Test Nikon Z 85 f1.8 S

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány! Snímky, které nepořídil autor, jsou převzaty z firemních materiálů výrobců nebo je citován jejich zdroj.
 Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.
Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde
Galerie snímků objektivů s bajonetem Z zde

10.10.2019 - ceny uvedené v testu se mohou časem i výrazně lišit.

Objektiv Nikon Z 85/1.8 S pro tento test zapůjčila půjčovna fototechniky. Doporučuji!

 

Nikon za svou historii vyrobil hodně typů tohoto objektivu - přehled najdete např. zde: https://kenrockwell.com/nikon/85mm-comparison.htm

Zatímco v oblasti "F" bajonetu patřila 85 k těm nejmenším objektivům a pro své rozměry byla a je mezi fotografy velmi oblíbená, tak Z 85 jde trochu jiným směrem a pokud jste očekávali objektiv ještě menší, opak je pravdou. Naposled jsem se zabýval testováním objektivů s tímto ohniskem v květnu 2016, kdy jsem testoval nový Tamron 85 mm f/1.8 VR.

Tak si můžeme aktualizovat přehled, co je na trhu v oblasti 85mm objektivů (bez CINE objektivů určených speciálně pro natáčení videa) - bez nároku na úplnost, ceny se mohou u různých prodejců mírně lišit.

Oficiální označení objektivu Světelnost Hmotnost g Filtr mm Cena
a) Nikon 85mm f/1,8 AF-S G 1.8 350 67 12.990,-
b) Samyang AF 85mm f/1,4 1.4 513 72 15.990,-
c) Nikon Z 85 mm f/1.8 S 1.8 470 67 21.490,-
d) Tamron SP 85mm f/1,8 Di VC USD 1.8 700 67 23.490,-
e) Sigma 85mm f/1,4 EX DG HSM 1.4 725 77 28.990,-
f) Nikon 85mm f/1,4 AF-S G 1.4 660 77 42.990,-
g) Carl Zeiss Milvus 85mm f/1,4 ZF.2 1) 1.4 1210 77 49.390,-
g) Carl Zeiss Otus 85mm f/1,4 ZF.2 1) 1.4 1200 86 109.790,-
1) pouze ruční ostření

Pokud se podíváme na cenu "zetka", tak ve srovnání s konkurencí nevypadá vůbec špatně, ona se cena časem dostane pod dvacet tisíc. Otázkou spíše je, o kolik je lepší než jednoznačně nejrozšířenější objektiv s tímto ohniskem mezi fotografy - Nikon 85/1.8 AF-S G, který jde na "zetkové" fotoaparáty nasadit přes FTZ redukci.

K datu vzniku tohoto testu je zatím na trhu 5 "zetkových" objektivů - Nikkor Z 24-70/4, Z 35/1.8, Z 50/1.8 a objektivy Z 14-30/4 a 24-70/2.8. Nikon Z 85/1.8 je tak v pořadí třetím objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností určeným výlučně pro "Z" bajonet.

Nikon to zatím vidí oficiálně takto:

Neoficiální zdroje to vidí takto:

 Technické parametry

Technické parametry

Parametr Nikkor Z 85mm f/1.8 S Nikkor 85 mm f/1.8 G AF-S
Hmotnost (bez FTZ) 470g 350g
Počet lamel clony 9 7
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost 0,8 m 0,8 m
Nejvyšší clonové číslo 16 16
Průměr filtru 67 67
Volitelná funkce prstence ostření v AF ano (clona, korekce EV) ne
Stabilizace při použití na Nikon Z 5 os 3 osy (při nasazení na "Z" fotoaparát"
Hlučnost AF motorku Prakticky neslyšný Skoro tichý
Multi-ostřící systém ano ne

 

 Mechanické provedení a příslušenství

 

Objektiv postrádá asférické členy, takže by měl mít pěkný bokeh bez znatelných "cibulových" kroužků. Má 12 prvků v 8 skupinách a 2 ED skla potlačující vliv chromatické aberace. Vícenásobné povlakování čoček s proměnlivým indexem lomu paprsků zabraňuje odleskům.

 

Ostření je typu AF-P s krokovým motorem - je skutečně velmi tiché a přesné. Během ostření se na objektivu samozřejmě nic nehýbe, tj. ostření je vnitřní pomocí více než 1 skupiny čoček, což by mělo napomáhat rychlejšímu a přesnějšímu zaostření. Objektiv není vybaven žádnou stupnicí zaostřené vzdálenosti.

 

Konstrukce je kombinací plastů a kovu. Má pouze jeden, a to ostřící prstenec - v případě automatického ostření mu můžete přiřadit některou z funkcí, kterou obsahuje menu fotoaparátu pro tento účel - já mám trvale přiřazenou kompenzaci expozice při současně zapnutém histogramu v hledáčku.

 

Bajonet objektivu je utěsněný proti vlhkosti (stékající vodě).

 

Chod ostřícího prstence je úžasně jemný a hladký (protože i v případě ručního ostření probíhá ostření přes krokový motůrek).

 

K objektivu dostanete mimo přední a zadní krytky také sluneční clonu HB-91 - vše vyrobeno v Číně. Látkové psaníčko na svačinu sestavu doplňuje - úspora nákladů se vybírá svou daň. To už i ty látkové pytlíčky se šňůrkou byly mnohem více praktické, než tento výmysl.

 

 

U všech autorských snímků v tomto testu je VYPNUTÉ automatické odstranění aberace, protože jinak byste žádnou neviděli!

Převod všech snímků v programu Nikon Capture NX-D z formátu RAW do JPG 90% kvalita.

 

 Kresba - ostrost objektivu

Podívejme se na MTF křivky:

Nikon 85mm f/1,8 AF-S G

Nikon Z 85 mm f/1.8 S

Výsledek obrázku pro Nikon 85 f/1.8 MTF

Na obrázcích výše vidíte teoretické naměřené hodnoty obou objektivů a je naprosto jasné, který objektiv je ostřejší a má lepší přenos kontrastu. Výřezy ze snímků jsou v poměru 1:1, což na mém monitoru odpovídá tiskové velikosti cca 120 x 180 cm.

Reálné hodnoty zjištěné měřícím zařízením Imatest konkrétního kusu objektivu (jiné výrobní číslo než zde testovaný):

Clona

levý roh

střed

pravý roh

1.8
2.0
2.4
2.8
4.0
5.6
8.0
11.0
16.0

U snímků levého okraje byla v editoru vyrovnána vinětace zesvětlením stínů, proto je u těchto výřezů na nižších clonách zvýšená zrnitost. Pod středovými výřezy jsou k dispozici fotografie v plném rozlišení v kvalitě JPG 90%. Podrobnější srovnání různých objektivů 85 můžete vidět třeba zde.

Závěr: Mírné snížení ostrosti je patrné ve středu obrazu pouze na clonách 1.8 a 16 a v rohu snímku do clony 2,8 a na cloně 16. Podle snímků to vypadá, že nejlépe s hlediska ostrosti je na tom clona 5.6, což se celkem dalo čekat. Celkem se jená o naprosto vynikající výsledek. Bohužel nemám k dispozici současně i F 85/1.8 AF-S, ale podle grafů to vypadá, že tímto objektivem si v kresbě polepšíte. Excelentní výsledek.
 

 Bokeh - aneb podání neostrého pozadí

Ostrost objektivu je tedy vynikající - ale s tímto objektivem budeme často fotografovat i portréty a u těch je forma rozostření pozadí velmi důležitá - bude objektiv dělat "cibulové" kroužky? Budou přechody mezi neostrými oblastmi měkké?

U všech snímků je VYPNUTÉ automatické odstranění aberace.

Samozřejmě jako vždy záleží na zaostřené vzdálenosti, cloně a odstupu pozadí od popředí.

U tohoto objektivu nejsou neostré struktury přehnaně výrazné a pokud se v pozadí nevyskytují
bodové zdroje světla, kapičky vody či odlesky od kovových předmětů, tak je bokeh krásně krémový,
zde opravdu asi není co vytknout.

Závěr: Výborné, bez námitek.

 

 Aberace

Aberace, pokud je skutečně velká, nejde v editoru zcela odstranit. Projevuje se nevíce na nejnižším clonovém čísle a na rozmezí tmavých a světlých částí obrazu ve formě většinou fialových nebo zelených obrysů (nejvíce na okrajích) - učebnicovým příkladem jsou právě odlesky na tmavé vodní hladině, jemné větvičky stromů nebo odlesky na chromovaných předmětech. Výřezy odpovídají tiskové velikosti 120x180 cm, zobrazení na monitoru 1:1

Automatické odstraňování aberace v programu Capture NX-D
Vypnuto Zapnuto Vypnuto Zapnuto

Závěr: U všech ostatních snímků v tomto testu je odstraňování aberace VYPNUTÉ (i v sekci "Běžné snímky"). Pořídil jsem stovky snímků a snímky, na kterých bude aberace viditelná, jsem musel pořizovat záměrně - vodní hladinu v protisvětle, kovové stojany nebo fotografie stromů přímo proti slunci. Snad na jediném snímku - vodní hladiny proti slunci na clonu 1.8 by bylo možné označit aberaci za rušivou - a jak vidíte, i tam jde prakticky beze zbytku odstranit. Objektiv dostává za aberaci jedničku s hvězdičkou.

 Rychlost a přesnost ostření

Objektiv ostří téměř okamžitě, pokud se ostření (zkoušeno na Nikonu Z7) hned na počátku nechytne, objektiv si trošku "zapumpuje", ale stávalo se mi to pouze při ostření na nejbližší vzdálenost. Navíc je ostření i v úplném tichu prakticky neslyšné - tj. pokud byste natáčeli úplné ticho a používali interní mikrofon fotoaparátu, tak byste asi při pozorném poslechu motůrek ostření slyšeli. Ruční ostření je naprosto neslyšné. Pokud se týká přesnosti, není co řešit. Ruční ostření je úžasně jemné - prstenec má dlouhý chod a tak přesné ruční zaostření skutečně není vůbec problém.

Závěr: OK, objektiv je subjektivně stejný rychlý v ostření jako jeho kolega F 85/1.8 AF-S.

 Stabilizace

Objektiv není vybaven stabilizací, protože Z7 (Z6) má stabilizovaný snímač, takže v tomto ohledu není na objektivu co řešit.

 Odolnost na protisvětlo
 

Závěr: Na nízkých clonových číslech vzniká docela znatelný závoj, na vyšších jsou již jen odlesky čoček. No, nic moc, takový běžný průměr, slunci v záběru bude lepší se vyhýbat.

 Zkreslení

Nemá smysl zmiňovat, je prakticky nulové.

Vinětace

 

Clona bez korekce auto korekce vinětace Capture NX-D
1.8
2.8
4.0
5.6

Všechny vzorky vinětace výše jsou pořízeny do formátu NEF s následným převodem do JPG. Rámeček kolem snímku má tonalitu středu obrazu. Jak vidíte, bez korekce vinětace je na cloně 1.8 vinětace dost vysoká, ale od clony 2.8 je již prakticky neznatelná i bez korekce.

 

Závěr: Pokud si nastavíte ve fotoaparátu korekci vinětace na hodnotu "H", tedy "vysoká" a budete fotit do formátu JPG, asi vůbec nevšimnete. Pokud budete fotit portréty, nemusí vám vůbec vadit ani na nejnižším clonovém čísle (hodně fotografů ji do snímků i přidává). Pokud budete objektiv používat na reprodukci obrazových předloh či snímky architektury, lze vinětaci poměrně jednoduše odstranit. Za mne - OK.

 
 

 Běžné snímky

Snímky nejsou doostřované, všechny jsou pořízeny z ruky, formát RAW, zpracování v NX-D, převod do JPG 90% kvalita. U všech snímků je VYPNUTÉ automatické odstraňování aberace, korekce zkreslení a vinětace zapnuto a korekce difrakce zapnuta. Pod každým snímkem je skryto plné rozlišení 90% kvality JPG (z důvodu velikosti originálních souborů). Fotoaparát Nikon Z7. Ostrost tohoto objektivu je na nejnižší clonu taková, že jsem se jí nemohl nabažit a proto je většina snímků pořízena na clonové číslo 1.8 a přidal jsem i pár výřezů 1:1:

S těmi výřezy jsem zkrátka nemohl odolat. Ostrost objektivu a precizní zaostření - radost nad radost!

 

 

 Závěrečné hodnocení

 

Výhody (+)

  • + velikost a hmotnost

  • + utěsnění proti vlhkosti

  • + vynikající ostrost již od nejnižší clony - spolu s Z 50/1.8 nejostřejší objektivy této světelnosti

  • + vynikající odolnost proti aberaci

  • + rychlé a spolehlivé ostření

  • + možnost přiřadit v režimu AF ostřícímu prstenci některou z dalších funkcí (korekce EV, ovládání clony .....)

  • + velmi jemný a hladký chod ostřícího prstence umožňuje naprosto precizní ruční ostření

  • + téměř neslyšný zvuk zaostřovacího motoru

  • + možnost využít na "Z" fotoaparátech až 5 osé stabilizace obrazu (3 osy u objektivů pře FTZ redukci)

Nevýhody (-)

  • odolnost objektivu proti závoji při snímcích v přímém protisvětle se silným světelným zdrojem přímo v záběru je trochu za mým očekáváním

  • ostřící prstenec nemusel být tak široký, zabírá téměř celý objektiv a při výměně objektivů je nutné jej držet buď na konci nebo těsně u bajonetu

  • není to přímá nevýhoda objektivu, ale ten látkový sáček, který je k objektivu dodáván, to je ostuda a navíc je úplně na .... (naštěstí nefotí)

Tento objektiv mne velmi, ale velmi příjemně překvapil a dost nerad jsem se s ním (patrně dočasně) loučil. Fotit s ním byla radost. Svými optickými vlastnostmi dost šlape na paty i královské třídě objektivů - konkrétně objektivu Zeiss Otus 84/1.4, který stojí přes 100.000,- Kč.

 

Neříkám, že máte zahodit všechny objektivy 85 mm a koupit si tento, protože stále existuje řada alternativ při použití FTZ konvertoru - jak "starý" Nikon 85/1.8 AF-S G, který je téměř za poloviční cenu (byť kvalitou za zde testovaným hodně zaostává), tak Tamron SP 85/1.8 Di VC USD, což je i dle zahraničních testů jeden z nejostřejších zástupců této třídy vůbec a z nepochopitelných důvodů je hodně přehlížen. Stejně tak Sigma 85/1,4 si dle testu vede výborně. Z trochu delších alternativ pak stojí rozhodně za úvahu Nikon 105/1.4 nebo vynikající Sigma 135/1.8 nebo Sigma 105/1.4.

 

Doplnění 3. 4. 2023 - a samozřejmě Nikon Z 85/1.2 S - špička ve své třídě.

 

Pokud již nějakou 85 máte, tak se jí nemusíte hned zbavovat. Ale věřte, že se vám po ní po zakoupení Z 85/1.8 nebude stýskat. Myslím, že si svou cenu za výkon, který dává, zaslouží.

 

 

https://www.cameralabs.com/nikon-z-85mm-f1-8-s-review/

https://kenrockwell.com/nikon/mirrorless/lenses/85mm-f18.htm

http://www.photobyrichard.com/reviewbyrichard/nikon-z-85mm-f-1-8-s-review/

 

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Testy probíhají na náhodně vybraných objektivech z běžné maloobchodní sítě - protekce je vyloučena.
Objektiv splňuje kritérium udržitelnosti (lze s ním fotografovat z ruky). Byl testován i na zvířatech, ovšem bezkontaktně.
Je vyroben v cizině, v ČR tedy nezanechal žádnou uhlíkovou stopu. Skladujte mimo dosah dětí!
Dbejte na správnou ekologickou likvidaci objektivů - objektiv nepatří do komunálního odpadu.
Při pohledu do hledáčku nemusíte vnímat své okolí - nechte své okolí sledovat poučenou osobou, dbejte na své bezpečí!
Nevhazujte do ohně a vody - tyto případy nejsou kryty zárukou.
Před použitím objektiv vybalte z krabice!
Pokud objektiv nejde nasadit na fotoaparát, sejměte krytku bajonetu.
Pokud vidíte po nasazení objektivu na fotoaparát pouze tmu, zapněte fotoaparát a sundejte přední krytku objektivu.
Výrobek není samostatně funkční, vyžaduje ke správné funkci fotoaparát.


 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz