Tamron - ukončení výroby objektivů pro DSLR

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá publikované snímky za umělecké dílo (pokud zde nějaké jsou), podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány. Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

06.04.2023

Počátkem dubna 2023 se objevila oficiální zpráva:

Na základě přesunů výrobních linek mezi asijskými závody se společnost TAMRON rozhodla ukončit výrobu objektivů pro Full Frame DSLR fotoaparáty Canon a Nikon.

Tolik oficiální oznámení oficiálního dovozce těchto objektivů do ČR. Dá se předpokládat, že se to nebude týkat jen Canonu a Nikonu a ne jen objektivů pro plnoformátové snímače. Zkrátka přechod na digitální bezzrcadlovky je již několik let dosti překotný a prodej objektivů na zrcadlovky rapidně klesá a další výroba tak není rentabilní.

Zatím to vypadá tak, že Nikon bude s Tamronem spolupracovat v oblasti objektivů pro digitální bezzrcadlovky v následujících oblastech:

a) výrobou objektivů pro Nikon pod značkou Nikon, jak jsme zatím svědky u objektivů Nikon 17-28/2.8 a Nikon 28-75/2.8 - a možná budou následovat i další. Jedná se o objektivy, které jsou již vyráběny s jinými bajonety a pro Nikon jsou upraveny na Z bajonet.

b) výrobou vlastních objektivů pro bajonet Nikon Z - zatím první vlaštovkou je Tamron Z 70-300/4.5 - 6.3 Di III RXD.

Zatím se ve všech třech případech jedná o objektivy pro plnoformátové snímače.

Dalším hráčem, který se chystá vstoupit oficiálně na trh objektivů se "Z" bajonetem je Sigma, která ohlásila vývoj 3 objektivů pro Z bajonet - všechny objektivy jsou ale určené pouze pro DX snímače (Z50, Z30, Zfc). Předpokládaná dostupnost je snad v květnu až červnu 2023, oznámená cena je 499, 399 (za 30 mm) a 499 dolarů.

Jak si můžete všimnout, nejedná se o objektivy z řady ART, ale všechny mají světelnost 1.4 - Nikon pro svá DX zetka žádné objektivy s pevným ohniskem, natož s touto světelností, nemá a podle informací k datu psaní tohoto příspěvku ani nechystá s výjimkou objektivu 24 mm - tato ohnisková vzdálenost jistě nechybí mezi objektivy Sigma náhodou.

16 mm, 30 mm, 56 mm

Sigma a Tamron nejsou jediní výrobci objektivů pro bajonet Z. Přehled všech objektivů si můžete prohlédnout zde. Je jich neuvěřitelné množství. Dostupné na českém trhu jsou většinou značky Laowa, NiSi, Samyang, Siriu, Viltrox a většinou pouze na objednávku s dodávkou do několika týdnů.

Všechny dosavadní testy objektivů zde

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz