Test Sigma ART 135/1,8 - Nikon Z7

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni.. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
 Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.
Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

7.11.2018 - doplnění k testu Sigma 135/1,8 ART

 Sigma ART 135/1,8 a Nikon Z7

Celý test objektivu Sigma v porovnání s Nikkor 105/1,4 najdete zde.

Na potíže s přesností zaostření u tohoto objektivu na Nikonu D810 při ostření na krajní ostřící body jsem si vzpomněl po zakoupení fotoaparátu Nikon Z7 - ten by totiž, vzhledem k tomu, že ostření probíhá až na snímači, problémy s ostrostí na krajní ostřící body mí neměl. I vzal jej na krátkou procházku za pošmourného podzimního dne, osadil Sigmou 135/1,8, nastavil clonu na 1,8 a šel testovat. Snímky pořízeny do formátu NEF, po úpravě expozice převod do JPG s 90% kvalitou. Režim ostření převážně AF-S, pouze u kachen AF-C, zapnutá stabilizace snímače v Z7. SNÍMKY NEJSOU DOOSTŘOVÁNY!!!

Výsledky jsou, dle mého názoru, hodně přesvědčivé - pořídil jsem více než 200 snímků na různé vzdálenosti a naprostá většina z nich je ostřena na krajní ostřící body - a zde jsou výsledky - pro názornost vždy rovnou připojuji výřezy v tiskovém rozměru 120x80 cm z míst, kam bylo zaostřeno:

Na závěr by se slušelo podotknout, že z 200 snímků jsem neměl back či front focus na žádném snímku. Je to i vynikající vysvědčení pro Nikon Z7 - že by FF a BF bylo minulostí? Tyto snímky jsou současně úžasnou vizitkou objektivu Sigma ART 135/1,8 - drtivá většina snímků je pořízena na clonu 1,8, pár posledních na clonu 2 (a pouze jeden na clonu 2,8). Dostat takovou ostrost na takto nízkých clonách dokáže jen hodně dobrá optika.
 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.


 

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz