Test Sigma 85 mm f/1.4 DG ART HSM
v porovnání s Nikkor 85/1,8

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni.. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

15.3.2021

Sice s určitým zpožděním, ale nakonec jsem měl možnost dodělat test objektivu, který je na trhu již určitou dobu a získal si - a myslím, že právem - celou řadu příznivců. Sigma si zvláště v počátcích výroby objektivů získala pozornost jako výrobce levných - a přiznejme si - ne moc kvalitních objektivů. To ovšem již nejpozději s uvedením řady ART dávno neplatí. Výrobce, stejně jako Tamron, pochopil, že tudy cesta nevede, protože se objevila celá řada dalších výrobců objektivů a zvolil cestu kvality, byť za vyšší cenu. A zatím se zdá, že to byl - přinejmenším z pohledu nás fotografů, dobrý směr.

Všeobecně

Sigma má celou řadu velmi povedených objektivů s vysokou světelností - naposledy jsem byl takřka nadšen kvalitou objektivu Sigma 135/1.8 DG HSM Art. Ovšem to pravé nadšení se projevilo až po nasazení objektivu na bezzrcadlovku Nikon Z7. Objektivy Sigma jsou, bohužel, poměrně známé tím, že si zcela nerozumí se zaostřovacím systémem klasických zrcadlovek (při fotografování přes hledáček) a tak často musí na seřízení spolu s tělem fotoaparátu do servisu, protože přesnost zaostření na clonové číslo je u delších ohniskových vzdáleností zcela zásadní. A tak teprve použití těla Nikon Z7 ukazuje dobře kvalitu těchto objektivů, pokud nechcete fotografovat zrcadlovkou v režimu "živého náhledu" přes zadní displej.

Objektivy této a podobné ohniskové vzdálenosti bývají často označovány za "portrétní" a to jistě právem, ačkoliv dobrý portrét lze samozřejmě fotografovat i s ohniskovými vzdálenostmi od 35 do 200 mm. Na trhu není mnoho objektivů s automatickým ostřením této ohniskové vzdálenosti a světelnosti - prakticky jediným konkurentem je již letitý Nikon 85 mm f/1,4 AF-S G (cena v době psaní tohoto testu cca 45.000,- Kč). Zde testovaná Sigma stojí v současné době cca 31.000,- Kč). Porovnávat tyto dva objektivy by ovšem bylo celkem zbytečné, mimo hmotnosti je Sigma jasným favoritem.

Zvažoval jsem tedy, s čím tento objektiv porovnat. A dospěl jsem k názoru, že současný trend přechodu výrobců fotoaparátů k "bezzrcadlovkám" se zdá být nezadržitelný. A jak je pravidlem - těla fotoaparátů se mění, objektivy často zůstávají, jsem se rozhodl pro porovnání s objektivem Nikon Z 85/1,8. Proč? Protože velmi mnoho fotografů používajících Nikon zrcadlovky na bezzrcadla přechází - ať již je to Nikon Z5, 6, 7 či 50. Druhým důvodem je, že Nikon objektivy pro "Z" fotoaparáty jsou zcela novou pomyslnou laťkou kvality a své Nikon "F" předchůdce nechávají dost daleko za sebou. Shrnuto - jsem majitelem tohoto objektivu - vyplatí se mi po zakoupení Nikon "Z" fotoaparátu přechod na objektiv Nikon Z 85/1.8? Pomohu si v něčem? Tento test by tedy měl odpovědět nejen na tuto otázku, ale také zhodnotit kvalitu objektivu samotného. Bohužel již k porovnání nemám, dle mého názoru výborný, Tamron 85/1.8 VR.

Technické parametry

Parametr/Objektiv

Sigma 85/1.4 F bajonet Nikon Z 85/1.8 Z bajonet

Ohnisková vzdálenost

 85 mm (DX cca 127 mm)

85 mm (DX cca 127 mm)

Maximální světelnost

 F/1.4

F/1.8

Úhel pohledu (diagonální)

 28,6°

28,3°

Minimální zaostřovací vzdálenost

 85 cm

80 cm

Průměr filtru

 φ86mm

 φ67mm

Maximální průměr

 φ94.7mm

 φ75 mm

Délka*

 126.2mm

 99 mm

Hmotnost

 1130 g

 470 g

Lamely clony

 9 (kruhová clona)

 9 (kruhová clona)

Minimální světelnost

 F/16

 F/16

Standardní příslušenství

 Sluneční clona, přední a zadní krytka

 Sluneční clona, přední a zadní krytka

Kompatibilní bajonety

 Canon, Nikon, Sony

 Nikon Z

Cena 2021  31.000,- Kč  cca 23.000 Kč (bez akcí)

 

 

 Mechanické provedení a příslušenství

Se svou hmotností přesahující 1 kg je z vnějšího pohledu téměř k nerozeznání od objektivu Sigma 135/1,8 ART (též 1130g). Snad jen objektivy ZEISS se světelností 1,4 mají hmotnost o málo vyšší. K použití na "Z" fotoaparátech Nikon si nezapomeňte připočíst hmotnost a rozměry FTZ adaptéru adaptéru. Na objektivu najdete pouze jeden přepínač pro ruční/automatické ostření, ovšem naleznete zde i okénko se stupnicí zaostřené vzdálenosti. Přední i zadní krytka a sluneční clona jsou samozřejmostí. Což ovšem již samozřejmostí (a již vůbec ne u objektivů Nikon) není, je na dnešní poměry luxusní pouzdro na objektiv. Ačkoliv je mnoho fotografů toho názoru, že je úplně zbytečné, tak s tímto názorem nesouhlasím už je z toho důvodu, když chcete objektiv někomu půjčit nebo jej chcete poslat přepravní službou někomu jinému (nebo do servisu). A také pouzdro tak trochu patří ke kultuře prodeje, když si kupuji objektiv za desítky tisíc. Samotný objektiv působí velmi masivním a bytelným dojmem a je utěsněn proti povětrnostním vlivům. Zaostřovací prstenec klade přiměřený odpor a jeho průměr a chod je zárukou i precizního ručního zaostření.

Porovnání s Nikonem Z 85/1.8
Nikon působí více plastově, je také utěsněn proti povětrnostním vlivům, má třetinovou hmotnost. Při ostření nenajdete žádné "dorazy" na konci ostřící dráhy, protože ostření je plně elektronické se všemi výhodami a nevýhodami (nevýhodou např. je, že pri vypnutí fotoaparátu si objektiv nepamatuje zaostřenou vzdálenost a nastaví se do jakési výchozí "nekonečné" polohy - ale to je spíše otázkou firmwaru fotoaparátu, tak to snad časem vyřeší). Na Nikonu nenajdete stupnici zaostřené vzdálenosti - pravdou je, že ji většina fotografů nepotřebuje.


Závěr: když vyměníte tuto Sigmu za Nikon (v souvislosti s fotoaparátem Nikon "Z"), budete mít podstatně nižší hmotnost, rozměry i levnější filtry a nepotřebujete FTZ adaptér. Přijdete o okénko se stupnicí zaostřené vzdálenosti a světelnost 1,4.

 Kresba - ostrost objektivu

Fotoaparát Nikon Z7, zpracování v Nikon Capture NX-D: Picture Control STANDARD, QUCK SHARP 0, SHARPENING 4, M-RANDGE SHARP +2, CLARITY +1, D-LIGHT NORMAL, VIGNETE control high, ostatní hodnoty 0, Lateral Color Aberration - ON, Axial Color Aberation - ON (50), Auto Distortion Control - ON, AF-S, RAW 12bit, převod do JPG  v programu Capture NX-D na 95% kvalitu. Stativ, vypnutá stabilizace, bezvětří.

Clona Originální snímek Levý horní roh Střed Pravý dolní roh
1,4
Sigma
1,4
Nikon
- - - -
1,8
Sigma
1,8
Nikon
2
Sigma
2
Nikon
2,8
Sigma
2,8
Nikon
4
Sigma
4
Nikon
5,6
Sigma
5,6
Nikon
8
Sigma
8
Nikon
11
Sigma
11
Nikon
16
Sigma
16
Nikon

Závěr:

Na kterých clonových číslech je Sigma ostřejší? Snad mimo clonového čísla 11 a 16 na všech. A týká se to hlavně okrajů snímku. Co je zajímavé? U obou objektivu nastává u clonového čísla 8 náhlý pokles ostrosti. Ano, je to skutečně vidět až při hodně velkém zvětšení, ale z hlediska ostrosti a přenosu kontrastu Sigma s mírným náskokem vítězí. Ale asi ani na fotografiích velikost 30x40 cm ten rozdíl bez lupy nepoznáte. Z hlediska ostrosti patří oba objektivy ke špičce ve své kategorii. Ale pokud je ostrost zcela zásadním a jediným parametrem, pak pro Nikony "Z" není důvod ke změně.

P.S: Podívejte se i na Tamron SP 85/1.8, který často fotografové při výběru tohoto ohniska neberou v úvahu - a to je velká škoda.

 

 Bokeh - aneb podání neostrého pozadí

Bokeh bude u tohoto typu objektivu důležitá a právem přísně posuzovaná vlastnost. Je to typ objektivu používaný hojně na portréty a tam rušivé pozadí určitě nechceme.

Zkrátka 9 lamelová okrouhlá clona dělá své. Vždy bude záležet na použité cloně, zaostřené vzdálenosti a členitosti pozadí (popředí) a odstupu od pozadí. Rozdíl v podání neostrého popředí i pozadí není mezi objektivy se světelností 1,4 a 1,8 tak výrazný, jak mnoho fotografů předpokládá:

A rozdíl v bokehu mezi Sigmou a Nikonem? Po kliknutí se výřez zvětší - fotografie u obou objektivů na clonovém čísle 1,8:

 

Sigma Nikon

 

Bokeh u objektivu Sigma je měkčí bez výrazných struktur a rovněž podání světelných zdrojů směrem k okraji je méně deformované.

 

Závěr: Z hlediska bokehu jistě objektiv vyhoví i těm nejnáročnějším. Podání neostrých částí je měkké, bez výrazných struktur a artefaktů jak v popředí, tak v pozadí. Nikon má podání ostřejší s větším zkreslením bodových světelných zdrojů.

 

 Aberace

Aberace, pokud je skutečně velká, nejde v editoru zcela odstranit. Projevuje se většinou nejvíce na nejnižším clonovém čísle a na rozmezí tmavých a světlých částí obrazu ve formě většinou fialových nebo zelených obrysů - učebnicovým příkladem jsou právě odlesky na tmavé vodní hladině. U VŠECH snímků publikovaných v tomto testu bylo automatické odstranění obou typů aberace (Lateral i Axial) v programu Capture NX-D VYPNUTO:

Z hlediska sklonu k aberaci je na tom na srovnatelných clonových číslech Nikon trochu lépe, protože aberace se z neostrých částí obrazu odstraňuje dost špatně - ale vzhledem ke zvětšení pořízených výřezů (metrové zvětšeniny) je to u obou dobrý výsledek. U portrétů na nízká clonová čísla se občas objevuje aberace ve vlasech v protisvětle, ale pokud je v pásmu ostrosti, lze ji velmi dobře potlačit v editoru.

Závěr: Mírně navrch má v této disciplíně Nikon.

 Nejkratší zaostřitelná vzdálenost

Objektiv Sigma je schopen zaostřit již od 85 cm, Nikkor ostří od 80 cm. V praxi nepoznáte rozdíl.

Závěr: Vzhledem k cílovému použití objektivů, což jistě nebudou makro snímky, nepokládám tuto vlastnost za důležitou.

 Rychlost a přesnost ostření

Jak rychlost, tak i spolehlivost správného a rychlého zaostření je dána jak ostřícím mechanismem fotoaparátu, tak i schopností motorku objektivu dostat čočky co nejrychleji do správné pozice. Objektivy jsem testoval na fotoaparátu Nikon Z7.

Z hlediska rychlosti ostření v režimu AF-S není mezi objektivy ve prospěch Nikonu pocitově nijak dramatický rozdíl. V režimu AF-C je ovšem Sigma mírně pomalejší, hlučnější a nepřeostřuje tak plynule jako Nikon - občas se při přeostřování pohybuje skokově. A samozřejmě pocitový rozdíl v hmotnosti vůči Nikonu je dramatický. Je to dáno také tím, že u Nikonu není třeba přesouvat téměř trojnásobnou hmotnost čoček.

Závěr: když vyměníte tuto Sigmu za Nikon (v souvislosti s fotoaparátem Nikon "Z"), budete mít trochu rychlejší, plynulejší a tišší ostření.

 Stabilizace

Závěr: Ani jeden z objektivů není vybaven vlastní stabilizací, u Nikonů řady "Z" je stabilizace na snímači fotoaparátu. S objektivem Nikon přece jen spolupracuje fotoaparát lépe a pocitově se zdá, že s ním udržíte delší časy.

 Odolnost na protisvětlo

 

Sigma Nikon

Bohužel se mi vzhledem k počasí nepoštěstilo dostat slunce do záběru jinak než samotné, protože k večeru vždy pršelo. Na výše uvedených snímcích svítí slunce šikmo shora a zleva do objektiv (bez sluneční clony).

Závěr: Přenos kontrastu je v protisvětle u Nikonu znatelně lepší.

 Zkreslení

Tento test jsem si vypůjčil od polských kolegů.
Sigma



Nikkor

Závěr:Vynikající výsledky obou objektivů. V rámci objektivity je ovšem třeba zmínit, že Nikony řady Z provádějí u Z objektivů automatickou korekci již ve fotoaparátu (vždy do formátu JPG a v RAWu též, pokud je schopen editor tuto informaci načíst).

Vinětace

Při převodu do JPG byla v programu Capture NX-D VYPNUTA korekce vinětace.

  Sigma Nikon
1,4  
1,8
2,8

Na srovnatelných clonových číslech je na tom Sigma trochu lépe, ale nepřikládám tomu žádnou velkou váhu, její odstranění je v editoru otázkou pár kliků.

Závěr: Rozhodně to není u tohoto objektivu parametr, který by měl na výběr objektivu nějaký vliv.

 Běžné snímky

Snímky nejsou doostřované, všechny jsou pořízeny z ruky, formát RAW, zpracování v NX-D, převod do JPG 95% kvalita. Pod každým snímkem je skryto plné rozlišení JPG.

Sigma 85/1,4 - Nikon Z7

 

 

 Závěrečné hodnocení

 

V úvodu tohoto testu jsem si položil otázku, zda má smysl pro majitele Nikonu Z vyměnit Sigmu 85/1,4 DG ART HSM za Nikon S 85/1,8. Ale klidně může tento test sloužit i jako samostatný test Sigmy.

 

Co získáte výměnou Sigmy za Nikon?

+ menší rozměry
+ nižší hmotnost
+ menší a levnější filtry
+ trochu lepší stabilizaci
+ mírně rychlejší a znatelně plynulejší ostření
+ nebudete potřebovat FTZ konvertor
+ menší aberaci v pásmu ostrosti i mimo něj
+ lepší kontrast v protisvětle

 

V čem hledat přednosti Sigmy?
+ mírně lepší nebo přinejmenším srovnatelná ostrost s Nikonem
+ světelnost 1,4
+ trochu měkčí bokeh
+ menší zkreslení světelných zdrojů na okrajích snímku

+ - při prodeji zachovalého objektivu Sigma získáte přesně částku na zakoupení objektivu Nikon :)

 

Z hlediska ostrosti je srovnatelný se zde testovanými objektivy i výborný Tamron SP 85/1.8, kde asi také moc důvodů k přechodu na Nikon S nebude mimo nutnosti používat FTZ adaptér. Používání FTZ adaptéru je otrava hlavně na stativu, kdy většinou nejde vyměnit F objektivy za S objektivy bez sejmutí fotoaparátu ze stativu - je to kvůli tomu, že FTZ adaptér má na sobě ještě výstupek se stativovým závitem, který brání sejmutí objektivu s adaptérem ze stativu - nejde proti destičce otočit. Lze to vyřešit nějakou L destičkou, jinak je to opruz (bylo odstraněno u FTZ II).

 

Můj názor je ten, že pokud bych tento objektiv Sigma vlastnil, tak bych se pro mé fotografické účely asi s FTZ adaptérem a zvýšenou hmotností smířil, protože optická kvalita tohoto objektivu je skutečně nadstandardní a koupi Nikonu bych si rozmýšlel. Možná bych po pár kilometrech s objektivem v batohu rozhodnutí přehodnotil :) Pokud bych se rozhodoval pro první nákup pro své zetko, asi bych jednoznačně zvolil Nikon, protože výhody Sigma objektivu by mne zvláště vzhledem k jeho hmotnosti a FTZ adaptéru asi nepřesvědčily. Ale to je možná také věkem - čím jsem starší, tím rychleji měním velké a těžké objektivy za jejich menší bratříčky, které mohu strčit i do větší kapsy. A pokud jste vlastníky objektivu Tamron SP 85/1.8, tak bych asi také nechvátal se změnou, pokud bych se smířil s FTZ adaptérem.

 

Když výše uvedeným přednostem obou objektivů přiřadíte své pořadí důležitosti, budete se muset rozhodnout sami :)

Pokud zatím vlastníte pouze zrcadlovku, můžete být, stejně jako já v minulosti, u objektivu Sigma nepříjemně překvapeni nepřesností zaostření na nejnižší clonová čísla (objektiv ostří mírně za či mírně před zaostřený bod - tzv. front focus a back focus). V těchto případech je nutné rovinu ostření seřídit ve fotoaparátu nebo přes Sigma dock. Tento problém u bezzrcadlovek naštěstí odpadá (viz test objektivu Sigma 135/1,8)
 

P.S. V roce 2020 uvedla Sigma na trh nové provedení tohoto objektivu se zkratkou "DN", ovšem zatím pouze pro Canon a Sony. Doufejme, že se tento nový, lehčí a kompaktnější objektiv objeví, stejně jako i ostatní objektivy Sigma, i pro bajonet Nikon (Z).

 

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Testy probíhají na náhodně vybraných objektivech z běžné maloobchodní sítě - protekce je vyloučena.
Objektiv splňuje kritérium udržitelnosti (lze s ním fotografovat z ruky). Byl testován i na zvířatech, ovšem bezkontaktně.
Je vyroben v cizině, v ČR tedy nezanechal žádnou uhlíkovou stopu. Skladujte mimo dosah dětí!
Dbejte na správnou ekologickou likvidaci objektivů - objektiv nepatří do komunálního odpadu.
Při pohledu do hledáčku nemusíte vnímat své okolí - nechte své okolí sledovat poučenou osobou, dbejte na své bezpečí!
Nevhazujte do ohně a vody - tyto případy nejsou kryty zárukou.
Před použitím objektiv vybalte z krabice!
Pokud objektiv nejde nasadit na fotoaparát, sejměte krytku bajonetu.
Pokud vidíte po nasazení objektivu na fotoaparát pouze tmu, zapněte fotoaparát a sundejte přední krytku objektivu.
Výrobek není samostatně funkční, vyžaduje ke správné funkci fotoaparát.

 

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz