Test Nikkor 200 mm f/2.0 G AF-S ED VR II

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!

Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.czVšechny dosavadní testy objektivů zde

16.3.2013

V minulém testu nejnovějšího telekonvertoru Nikon TC-20EIII, pro který jsem použil objektivy Nikkor 70-200/2,8 VR II a Nikkor 70-200/4 jsem musel konstatovat, že kombinace telekonvertoru TC-20EIII a s výše uvedeným objektivy nepodává zrovna dobré výsledky - dochází k podstatnému úbytku ostrosti obrazu a pokud máte fotoaparát s dostatečným množstvím bodů na snímači (třeba D800 nebo D7100), tak se vyplatí udělat spíše výřez, než použít telekonvertor. Po uveřejnění testu jsem dostal řadu emailů, že při použití telekonvertoru s objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností je tomu jinak. Využil jsem proto nabídky firmy Nikon k zapůjčení teleobjektivu Nikkor 200 mm/f2 VR II. Jedná se o objektiv, který cenou překračuje "magickou" hranici 100.000,- Kč - konkrétně tento typ je v současné době prodáván za 139.990,- Kč. Jakmile objektiv překročí hranici 100.000,- Kč, jedná se již o plně profesionální sklo. Možná nebude na škodu se podívat, jak v současné době (k 16.3.2013) vypadá tabulka profesionálních = nad 100.000,- Kč, objektivů Nikkor:

Označení objektivu

Cena v Kč k 16.3.2013 vč. DPH

Hmotnost 

Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností

Nikkor 200 mm f/2.0 AF-S G ED VR II 139.990,- Kč 2.930g
Nikkor 300 mm f/2.8 AF-S G ED VR II 139.990,- Kč 2.900g
Nikkor 500 mm f/4 AF-S G ED VR 202.890,- Kč 3.800g
Nikkor 400 mm f/2.8 AF-S G ED VR 228.990,- Kč 4.800g
Nikkor 600 mm f/4 AF-S G ED VR 245.890,- Kč 5.900g
Nikkor 800 mm f/5.6 FL ED VR 399.990,- Kč 4.590g

Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností (zoom)

Nikkor 200-400 mm f/4 AF-S G ED VR II 164.890,- Kč 3.360g

V tomto testu se mi tedy snad podaří zabít dvě mouchy jednou ranou - provést základní test objektivu a současně otestovat, jak se bude chovat s telekonvertorem Nikon TC-20 EIII, zvláště v oblasti zhoršení ostrosti obrazu. Nejprve tedy k samotnému objektivu.

 Technické parametry
Ohnisková vzdálenost 200 mm
Nejnižší clonové číslo f/2
Nejvyšší clonové číslo f/22
Konstrukce objektivu 13 optických členů v 9 skupinách (se třemi ED skly a jedním skleněným členem Super ED a vrstvou Nano Crystal Coat), včetně 1 ochranného skla
Obrazový úhel 12° 20’ s filmem o formátu 35 mm (135) jednooké zrcadlovky Nikon a formát FX digitální jednooké zrcadlovky Nikon 8° s formátem DX digitálních jednookých zrcadlovek.
Zaostřování Autofokus pomocí vestavěného ultrazvukového zaostřovacího motoru a manuální zaostřování
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost 1,9 m
Největší měřítko zobrazení 0,12x
Počet lamel clony 9 (s optimalizovaným tvarem)
Průměr filtrového závitu 52 mm
Rozměry Přibližně 124 x 203,5 mm
Hmotnost Přibližně 2 930 g (103,4 unce)

 

 Mechanické provedení a příslušenství

Pokud jste nikdy neměli možnost se s touto kategorií objektivů seznámit, překvapí vás velikost i váha objektivu (který přitom patří v této kategorii k těm menším). Zde nenasazujete objektiv na fotoaparát, nýbrž fotoaparát na objektiv. K příslušenství objektivu patří bytelná polstrovaná brašna s vlastním řemenem, která může sloužit spíše jako transportní než pohotovostní, protože vyjmutí objektivu z brašny vyžaduje obě ruce a dost času. Dále je v příslušenství gigantická sluneční clona s upevněním na šroubek. Přední krytku objektivu budete v příslušenství hledat marně, žádná neexistuje, zadní je přiložena. Objektiv má uváděn průměr filtrového závitu 52 mm, ovšem filtr se vkládá dovnitř objektivu před bajonet do zvláštního šuplíčku. Z principu tak není možné otáčet polarizačním filtrem během fotografování, musel by se nastavit do určité polohy předem. Vzhledem k rozměrům přední čočky tak bude velmi problematické i použití deskových filtrů. Mechanické provedení objektivu odpovídá jeho ceně - je zkrátka profesionální. Objektiv má některé ovládací prvky vyhrazené pouze této kategorii objektivů, které na levnějších objektivech nenajdete a jsou popsány v návodu k použití - najdete jej ve formátu PDF zde. Všechny ovládací prvky jdou lehce, s přiměřeným odporem - zkrátka originální japonská práce:) Pro představu velikosti celé sestavy přikládám demonstrační snímek:

Všechny snímky v tomto testu jsou pořízeny zrcadlovkou Nikon D800.

 Vinětace

Vinětace je viditelná pouze na nejnižší cloně 2, při nepatrném přiclonění vinětace prakticky mizí, tj. není na snímku patrná. Stejné platí i při použití telekonvertoru. Z tohoto důvodu nepřikládám žádné testovací snímky.

 Ostrost

Co nás bude určitě zajímat, stejně jako v předešlém testu telekonvertoru, je ostrost. Testovací obrazec je stejný jako v minulém testu telekonvertoru TC-20EIII zde, takže můžete porovnávat.
Takže si zkusíme reálné snímky - v měřítku 1:1 se díváte na výřez z fotografie velikosti přibližně 170x110 cm!!!. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon D800 do formátu RAW 12 bit, stativ, vypnutá stabilizace, drátěná spoušť, předsklopení zrcátka. Snímky zpracovány programem Capture NX2 bez úprav (picture control: Standard, jinak bez úprav) a převedeny do nejvyšší kvality JPG - SNÍMKY NEJSOU DOOSTŘOVÁNY!!! Vzhledem k velikosti snímků není možné umístit na www snímky v plném rozlišení, takže jenom výřezy:

F
200/2 VRII střed 200/2 VR II okraj 200/2 VRII+TCEIII střed 200/2 VRII+TCEIII okraj
2,0 nelze nelze
2,8 nelze nelze
4
5,6
8
11

Výsledky jsou asi dost jasné. Bez telekonvertoru vykazuje objektiv výborné výsledky již od nejnižší clony 2, nejlepší kresba, zdá se, je na clonách 4 a 5,6. Po nasazení telekonvertoru TC-20 EIII klesla světelnost optické soustavy na 4. Na této cloně je obraz mírně neostrý (znovu opakuji - je to výřez z fotky cca 170x110 cm!), na cloně 5,6 nastává výrazné zlepšení a na cloně 8 je možné výsledek považovat za výborný jak ve středu snímku, tak na jeho okrajích.

Závěr k ostrosti, vinětaci a mechanickému provedení

Po stránkách komfortu obsluhy - v rychlosti a přesnosti ostření, ostrosti obrazu i vinětaci patří tento objektiv mezi to nejlepší, co si můžete na svůj fotoaparát nasadit.

Závěr k použití telekonvertorů

Zatímco v minulém testu telekonvertoru TC-20 EIII s objektivy Nikkor 70-200/2,8 AF-S VR II a NIkkor 70-200/4 AF-S VR jsem na základě výsledku testu ostrosti musel konstatovat, že si při dostatečném počtu pixelů na snímači udělám raději výřez, zde je situace jiná. Při použití telekonvertoru a cloně 8 dostanete špičkové výsledky a na ostatních clonách velmi přijatelné. Při fotografování na clonu 8 bych si klidně dovolil udělat na D800 ještě výřez, odpovídající ohnisku 800 mm a stále by mi zbylo dost obrazových bodů pro fotografii 50x60 cm.

 Stabilizace

Stabilizace pracuje u tohoto objektivu naprosto perfektně a to i při použití telekonvertoru. To je o to příjemnější, že objektiv není žádná lehká děva a jeho použití bez stativu po delší dobu předpokládá pravidelnou návštěvu posilovny.

Závěr ke stabilizaci: funkční bez připomínek, vynikající.

 Rychlost a spolehlivost automatického ostření

 

Nádhera. Objektiv ostří naprosto precizně a úžasně rychle. To je velmi potěšitelné zjištění, protože každá nepřesnost zaostření by se při cloně 2 projevila velmi výrazně.

Závěr k ostření: vynikající rychlost, naprosto přesné.

 

 Aberace

 

Omlouvám se, ale nenašel jsem žádný snímek, na kterém bych ji mohl dostatečně demonstrovat. Snažil jsem se, ale marně. Pouze při použití telekonvertoru jsou vidět její slabé náznaky, ale to byste ji museli skutečně hledat.

Závěr: aberaci nepovažuji za problém, i při použití telekonvertoru je na velmi nízké úrovni.

 

 Bokeh aneb podání neostrých oblastí

 

Tento objektiv vzhledem ke své ohniskové vzdálenosti a světelnosti 2 přímo láká k hrátkám s hloubkou ostrosti. Neostré oblasti podává měkce, až by se chtělo říci, sametově, bez ostře ohraničených oblastí - zkrátka vynikající.

 

 Běžné snímky - bez telekonvertoru

Pořízené z ruky (bez stativu) se zapnutou funkcí VR, mírně doostřeno v editoru asi tak, jak bych snímky poslal do tisku na formát 50x60 cm, z důvodu místa snímky uloženy s kvalitou JPG 90%. Máte je dispozici v plném rozlišení, tak si udělejte závěr sami, zda by vám takto ostré snímky vyhovovaly. Všechny snímky jsou opět pořízeny fotoaparátem Nikon D800:

Děkuji svému příteli Honzovi, že se na posledních pár fotografií uvolil stát se modelem, abychom si mohli ukázat i něco z ateliéru. Na prvním ateliérovém snímku se můžete podívat na ostrost fotografie, na které je vidět při 100% zvětšení i struktura látky košile. Další dva ateliérové snímky potom demonstrují hloubku ostrosti na cloně 2 - i při slabém svitu pilotních žárovek byl objektiv schopen precizně zaostřit krajním levým bodem na špičku deštníku. Zároveň můžete obdivovat kouzelné podání oblastí mimo hloubku ostrosti, která v tomto případě činí pouze pár centimetrů (či milimetrů).

 Běžné snímky - s telekonvertorem TC-20 EIII

Na následující snímky jsem si již vzal alespoň monopod, fotografovat se 400mm ohniskem z ruky moc dlouho nejde:)

 Závěrečné hodnocení

Pro samotný objektiv

Klady a zápory z mého pohledu jsou následující:

+ vynikající světelnost
+ vynikající kresba (ostrost)
+ vynikající kvalita konstrukce
+ umožňuje použití telekonvertorů bez výraznější ztráty kvality obrazu
+ vynikající bokeh (podání neostrých oblastí)
- hmotnost a velikost
- chybí krytka objektivu
- způsob vkládání filtrů neumožňuje otáčet polarizačním filtrem
- mírná ztráta kontrastu u snímků v protisvětle
+- nutnost stativu - bez stativu asi moc dlouho fotografovat nebudete, pokud nejste pravidelným návštěvníkem posilovny. Vynikajícím pomocníkem, pokud chcete být zároveň rychle mobilní, je jednonohý stativ - tzv. monopod. Pokud budete používat klasický stativ, zvolte robustní konstrukci - žádné držáky rybářských prutů!

Celkově se jedná o profesionální objektiv s profesionálními výsledky. Velmi rychlé a přesné ostření spolu s vynikající světelností jej přímo předurčuje pro fotografování rychlých akcí i za ztížených světelných podmínek (haly apod.).

Telekonvertor

Proti minulému testu si telekonvertor napravil svou reputaci, protože jsem tímto zjistil, že je v tom telekonvertor nevinně:) Výsledky testu ukazují, že použití telekonvertoru ve spojení s kvalitním objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností, je smysluplné a bez výraznější ztráty kvality obrazu. Použil jsem telekonvertor s dvojnásobným prodlužovacím faktorem (2x). Telekonvertory s faktorem prodloužení ohniskové vzdálenosti 1,4x a 1,7x by měly poskytovat ještě lepší výsledky.

V době psaní tohoto testu se dostává na trh právě fotoaparát Nikon D7100 s 24 mil. bodů na snímači a bez AA filtru. Zatím jsem neměl možnost jej otestovat, ale při jeho použití místo fotoaparátu Nikon D800 bychom dostali výslednou ohniskovou vzdálenost s použitím telekonvertoru 600 mm při světelnosti 4. Za stejné peníze jako tento objektiv můžete mít i Nikkor 300 mm f/2.8 AF-S G ED VR II. Po nasazení telekonvertoru 2x by byla výsledná světelnost 5,6 a přepočtená ohnisková vzdálenost při použití D7100 (či jiného fotoaparátu s APS-C snímačem) 900 mm. A Nikkor 800 mm f/5.6 FL ED VR stojí v ČR téměř 400.000,- Kč. Ohnisková vzdálenost 900 mm již stačí i na focení ptáčků. Proto stejně jako v minulém testu tohoto telekonvertoru dávám na zvážení, zda nákup zrcadlovky D7100 (nebo jiné s APS-C snímačem a dostatečným počtem bodů), který prodlouží ohniskovou vzdálenost objektivu 1,5 není daleko levnější řešení, zvláště pro majitele zrcadlovek s plnoformátovými snímači.

Vím, že si zde testovaný objektiv mnoho lidí i přes jeho vynikající kvalitu asi nekoupí, zvláště, pokud si fotografováním dobře nevydělávají (a těch je málo) nebo to nejsou skuteční fotografičtí nadšenci s větším příjmem. Dlouhá ohniska trápí zvláště majitele zrcadlovek s plnoformátovým snímačem, kteří se za přijatelné peníze těžko dostanou s ohniskovou vzdáleností nad 300 mm. Zkusme se tedy podívat, jaké jsou alternativy od Nikonu, pokud budeme chtít alespoň trochu vyšší kvalitu snímků a nezruinovat rodinný rozpočet:

* Za přijatelné peníze lze koupit výborný objektiv Nikkor 70-300 AF-S VR 4.5-5.6. Na tento objektiv nelze použít žádný telekonvertor, ale můžete si pořídit fotoaparát s APS-C snímačem s dostatečným rozlišením (třeba Nikon D7100), který posune maximální ohnisko na 450 mm při zachování světelnosti 5.6.

A tím to, prosím, končí. Za žádné rozumné peníze se nedostanete výrazně nad tento limit. Jediným řešením je potom sáhnout po systému Nikon 1 s adaptérem na Nikkor objektivy se všemi výhodami a nevýhodami, které tento systém přináší - zásadní výhodou je prodloužení ohniskové vzdálenosti 2x, ale zase budete - mimo jiné - vystaveni riziku zvýšeného šumu obrazu při zvýšení ISO. Samozřejmě máte možnost používat i teleobjektivy jiných značek, ale i tam je výběr velmi, velmi omezený, pokud se nechcete dostat nad hranici 100.000,- Kč.

Děkuji tímto firmě Nikon za zapůjčení objektivu na testování a s těžkým srdcem jej vracím:( Na důkaz, že jsem se o něj náležitě staral, přikládám ilustrační foto:

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :)

Všechny dosavadní testy objektivů zde
Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz