Test Tamron 10-24 mm F/3.5 - 4.5 Di II VC HLD (Model B023) (pro DX snímač)

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni.. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

30.4.2017

Všeobecně:

***
Dne 23. února 2017 ohlásil Tamron novou verzi objektivu  Co nám výrobce slibuje na základě tiskové zprávy?

1. Dědí nejširší rozsah ohniskové vzdálenosti ve své třídě*1 ultra širokoúhlých objektivů

Nový model B023 dosahuje široké ohniskové vzdálenosti 10—24mm, vůbec nejvyššího rozsahu ohniskové vzdálenosti mezi ultra širokoúhlými objektivy pro digitální zrcadlovky s APS-C senzorem. Jako ekvivalent k 35mm pokrývá velmi široký zorný úhel, od ultra širokoúhlých 16mm až do 35mm. Fotografové si mohou vychutnat různé širokoúhlé výrazy pouze s tímto jedním objektivem, od dynamických dalekých krajin až po jednoduché příležitostné momentky.

*1 Mezi ultra širokoúhlými objektivy pro digitální zrcadlovky s APS-C senzorem (Od ledna, 2017; Tamron)

2. Vylepšený optický výkon v celém rozsahu zoomu

Optická konstrukce nového modelu B023 se skládá z 16 optických členů v 11 skupinách. Speciální optické členy jsou použity v optimálním uspořádání jedno LD (Low Dispersion) členu s nízkým rozptylem, jednoho XLD skleněného členu s extra nízkým rozptylem, jednoho lisovaného asférického členu a jenoho hybridního asférického členu. Nový objektiv velmi efektivně kompenzuje širokou paletu aberací v celém rozsahu zoomu včetně příčné chromatické aberace, komatické aberace a deformací, které mají tendenci se u širokoúhlých objektivů objevovat.

Vysoce uznávaná povrchová úprava BBAR (Broad-Band Anti-Reflection) a optická konstrukce věnují zvláštní pozornost vnitřním odrazům v tubusu objektivu, kde potlačují dopady škodlivých světelných paprsků, které mají tendenci se objevovat u širokoúhlých objektivů.

3. Systém stabilizace obrazu VC, užitečný zejména při špatných světelných podmínkách

V reakci na žádosti mnoha zákazníků, kteří si přáli vybavit širokoúhlý objektiv stabilizací obrazu, Tamron nainstaloval svůj uznávaný systém stabilizace obrazu VC (Vibration Compensation) do nového modelu B023. Optimalizací pohonu a řídícího algoritmu bylo možné začlenit VC se zachováním kompaktní konstrukce předchozího modelu B001. Stabilizace obrazu VC především zvyšuje volnost fotografa při fotografování z ruky při setmění nebo ve špatně osvětlených místnostech, případně při jiných, relativně špatných světelných podmínkách. Systém stabilizace obrazu je obzvláště účinný v podmínkách fotografování s pomalejšími časy závěrky.

4. Poprvé vybavený objektiv novým HLD motorem s vynikajícím hnacím pohonem a stabilitou

Nový Tamron motor HLD (High/Low Torque Modulated Drive Motor) byl vyvinut k použití jako pohonný systém AF pro model B023. Díky svému vynikajícímu hnacímu pohonu a stabilitě je HLD motor schopen plynule řídit mechanismus AF u nového modelu B023, který je vybaven rozsáhlými zaostřovacími optickými členy. Při fotografování s použítim AF režimu Vám nepřetržitá možnost manuální zaostřování umožní provádět okamžité jemné zaostřovací úpravy ručně, aniž by jste mezi režimy AF a MF museli přepínat.

5. Stlačen do kompaktního těla se strukturální vynalézavostí

I přes zlepšení kvality obrazu, přidání nových funkcí a výrazeného zlepšení základního výkonu disponuje model B023 kompaktním designem, který zajistil optimální konfiguraci komponentů jako jsou stabilizace obrazu VC a AF, čímž úspěšně snižuje celkovou délku ve srovnání s předchozím modelem B001. Lehké a kompaktní tělo spolu s jednoduchostí použití je při upevnění na fotoaparát s APS-C senzorem velmi dobře vyvážené.

6. Ještě více uživatelsky přívětivý objektiv, vybavený fluorovou povrchovou úpravou a konstrukcí odolnou proti vlhkosti

Vrchní povrch předního členu je potažen ochrannou sloučeninou fluoru, která odpuzuje vodu a olej. Povrch objektivu se snadněji očistí a je méně náchylný ke škodlivým účinkům nečistot, prachu, vlhkosti a otiskům prstů, což umožňuje mnohem snažší údržbu. Pro větší ochranu při fotografování venku pomáhá nepropustné těsnění na celém tubusu chránit Váš objektiv.

7. Elektromagnetický systém clony je nyní použit také u bajonetů pro Nikon objektivy

Elektromagnetický systém clony, který byl standardní výbavou bajonetů pro Canon objektivy, je nyní použit i u bajonetů pro Nikon*5. Přesnější ovládání clony a jejích hodnot je možné díky tomu, že lamely clony jsou poháněny a řízeny motorem prostřednictvím elektronických pulsních signálů.

*2 K dispozici pouze s fotoaparáty kompatibilními s elektromagnetickou clonou (D3100, D3200, D3300, D5000, D5100, D5200, D5300, D5500, D7000, D7100, D7200) (Od ledna, 2017; Tamron)

8. Kompatibilní s konzolí TAMRON TAP-in

Můžete aktualizovat firmware, přizpůsobit pozici autofokusu a upravit mechanické nastavení a preference objektivu 70-200mm pouhým připojením ke konzoli TAMRON TAP-in a jejím připojením k PC pomocí USB.

 9. Vnější design klade důraz na funkčnost a snadné používání

Zatímco zdědil design, který využívá hodně organických křivek a jemně lakovanou formu až do jemných detailů charakterizující objektivy řady SP, nový model B023 přichází s vysoce sofistikovaným designem, který také klade velký důraz na funkčnost a jednoduchost použití.

 

Poznámka: Nevím, kdo to překládá z japonštiny či angličtiny, ale jsou zde zcela nové výrazy: "dědí nejširší rozsah ohniskové vzdálenosti ve své třídě" - dědit se dá po někom či po něčem. Ohnisková vzdálenost není "široká", ale má v češtině velký rozsah. "Fotografové si mohou vychutnat širokoúhlé výrazy:¨)", "dynamické daleké krajiny". "Stlačen do kompaktního těla se strukturální vynalézavostí". Bod 9. nebudu raději moc komentovat, ten není česky vůbec. Zkrátka čeština používá jiný slovosled a stavbu vět, pominu-li gramatické a faktické chyby.

Proto vás testem následujícím provedu dynamickými širokými vlastnostmi, při jejichž studování zapojte svou strukturální vynalézavost, abyste mohli správně posoudit, zda jsou vlastnosti objektivu vyvážené :)

Konec srandy, jdeme se něco dozvědět.....

V průběhu testu se jednotlivým bodům vrátím, zatím se podíváme na tabulku konkurentů s cenami platnými k 30.4.2017:

Oficiální označení objektivu
(objektivy pro DX snímače s proměnlivým ohniskem)

Hmotnost g Filtr Cena Kč
Sigma 10 - 20 mm f/3,5 EX DC HSM 520 82 12.490
Tamron SP AF 10 - 24 mm f/3,5-4,5 Di II LD IF 400 77 13.690
Tamron 10-24 mm f/3,5-4,5 Di II VC HLD 440 77 17.490

Nikon 10-24 mm f/3,5-4,5 AF-S DX G ED

459 77 25.990

* Přehled by bylo možné rozšířit ještě o objektivy, začínající na ohnisku 11 mm - jejich přehled zde. Ale já zůstanu u těch, co mají začátek na 10 mm.

Cena
Jak je z tabulky vidět, nový Tamron se cenově posadil k horní hranici. Z tabulky je vidět, že zde padá bod č. 1 z tiskové zprávy - objektiv má stejný rozsah ohniskových vzdáleností v DX segmentu, jako Nikon.

Technické parametry

Model

 B023

Ohnisková vzdálenost

 10-24mm (po přepočtu na FX odpovídá 15-36 mm)

Maximální světelnost

 F/3.5-4.5

Úhel pohledu (diagonální)

 108°44'- 60°2' (pro formát APS-C)

Optická konstrukce

 16 členů v 11 skupinách

Minimální zaostřovací vzdálenost

 0.24m

Maximální poměr zvětšení

 1:5.3

Průměr filtru

 φ77mm

Maximální průměr

 φ83.6mm

Délka*

 pro Canon 84.6mm, pro Nikon 82.1mm

Hmotnost

 pro Canon i Nikon 440g

Lamely clony

 7 (kruhová clona)

Minimální světelnost

 F/22-29

Výkon stabilizace obrazu

 4 osy (dle normy CIPA)

Pro Canon použito na: EOS-80D / Pro Nikon použito na: D7200

Standardní příslušenství

 Sluneční clona, přední a zadní krytka

Kompatibilní bajonety

 Canon, Nikon

 

 Mechanické provedení a příslušenství

Zde asi není objektivu co vytknout, vše jde hladce a žádné překvapení se nekoná - vzhled objektivu se nese v duchu nové řady Tamron objektivů. V krabici najdete sluneční clonu, přední a zadní krytku. Objektiv je příjemně kompaktní a působí robustním dojmem.

 Kresba - ostrost objektivu

Fotoaparát Nikon D500 do formátu NEF, automatické ostření, priorita clony, převod do nejvyšší kvality JPG, vzhledem k objemu snížena kvalita na 90% JPG, bez doostřování - bez stativu, zapnutá stabilizace. Pozor! Výřezy odpovídají velikosti fotografie cca 130 x 86 cm!!! Jedná se o výsledek testu konkrétního, náhodně vybraného objektivu určeného pro běžnou maloobchodní síť.

Fotoaparát Nikon D500, stativ, vypnutá stabilizace, dálková spoušť, zdroj NEF, převod do JPG 100% kvality.

Pozor! Výřezy odpovídají velikosti fotografie 130 x 86 cm!!!
Fmm f/3.5 f/4
10 mm střed roh střed roh
f/5,6 f/8
f/11 f/16
  střed roh střed roh
15 mm
f/4 f/5,6
f/8 f/11
f/16  
 
  střed roh střed roh
24 mm
f/4,5 f/5,6
f/8 f/11
f/16 f/22

 

Shrnuto: Najít někde souvislou rovinnou plochu se strukturou, která pokryje ohnisko 10 mm, je trochu problém. Snímky zdi byly pořízeny ze vzdálenosti cca 1 metr. Možná vám více napoví následující snímky, které jsou pořízeny na větší vzdálenost s ještě jemnějšími strukturami - následující snímky jsou pořízeny na ohnisku 12 mm:

 

střed roh střed roh
f/3,8 f/5,6
f/8 f/11
f/16 f/22
Pod clonovými čísly je skryto plné rozlišení snímku.

A nakonec se podíváme na tabulku laboratorního měření, - zdroj:

10 mm 15 mm
20 mm 24 mm

Závěr: Jak z testovacích snímků, tak i laboratorních grafů MTF je zřejmé, že nejvyšší ostrost snímku dostanete již od nejnižší clony, optimum tak je clona 5,6. Se zvyšování clonového čísla dochází nejprve k nárůstu ostrosti v okrajích za současného snižování ostrosti ve středu snímku, aby se téměř sjednotili od clony 16 výše do celkové neostrosti. Ale ostrost ve středu obrazu je vynikající - podívejte se na ostrost objektivu Zeis Milvus 15 mm s cenou 63.000,- Kč. Takže pokud budete fotit na nižší clony, bude ostrost snímků ve středu obrazu vynikající a na okrajích snesitelná. Celkově je to ale na tento rozsah ohniskových vzdáleností a cenu objektivu velice dobrý výsledek. A protože výřezy pochází z tiskové velikosti fotografie 130x80 cm, tak byste si cca do clony 11 nemuseli na velikosti fotografie 30x40 cm ničeho všimnout. Pro profesionální fotografie architektury jsou určeny jiné objektivy, jejichž ostrost až do krajů je samozřejmě lepší (třeba Nikkory řady PC-E), ale vaše peněženka nebude ráda. Zkrátka z hlediska ostrosti dostáváte za své peníze více než odpovídající výsledek.

 Bokeh - aneb podání neostrého pozadí

Asi se dohodneme, že toto není zrovna portrétní objektiv, takže hodnotit bokeh je dost nadstadardní, ale pár fotek jsem zkusil vyrobit:

 

Závěr: Tento Tamron se v oblasti bokehu řadí tak nějak do lepšího průměru, když si uvědomíme, že výše uvedené výřezy se týkají odlesků na skle či kovu.

 

 Aberace

Aberace, pokud je skutečně velká, nejde v editoru zcela odstranit. Projevuje se nevíce na nejnižším clonovém čísle a na rozmezí tmavých a světlých částí obrazu ve formě většinou fialových nebo zelených obrysů - učebnicovým příkladem jsou právě odlesky na tmavé vodní hladině. U následujících snímků bylo při převodu do JPG vypnutou automatické odstranění aberace.

Závěr: Ve středu snímků snad ani nemáte šanci jakoukoliv aberaci odhalit, výraznější jsem objevil pouze u odlesků na vodě v okrajové části snímku. Za mne jsem spokojen, objektivy tohoto rozsahu podávají většinou horší výsledky.

 

 Nejkratší zaostřitelná vzdálenost

Objektiv je schopen zaostřit již na 24 cm, i když si takových snímků moc představit nedokážu.

Závěr: Vzhledem k cílovému použití objektivu, což jistě nebudou makro snímky, nepokládám tuto vlastnost za důležitou. Ale čert ví, kdy se to může hodit.

 Rychlost ostření

Jak rychlost, tak i spolehlivost správného a rychlého zaostření je dána jak ostřícím mechanismem fotoaparátu (jiná rychlost ostření bude u D3100 a jiná u D5), tak i schopností motorku objektivu dostat čočky co nejrychleji do správné pozice. Objektiv jsem testoval na fotoaparátu Nikon D500, který má s spolu s D5 nejvyspělejší ostřící systém - a musím rovnou konstatovat, že objektiv není žádný rychlík, takže pokud byste neustále přeostřovali z 24 cm na nekonečno, tak by vás to mohlo zdržovat. Protože tomu ale tak v praxi nebývá, tak vás rychlost ostření asi limitovat nebude, protože při rozsahu ohniskových vzdáleností se řada věcí zkrátka vejde do hloubky ostrosti. Při street-foto vás určitě omezovat nebude.

Závěr: Rychlost ostření nenadchne, ale také neurazí :)

 Stabilizace

Objektiv je vybaven přepínačem stabilizace, který má dvě polohy - zapnuto, vypnuto. A jestli tento objektiv dělá něco na výbornou, tak je to stabilizace. Již dlouho jsem neměl v roce objektiv, který si nechá líbit takové časy. Všechny následující snímky jsou pořízeny z ruky bez opory v časech od 1/2 do 1/5 sekundy.

Závěr: klobouk dolů, tohle je vynikající výsledek.

 Odolnost na protisvětlo

Závěr: Přímé slunce v záběru zvládá objektiv docela dobře a fotografové toužící po hvězdičkách budou asi spokojeni. Horší je, když se bodový světelný zdroj nachází těsně mimo rámec obrazu, pak mohou vzniknout i nepěkné artefakty. Ale nic horšího než výše uvedené snímky vás již patrně nepotká.

 Zkreslení
Na ohnisku 10 mm je vidět soudkovité zkreslení, na ohnisku
24 mm je mírné puduškovité zkreslení.  Ale na běžných snímcích, tj. když nefotíte garážová vrata z 1 metru (viz dále), není nijak patrné, což je dobrá zpráva.

 

Vinětace
10 mm 15 mm 20 mm 24 mm

Závěr: Největší je samozřejmě na nejnižší cloně a nejširším ohnisku - ale není to nic dramatického, výsledek považuji za velmi dobrý.

 Běžné snímky

Tamron: Snímky nejsou doostřované, všechny jsou pořízeny z ruky, formát RAW, zpracování v NX-D, převod do JPG 90% kvalita. Pod každým snímkem je skryto plné rozlišení JPG.

Nikon D500

 

 Závěrečné hodnocení

 

Tak nejprve se podíváme, co výrobce sliboval a jak to dopadlo:

 

1. Dědí nejširší rozsah ohniskové vzdálenosti ve své třídě*1 ultra širokoúhlých objektivů

- no, nejméně jednoho konkurenta od Nikonů má

2. Vylepšený optický výkon v celém rozsahu zoomu

Aberace je skutečně minimální, deformace také. Ale vnitřní odrazy jsou na průměrné úrovni této kategorie objektivů.

3. Systém stabilizace obrazu VC, užitečný zejména při špatných světelných podmínkách

Ano, ano, jednoznačně ano. Již dlouho jsem tak funkční systém neviděl.

4. Poprvé vybavený objektiv novým HLD motorem s vynikajícím hnacím pohonem a stabilitou

Zaostřování je skutečně jemné a tiché, ale o nějaké přehnané rychlosti se nedá hovořit.

5. Stlačen do kompaktního těla se strukturální vynalézavostí

Nevím, zda je objektiv strukturálně vyvážený, ale pravdou je, že je velmi kompaktní a nic mi na něm nevadí.

6. Ještě více uživatelsky přívětivý objektiv, vybavený fluorovou povrchovou úpravou a konstrukcí odolnou proti vlhkosti

Fluorovou vrstvu jsem netestoval, ale faktem je zabraňuje ulpívání nečistot na přední čočce, co se u takto širokoúhlého ohniska hodí. A odolnost proti vlhkosti - té není nikdy dost.

7. Elektromagnetický systém clony je nyní použit také u bajonetů pro Nikon objektivy

Budiž, při fotografování si toho asi nevšimnete.

8. Kompatibilní s konzolí TAMRON TAP-in

To se samozřejmě může hodit, pokud by si objektiv s tělem nerozuměl.

 9. Vnější design klade důraz na funkčnost a snadné používání

Dobrá :)

 

Mé hodnocení:

+ výborná ostrost ve středu obrazu již od nejnižších clon a dobrá na okrajích

+ velmi malé zkreslení i na nejširším ohnisu

+ velmi dobře zvládnutá chromatická aberace

+ odolnost proti vlhkosti

+ možnost seřízení ostření přes TAP-IN konzoli

+ výborně fungující stabilizace

 

- pouze průměrná odolnost proti odleskům
- průměrná rychlost ostření

- na vysokých clonových číslech snížená ostrost jak ve středu, tak na okrajích snímků.

 

Snímků máte k pitvání dostatečné množství, tak obrazovou kvalitu můžete posoudit sami. Pokud hledáte širokoúhlý objektiv na svou DX zrcadlovku, určitě jej zahrňte do užšího výběru. Pro FX zrcadlovku doporučuji v obdobné rozsahu Tamron 15-30 nebo Nikkor 14-24 - oba jsou to vynikající objektivy. Pokud nepožadujete světelnost 2.8, je tu stále také výborný Nikkor 16-35.

 

Howgh.

 

Další testy:

https://www.4foto.cz/4foto-75-tamron-10-24mm-f3-5-4-5-di-ii-vc-hld-praxi/
 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.


 

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz