a třeba přidání dalšího procesoru jen pro zpracování obrazu. Možná se do konce roku 2014 objeví i model D800s či něco podobného (pozn. k 1.7.2014 - objevil se model D810). D610 se svého nástupce v letošním roce jistě nedočká a možná ani v příštím ne, D4S je novinkou, takže nejméně na další rok se též neobjeví nic nového a tak nám zbývá poslední adept na facelift - něco jako D7200 - mé maličkosti by stačila větší vyrovnávací paměť. To je zrovna jedna z věcí, kterou nedokážu pochopit - proč je takový problém, aby vyrovnávací paměť měla větší kapacitu. Osobně bych uvítal D7200 klidně "pouze" s 18 mpx, ale větší vyrovnávací pamětí a rychlejší sekvencí. Histogram při živém náhledu by se také hodil. A nemohl by být Nikon první, kdo zabuduje do zrcadlovky i vnitřní paměť v řádu třeba 16 GB, kam by zápis z vyrovnávací paměti byl jistě rychlejší než na kartu - třeba takový malý rychlý SSD disk a umožnil zkopírovat snímky ve fotoaparátu z vnitřní paměti následně na kartu?

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

 


 

 

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz