Nikon D7100

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

22.2.2013

Je tomu již pár let, kdy byl na trh uveden fotoaparát Nikon D7000 a kdysi v digitálním "pravěku" i fotoaparát Nikon D300 (a vylepšený D300s). Právě D300 (D300s) byl, a mnohými doposud je, pokládán za jakousi DX profi třídu. Od té doby bylo již uvedeno hodně modelů s DX snímači, včetně D7000, a o všech se spekuluje, zda to může či nemůže být nástupcem D300(s). Jednomu chybí celokovové tělo (které většina lidí fakt nepotřebuje), druhému vyšší rychlost sériového snímání (chybí často těm, kdo si tuto funkci poprvé a naposled vyzkoušeli po nákupu), případně zcela utěsněné tělo proti vlhkosti, protože většina z nás přece fotí za deště a na jachtách. Nikon D7000 tedy nebyl těmi, kdo to s Nikonem myslí skutečně vážně, považován za nástupce D300(s). A nyní přichází D7100 a situace se opakuje - opět se objevují názory, že opět nemůže být nástupcem D300(s). Zatím nechme tuto polemiku stranou, a podívejme se, co se mezi modely D7000 a 7100 změnilo:

Vnější pohled

Shora

Nikon D7000

Nikon D7100

Na levém voliči režimů je navíc položka EFFECTS, která velmi pravděpodobně umožňuje rovnou při fotografování aplikaci různých efektů (no, bez toho bych se asi obešli). Důležitější je tlačítko aretace uprostřed voliče režimů, které zabraňuje jeho nechtěnému otočení do jiné pozice. Před sáňkami blesku se objevil stereo mikrofon, takže milovníci amatérského videa (profíci používají vždy externí) budou spokojeni. A zbývá již jen zvláštní spoušť pro video.

Zadní strana
Nikon D7000


Nikon D7100

Na levé straně se trochu přeházela tlačítka a přibylo tlačítko "i" pro pro přímý přístup k nejpoužívanějším funkcím jak v normálním, tak i v režimu Live view (nemá D600 ani D800, považuji za šikovné). Na pravé straně s páčka pro uzamčení ostřících bodů přestěhovala ke kruhovému voliči a tlačítko LV dostalo stejné provedení jako u D600 nebo D800 - tuto úpravu považuji za šikovnou. Displej je trochu větší než u D7000 a má větší počet bodů - viz dále.

Z čelního pohledu jsou změny pouze rázu kosmetického, stejně jako místo pro vložení dvou SD karet.
Konektory

D7000 D7100

Z vnějšího pohledu zůstává vše při starém - místo dvou krytek jsou tři a změnil se tvar USB konektoru. USB je stále ve verzi 2.0. Ačkoliv většina fotografů dostává snímky do počítače přes čtečky SD karet, čekal bych již v dnešní době USB 3.0. Zdířka A/V OUT byla nahrazena konektorem na sluchátka. Asi vcelku pochopitelný krok, protože pro tento výstup je určen konektor HDMI a tvůrci videa asi požadovali standardní sluchátkový výstup.

Konstrukce


D7000


D7100


D300s

Jak si můžete všimnout na snímcích, horní (i zadní) strana fotoaparátu je kovová. Stále to ovšem není konstrukce D300s, která má i kovové čelo s uchycením bajonetu. Zatím jsem viděl pouze jednou ulomený bajonet po pádu na zem - ovšem odnesl to pouze objektiv ulomeným bajonetem (plastovým), uchycení bajonetu ve fotoaparátu zůstalo bez poškození. Patrně zde hrají roli výrobní náklady, kde se počítá každý dolar - je to zákon malých částek ve velkém množství kusů. Možná si zde nechává Nikon rezervu pro nadcházející D400x? Kdo ví.

 

 

Závěr ke konstrukci a ovládání (můj): Stejně jako D600 převzala část ovládacích prvků z D7000, tak D7100 převzala to lepší z D600 a přidala navíc tlačítko "i". Stále zde je ovšem nastavování ISO, které mi leze na nervy u D600 a dle mého názoru buď vyřešit jinak nebo dát někam na zvláštní tlačítko. Naštěstí na středním kruhovém voliči lze nastavit na střední tlačítko OK 100% náhled snímku pro posouzení ostrosti, což je vymoženost D800 a prokletá funkce u D600, kde se po stisku tohoto tlačítka dostanete do režimu "omalovánky" a bohužel na to stále k dnešnímu dni neexistuje nový firmware, který by tuto debilitu napravil. Utěsnění proti prachu a vlhkosti je na úrovni D300s, D600 a D800.

Takže se můžeme podívat na vylepšení D7100 proti D7000 z hlediska vnitřního vybavení a funkcí.

Nový snímač bez AA filtru

Nikon D7100 je vybaven zcela novým snímačem s rozlišením 24 mil. bodů proti 16 mil. bodů u D7000. Nárůst o třetinu již lze považovat za významný. Co ovšem překvapující a myslím, že to nikdo nečekal, že D7100 nemá před snímačem antialiasingový filtr (OLPF), který slouží k eliminaci moiré a zároveň způsobuje menší ostrost snímků. K tomuto přístupu se odhodlal Nikon pouze u modelu D800E a i u ostatních výrobců zrcadlovek bychom spočítali takovéto modely bez filtru na prstech jedné ruky. Dá se tedy předpokládat, že snímky z D7100 budou nejostřejší ze všech DX fotoaparátů na trhu.

Systém ostření

Fotoaparát D7100 je vybaven stejnými algoritmy pro ostření jako vlajková loď nikonu D4. Jedná se o 51 bodový autofokus s 15 křížovými body (v porovnání s 39 a 9 u D7000). Stejně jako D4, D600 a D800 pracuje automatické ostření na D7100 i při světelnosti 8. V režimu živého náhledu bylo zdokonaleno automatické zaostřování s detekcí kontrastu pro lepší operativnost, přesnost a rychlost. Zlepšeno bylo rovněž nepřetržité zaostřování pro videosekvence (AF-F), které by není mělo pracovat ještě plynuleji (chce to ovšem rychlý objektiv). Ani tak se to ovšem dle mého názoru zdaleka nevyrovná v tichosti, plynulosti a rychlosti ostření videokamery nižší střední třídy. Ten, kdo to myslí s natáčením videa pomocí fotoaparátu vážně, stejně bude ostřit ručně (po dokoupení příslušenství za pár tisíc korun). Mimochodem - netuší někdo, proč se Nikon zříká peněz za videopříslušenství? Kdyby vyrobil (či pod svou značkou prodával) externí monitory nebo různé objímky pro ruční ostření, tak by asi vydělal slušné peníze. Takto musí uživatelé bádat po celém internetu, aby takové příslušenství sehnali. Myslím, že v příštích pár letech se bude muset Nikon zaměřit ve větší míře i na příslušenství, protože obměna zrcadlovek začne stagnovat.

Fotoaparát lze přepnout do snímání v režimu výřezu 1,3x, kdy ostřící body pokrývají celé obrazové pole - rozlišení se sníží na cca 15 mil. bodů, což je ovšem stále dost. Procesor EXPEED 3 by se měl postarat o rychlé zpracování snímků a minimalizaci šumu. Klasické diody v hledáčku byly nahrazeny OLED displejem.

ISO

Zůstává v principu stejný rozsah jako u D7000, tj. 100-6400 ISO v základu rozšiřitelné až na nepoužitelných 25.600 pro fotografování černochů v tunelu.

Velikost displeje a rozlišení

Pokrok: nový displej je větší o 0,2" a má větší počet bodů o 300.000, takže ve výsledku to může vyjít nastejno, ale je větší.

Závěrka

Nejkratší rychlost závěrky je1/8000 s (takže ne jako u D600, kde byl velice kritizován nejkratší čas 1/4000 s. Takže skalní vyznavači tohoto času budou moci bez obav fotit s objektivem na clonu 1,4 na přímém slunečním světle:) Synchronizační čas pro blesk je 1/250s, takže standard.

Hledáček

Pokrývá cca 100% scény, je vybaven novými OLED displeji pro lepší čitelnost údajů a stejně jako minulý model je vybaven dioptrickou korekcí.

Příslušenství

PŘÍSLUŠENSTVÍ PRO SNADNÉ DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ

"Nikon rovněž uvádí zařízení WR-1, nový bezdrátový vysílač/přijímač, který dále rozšiřuje nedávno aktualizovanou řadu příslušenství Nikon pro bezdrátové dálkové ovládání. Vysílač/přijímač WR-1 je vybaven displejem a množstvím vyspělých funkcí, které umožňují ovládat většinu fotografických operací – od jednoduchého dálkového spuštění závěrky po složité synchronní spouštění více fotoaparátů a možnost kontrolovat a měnit nastavení fotoaparátu (při upevnění na fotoaparát Nikon D7100). Lze naprogramovat různé scénáře fotografování včetně synchronního spouštění více přístrojů, intervalového snímání a uživatelského nastavení zpoždění expozice. Vysílač/přijímač WR-1 pracuje na rádiových frekvencích pro nerušenou komunikaci; při použití dvou vysílačů/přijímačů WR-1 je k dispozici pracovní dosah 120 m, který lze dále rozšířit kombinací více vysílačů/přijímačů WR-1 a/nebo vysílačů WR-R10" - konec tiskové zprávy. Na praktické zkušenosti a cenu si budeme muset počkat, ale tento krok velmi vítám a tak alespoň stručně parametry:

- operační pásmo 2.4 GHz, dosah cca 120 metrů
- lze jej nakonfigurovat jako příjímač i vysílač

- při nasazení na D7100 lze sledovat či ovládat některé funkce nastavení fotoaparátu
- při spárování s WR-1 lze spouštět současně více fotoaparátů, je také možné je rozdělit do skupin a tyto skupiny spouštět odděleně a nastavovat i intervalové snímání a některé další režimy.

Otázkou je, kdy bude na trhu a tou druhou, kolik bude ta sranda stát.

Závěr k D7100 a malé zamyšlení, kam dál

Nemá smysl zde přepisovat kompletní technické parametry, najdete je na webu Nikonu zde nebo zde. Dovolím si pouze stručné zamyšlení nad DX systémem jako celkem a zkusím si sám odpovědět na otázky, které se kolem uvedení D7100 a DX systému objevují:

Nikon bude s DX končit, protože plnoformátové snímače jsou stále finanční dostupnější?
Tak tuto teorii skutečně nezastávám. Je sice pravdou, že "profi" objektivů speciálně určených pro DX snímače je jako šafránu - tedy pouze jeden (v zoom objektivech) a to 17-55/2.8, ale na druhé straně se objevují nové DX objektivy a hlavně - nové DX zrcadlovky - jen za poslední dobu 3100, 3200, 5100, 5200 a nyní i D7100. Dále je třeba pamatovat také na ty, kteří si nekupují DX fotoaparáty, protože chtějí ušetřit, ale protože je pro ně použití DX snímačů vzhledem k prodlužovacímu faktoru ohniska 1,5 výhodnější, než si kupovat objektiv s 1.5x delším ohniskem. Namátkově třeba fotografové sportu či zvířat. A právě pro ně je nová 7100 dobrou volbou. Poprvé totiž mají rozlišení 24 mil. bodů v "poloprofi" těle navíc se schopností ostřit i při světelnosti 8. Další úvahy k tomuto tématu můžete najít v testu telekonvertoru Nikon TC-20 EIII.

Nikdo nebude přecházet z D300(s), tj. z profesionálního těla na D7100
Ale bude. Šestiletý vývoj technologií nelze jen tak přehlížet, D7100 poskytne mnohem kvalitnější snímky, lepší ostření a řadu dalších vylepšení. A navíc, za tu cenu - 27.990,- Kč za tělo - vzpomeňte si, za kolik jste kupovali D300 - a to měly peníze ještě trochu větší hodnotu:)

Nikon nebude vyvíjet žádný profesionální model DX fotoaparátu
Po zvážení všech pro a proti si myslím, že bude (jestli už není). Mezi cenou D7100 a D600 je rozdíl 20.000,- Kč. Kdybych byl Nikonem, udělal bych D4 na DX formátu: nacpal bych tam plně kovové tělo, odstranil bych kurvítka nižších modelů, zvýšil rychlost sériového snímání na 11 snímků/s, přidají tlačítko AF-ON, pár konektorů,  větší vyrovnávací paměť apod. Ale to jsou samozřejmě pouze dohady, marketingové oddělení Nikonu nedělá v posledních letech moc velké kopance a tak si to jistě dokáží vyhodnotit lépe. Mimochodem - nevíte někdo, proč se již do zrcadlovek nedává vnitřní paměť? Vždyť dnes stojí 32 GB flashka pár korun a zápis do vestavěné paměti by byl několikanásobně rychlejší než na SD kartu, tj.rychlejší vyprázdnění vyrovnávací paměti. A vůbec - kolik ta vyrovnávací paměť vlastně stojí? Proč nemůže mít velikost třeba 1 GB? Dost dobře to nechápu, když to jde třeba u kamer - kamera Canon HF-G10 má třeba 32 GB vnitřní paměti!

Objektivy již na rozlišení 24 mpx na DX snímači nestačí
Testy kvalitnějších objektivů na D800 dokázaly, že některé stačí. Na Ferari si také nebudete kupovat nejlevnější čínské gumy, abyste pak nadávali, že to auto již ve stovce na silnici plave. Zkrátka kdo bude chtít využít schopností snímače, bude si muset koupit kvalitní objektivy a k těm rozhodně základní plasťák 18-55 patřit nebude. Na širokoúhlých ohniscích bude trošku problém, pokud se budete chtít vyhnout nákupu pevných skel. Ovšem v oblasti teleobjektivů to jistě problém nebude, taková 70-200/2,8 VR II či 70-200/4 si s rozlišením dobře poradí. Špatnou zprávou je, že cena těchto objektivů je mnohdy výrazně vyšší než samotného fotoaparátu. V rámci objektivity musím ale přiznat, že ani některé objektivy, které podávají velmi dobré výsledky na D800, nemusí poskytovat stejnou kvalitu výstupu na D7100 - u DX snímačů se využívá pouze středová část objektivu, která trpí minimálními obrazovými vadami, ale zase jsou na ni kladeny extrémní nároky ohledně rozlišovací schopnosti.
Snímač APS-C u Nikonu D7100 má rozměry 23,5 x 15,6 mm = 366,6 mm2 a 24,1 mil. bodů. Plocha snímače D800 je 35,9 x 24 mm = 861,6 mm2 a má 36,8 mil. bodů. Školní otázka zní: kolik bodů by měl snímač v D800, kdyby měl mít stejnou hustotu bodů na 1 mm2 jako D7100? Správná odpověď zní: 56,6 milionu. Takže se těšte na D900 - technologie je již vyvinuta:) Hustota bodů na 1 mm2 je u D7100 neuvěřitelných 65739, zatímco u D800 je to "pouze" 42711.

***

Dle mého názoru se budou D7100 prodávat velmi dobře, protože pro řadu lidí již nastal ten správný okamžik opustit svou D300(s). Parametry D7100 jsou nastaveny velmi dobře a jeho prodejnost bude ovlivňovat i nové příslušenství, které nepůjde u starších modelů použít. První kusy by měly dorazit snad v druhé polovině března a tak se již velmi těším na test. Objektivy třeste se, nepřítomnost AA filtru vaši ostrost prověří.

Budiž vám rozhodování lehké!

A na závěr pár snímků (zdroj Nikon Francie, fotograf Robert Bosch):

Bližší podmínky fotografování (stativ, zda byl původní snímek v RAWu či nikoliv apod.) sice neznáme, ale je vidět, že když se spojí dobrý objektiv a fotoaparát bez AA filtru, tak výsledky nejsou vůbec špatné:)

***

Kacířská úvaha na závěr, aneb navrhuji zrušení patentového úřadu, protože vše bylo již vynalezeno.

Ale vážně - už delší dobu mám pocit, že další technické vychytávky již jaksi nepomáhají k lepší kvalitě fotografií, o jejich obsahové stránce ani nemluvě. Zkuste si vzít do ruky svůj fotoaparát a napište si na papír, co vám na něm SKUTEČNĚ chybí. K tomu si prohlédněte své fotografie za poslední rok a vyberte si fotografie, které vinou technického vybavení fotoaparátu nedopadly dobře, resp. mohly dopadnout lépe, kdybyste měli jiný fotoaparát. Potom se vraťte k seznamu na papíru a zodpovědně škrtejte.

Za poslední roky jsem se setkával s uživateli zrcadlovek typu D3000, 3100, 5100 a dokonce i D7000, kteří zrcadlovku zakoupili s objektivem 18-200(300), požádali prodavače, aby jim foťák nastavil tak, aby dobře fotil (tj. na tu ikonku zeleného foťáčku), střední kvalita JPG, aby se toho na kartu hodně vešlo a ukázal, kam se strká karta - a tím to skončilo. Žádné čtení návodu, nastavování času, clony, filtrů. Žádné ponětí o hloubce ostrosti. A také proč? Na fotky 10x15 z dovolené to nepotřebují a většina z nich fotografie v počítači vůbec neupravuje! Všechny internetové ankety na téma: Kolik z vás používá filtr, v čem upravujete své fotografie a jaké objektivy používáte navštěvují totiž stále stejní lidé - aktivní menšina, kterou to zajímá. Ta mlčící většina se totiž k těmto anketám vůbec nedostane a do žádných diskusí se nezapojí. A co z toho dle mého názoru vyplývá? Jenom to, že dnes již jsou na trhu fotoaparáty, které dokáží pokrýt 99% všech současných, skutečných potřeb fotografů. Pokud nepřijde fotografický průmysl s něčím skutečně převratným - třeba s cenově dostupnou technologií tisku 3D fotografií, ke kterým nebudou třeba brýle nebo vytvářením prostorových hologramů, tak vážně nevím, co by šlo do stávajících fotoaparátů ještě nacpat, aby to mělo smysl. A víte v jakých přístrojích vzniká většina fotografií na této planetě, které se nikdy nedočkají papírového početí? No přece v mobilech!!!

Mohu se mýlit, ale domnívám se, že současná doba bude pro výrobce klasických digitálních zrcadlovek přelomové období. Technické parametry fotoaparátů jsou dotaženy téměř do maxima smysluplného využití - ať se to týká ostrosti snímků, počtu megapixelů, počtu snímků za sekundu apod. Výrobci již mají k dispozici vylepšení na dalších pár let dopředu v šuplíku, ale patrně nic revolučního. A tato vylepšení, ač by je mohli klidně aplikovat všechna najednou, si schovávají a uvolňují je do přístrojů postupně, aby se nový model mohl od toho předchozího alespoň něčím odlišit (rychlostí sériového snímání, velikostí vyrovnávací paměti, extra tlačítkem navíc apod.). Špatnou zprávou pro výrobce je, že majitelé stávajících zrcadlovek nebudou mít praktickou potřebu fotoaparáty měnit kvůli pár vylepšeným funkcím. Osobně jsem vyměnil D700 za D800 a D600, protože pro krajinářskou fotografii a ateliérovou fotografii v souvislosti s tiskem velkých formátů to mělo smysl. Ale již jsem nevyměnil D3 za D4 a ještě dlouho tak neučiním, pokud vůbec. Zkrátka těmito třemi fotoaparáty mohu pokrýt zatím vše, co mne napadlo. Jejich nástupce si možná otestuji, ale rozhodně nemám důvod si je kupovat - a moje manželka kupodivu také žádný takový důvod nevidí:) (snad jedinou výjimkou by mohla být právě 7100 z důvodu prodlužovacího faktoru pro focení s teleobjektivem, ale uvidím po testech.

Návod k D7100 si můžete stáhnout a prohlédnout zde.

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 50,- Kč, pošlete je na účet 1232407103/0800 - děkuji :)

 

Home = titulní stránka www.makofoto.cz

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz