VILTROX AF 135 mm F1.8 LAB
pro Nikon Z bajonet

PŘIPRAVUJEME!

 

1.0 1.1 1.2 1.4 1.6 1.8 2 2.2 2.5 2.8 3.2 3.5 4 4.5 5.0 5.6 6.3 7.1 8 9 10 11 13 14 16

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni.. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.
Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Všechny dosavadní testy objektivů zde. Galerie snímků objektivů s bajonetem Z zde.

Technické parametry  Mechanické provedení  Ostrost  Bokeh   Aberace Nejkratší zaostření  Přesnost ostření
Stabilizace  Protisvětlo  Zkreslení  Vinětace Konvertor Galerie  Závěr

01.04.2025 objektiv oznámen 19.03.2025 - ceny uvedené v testu se mohou časem i výrazně lišit.

Přehled objektivů Nikon a Tamron s bajonetem Z do 100.000,- Kč                     Přehled objektivů všech výrobců s bajonetem "Z"

V době poplatné tomuto testu neexistuje na českém trhu jiný objektiv této ohniskové vzdálenosti a světelnosti na bajonet Z než  je stávající Nikon 135/1.8 Plena, který je od začátku konstruován jako portrétní objektiv s důrazem na ideální rozostření pozadí s kruhovým bokehem neostrých částí obrazu až do okrajů. Jeho test s porovnání se starší Sigmou na bajonet F si můžete přečíst zde.

Objektiv Plena je vynikající, ovšem má jednu podstatnou vadu - i v akcích strojí v roce 2025 nejméně 66.000,- Kč a to je pro některé fotografy - a asi jich nebude málo - cena mimo jejich možnosti. Asi i to je jeden z důvodů, proč se do výroby tohoto objektivu pustila firma Viltrox, známá v poslední době kvalitními objektivy za přijatelné ceny - zatím jsem testoval pouze dva objektivy na DX (APS-C) snímače - Viltrox 23/1.4 a Viltrox 75/1.2 a nedopadly vůbec špatně. Toto je tedy první Viltrox na plnoformátové snímače, který se mi dostal do testu. Uživatelé Sony fotoaparátů mohou mimo zde testovaného, který byl pro E bajonet uveden na trh v roce 2024, vybírat ještě mezi Samyang AF 135mm f/1.8 (cca 22.000,- Kč), který ovšem s bajonetem Z v současné době neexistuje a nativním Sony FE 135mm f/1.8 GM (cca 40.000,- Kč přes adaptér Megadap ETZ21 nebo Viltrox E-Z AF. Ale tyto dva objektivy zde řešit nebudeme. Srovnání Sony s Viltroxem existuje na internetu dostatek a Viltrox z těchto srovnání nevychází vůbec špatně.

Jistě vás zajímat, jak si tento objektiv vede ve srovnání s elitou - objektivem Nikon 135/1.8 Plena. Snad vám tento test pomůže. A nejprve se podíváme na srovnání technických parametrů různých objektivů s touto světelností a ohniskovou vzdáleností.

 Technické parametry

 

Parametr/Objektiv

     
  Viltrox Z 135/1.8 LAB
(Japan)
Nikkor Z 135/1.8 S Plena (Thailand) Sigma 135 mm f/1.8 DG ART HSM (Japan) - na F bajonet

Ohnisková vzdálenost

135 mm 135 mm 135 mm

Maximální světelnost

1.8 1.8 1.8

Úhel pohledu (diagonální)

FX: 19°04´ FX: 18°10´ DX: 12 ° FX 18.2

Minimální zaostřovací vzdálenost

72 cm 82 cm, poměr zvětšení 0.2x (1:5) 87.5 cm

Průměr filtru

82 mm 82 mm 82 mm

Maximální průměr

93 mm 98 mm 91.4

Délka

147.6 139.5 mm 114.9

Hmotnost

1265g 995 g 1130 g + 197 g FTZ = 1.327 g

Lamely clony

11 11 9

Minimální světelnost

16 16 16

Standardní příslušenství

Sluneční clona, přední a zadní krytka, pytlík z umělé kůže Krytka objektivu LC-82B (přední krytka), krytka objektivu LF-N1 (zadní krytka), sluneční clona HB-108, pouzdro na objektiv (hadr) CL-C2 Sluneční clona, přední a zadní krytka, pouzdro

Kompatibilní bajonety

Nikon Z Nikon Z Nikon F, Canon, Sony
Stabilizace v objektivu ne ne ne
Cena 2023 cca 22.000,- Kč 66-71.000 Kč,- (dle akcí) byla naposled 37.500,-, nyní v bazarech za cca 18-22.000,- Kč

Viltrox je trochu štíhlejší a delší než Plena, ovšem má o cca 300 gramů vyšší hmotnost - a to už je znát. Ovšem lepší zprávou je, že stojí TŘETINU peněz než Plena - za jednu Plenu můžete mít 3 Viltroxy :) Přesto je to nejdražší objektiv od Viltroxu na Nikon Z bajonet - celkem již existuje 17 objektivů Viltrox na Z bajonet.

 Mechanické provedení

Již podle hmotnosti lze usuzovat, že to není žádná plastová hračka. Objektiv obsahuje 14 prvků v 9 skupinách, z toho 4 ED čočky a 2 z vysokým indexem lomu a účinným odstraňováním aberace. Přední čočka je opatřena vrstvou proti ulpívání nečistot a snadné čištění. V objektivu jsou použity Viltrox HyperVCM motory, které by měly ostřit o 150% rychleji než motory STM. Objektiv je utěsněn proti pronikání vlhkosti. Tubus objektivu je z vyroben ze slitiny hliníku a magnézia pro maximální odolnost a tuhost.

Ačkoliv Nikon u svých objektivů od používání displejů na objektivech upouští, zde jej najdeme - zobrazuje zaostřenou vzdálenost a použité clonové číslo.

Na objektivu najdete 2 prstence pro: změnu ohniskové vzdálenosti a úzký prstenec pro ruční ostření. Ruční ostření je krokovým motorkem a "elektronické".

Další ovládací prvky: 2 tlačítka Fn - mohou mít různou funkci, přepínač ručního/automatického ostření a přepínač ostřícího rozsahu: plný, 0.7-2m a 1.5m až nekonečno. Stejně jako u objektivu Tamron najdete u bajonetu vstup USB-C pro aktualizace firmware objektivu - je možné jej aktualizovat (a také nastavovat některé funkce objektivu) přes kabel USB-C spojený s počítačem nebo přes bluetooth, pokud je objektiv nasazen na zapnutém fotoaparátu a stáhnete si aplikaci "Viltrox lens app". Neobvyklým přepínačem je šoupátko "Click", které určuje, zda se bude funkční prstenec posouvat plynule nebo bude mít zarážky. Ale nepředstavujte si to jako na starých F objektivech, kde clonový prstenec zaskakoval v zarážkách velmi razantně a jeho nechtěné pootočení bylo takřka nemožné. V tomto případě sice získá prstenec jakési zarážky, které jsou ovšem tak jemné, že jeho nechtěné pootočení je velmi, velmi snadné a tak ten "click" ztrácí smysl. Škoda.

Zajímavostí je provedení sluneční clony - má na přední straně gumu, která může sloužit jako mírný tlumič nárazů a také přispívá k větší stabilitě, pokud pokládáte (třeba na stůl) fotoaparát na objektiv. Bohužel aretace sluneční clony na objektivu nejen že není vybavena pojistkou, ale také je velmi slabá.

A až se bude někde na fóru někdo ptát, zda není objektiv vadný, když v něm při manipulaci něco poměrně výrazně hýbe, tak mu sdělte, že je to normální. Většinou se s tímto jevem setkáváme pouze u objektivů vybavených stabilizací. Proč je tomu tak i v tomto případě, nevím.

 Kresba - ostrost objektivu

Na úvod MTF křivky (více o MTF křivkách zde):

Nikkor 135/1.8 S "Plena" Sigma 135/1.8 DG HSM ART
Viltrox 135/1.8 LAB - f=1.8


 

Podle grafů, což jsou teoreticky vypočítané hodnoty, se zdá, že Viltrox nebude v ostrosti za Plenou nijak moc zaostávat. Uvidíme v praxi.

Nastavení fotoaparátu Nikon Z9 pro všechny zde publikované snímky, není-li uvedeno jinak:

Fotoaparát Nikon Z9, zpracování v Nikon NX-Studio.
Režim fotografování: Rychlé doostření - 0, Doostření +3, Doostření ve středním rozsahu +2, Zřetelnost +1, Kontrast, Jas, Sytost a odstín 0.

NX-Studio: Picture Control STANDARD, QUCK SHARP 0, SHARPENING 3, M-RANDGE SHARP +2, CLARITY +1, D-LIGHT NORMAL, VIGNETE control OFF, ostatní hodnoty 0, Lateral Color Aberration - ON, Axial Color Aberation - OFF, Auto Distortion Control - ON, RAW 14bit, Vysoká účinnost*, převod do nejvyšší kvality JPG. Vypnutá stabilizace, stativ. Výřezy odpovídají tiskové velikosti fotografie 120 x 180 cm.

135 mm
 
f Viltrox střed Plena střed Viltrox roh Plena roh
1.8        
2.8        
4        
5.6        
8        
11        
16        


Tuto
 



 


I

Závěr:

 Bokeh - aneb podání neostrého pozadí

Samozřejmě jako vždy záleží na zaostřené vzdálenosti, clonovém čísle, odstupu pozadí od popředí, kontrastu i charakteru pozadí a velikosti výsledné fotografie - čím bude fotografie větší, tím se vám bude zdát bokeh většinou lepší. Další snímky najdete v galerii na konci testu. Výřezy odpovídají tiskové velikosti 180x120 cm, zobrazení na monitoru 1:1.

U všech snímků v protisvětle je vypnuto automatické odstraňování aberace.

 

       
       
       
       

 

Hodnocení bokehu je vždy individuální záležitost typu líbí-nelíbí, ale zde je můj závěr.

Závěr:

 

 Aberace

Aberaci, pokud je skutečně velká, nejde v editoru zcela odstranit. Projevuje se nevíce na nejnižším clonovém čísle a na rozmezí tmavých a světlých částí obrazu ve formě většinou fialových (v pozadí) nebo zelených obrysů (v popředí) - nejvíce na okrajích - učebnicovým příkladem jsou právě odlesky na tmavé vodní hladině, jemné větvičky stromů nebo odlesky na chromovaných předmětech či dlažebních kostkách. Výřezy odpovídají tiskové velikosti 180x120 cm, zobrazení na monitoru 1:1.

U

BEZ KOREKCE aberace - v programu Studio NX vypnuté všechny korekce objektivu

       
       

S KOREKCÍ aberace - v programu Studio NX zapnuta Lateral i Axial (100) Lens Corrections

       
       

Závěr: 

 Nejkratší zaostřitelná vzdálenost

Minimální zaostřovací vzdálenost je

   
   

Závěr: 

 Rychlost a přesnost ostření

Jak rychlost, tak i přesnost správného a rychlého zaostření je dána jak ostřícím mechanismem fotoaparátu, tak i schopností motorku objektivu dostat čočky co nejrychleji do správné pozice.

Rychlost:

Hlučnost:

Přesnost:

 

Závěr:

 Stabilizace

Objektiv, stejně jako Plena, není vybaven vlastní stabilizací a spoléhá na stabilizaci snímače.

Závěr: Není.

 Odolnost na protisvětlo

 

Objektiv má s

 

 

U snímků v protisvětle dochází k

       
       
       
       

Závěr:

 Zkreslení
  Po korekci Před korekcí
     
     
     
     

Toto

 

Závěr:

 Vinětace

Vše na clonové číslo 1.8

Bez korekce S auto korekcí Studio NX
   
   
   
   

Závěr:

 Konvertor

Nelze použít.

 Galerie - běžné snímky

Fotoaparát Nikon Z9, zpracování v Nikon Studio NX.
Režim fotografování: Rychlé doostření - 0, Doostření +3, Doostření ve středním rozsahu +2, Zřetelnost +1, Kontrast, Jas, Sytost a odstín 0.

NX-Studio: Picture Control STANDARD, QUCK SHARP 0, SHARPENING 3, M-RANDGE SHARP +2, CLARITY +1, D-LIGHT NORMAL, VIGNETE control ON, ostatní hodnoty 0, Lateral Color Aberration - ON, Axial Color Aberation - OFF, Auto Distortion Control - ON, RAW 14bit, Vysoká účinnost*, převod do nejvyšší kvality JPG, následné uložení do JPG 95% kvality kvůli úspoře místa na serveru. Zapnutá stabilizace, vše z ruky. Výřezy odpovídají tiskové velikosti fotografie 120 x 180 cm.

Viltrox 15/1.8 LAB
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 Závěrečné hodnocení

 

Hodnocení je vždy poplatné cenové kategorii objektivu

 

+

 

+-


-

 

 

 

 

 

 

S

Nevíte, zda vám bude objektiv vyhovovat a chcete si jej jen vyzkoušet a poté třeba i koupit?

Doporučuji půjčovnu FOTORI, která zapůjčila i objektiv pro tento test - děkuji:

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Testy probíhají na náhodně vybraných objektivech z běžné maloobchodní sítě - protekce je vyloučena.
Objektiv splňuje kritérium udržitelnosti (lze s ním fotografovat z ruky). Byl testován i na zvířatech, ovšem bezkontaktně.
Je vyroben v cizině, v ČR tedy nezanechal žádnou uhlíkovou stopu. Skladujte mimo dosah dětí!
Dbejte na správnou ekologickou likvidaci objektivů - objektiv nepatří do komunálního odpadu.
Při pohledu do hledáčku nemusíte vnímat své okolí - nechte své okolí sledovat poučenou osobou, dbejte na své bezpečí!
Nevhazujte do ohně a vody - tyto případy nejsou kryty zárukou.
Před použitím objektiv vybalte z krabice!
Pokud objektiv nejde nasadit na fotoaparát, sejměte krytku bajonetu.
Pokud vidíte po nasazení objektivu na fotoaparát pouze tmu, zapněte fotoaparát a sundejte přední krytku objektivu.
Výrobek není samostatně funkční, vyžaduje ke správné funkci fotoaparát.

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz